Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Miloš Zeman privatizoval české banky a zisky tak odeslal do zahraničí. Fakt ´dobrý´nápad. Komentář Štěpána Chába

komentář 15.11.2017
Miloš Zeman privatizoval české banky a zisky tak odeslal do zahraničí. Fakt ´dobrý´nápad. Komentář Štěpána Chába

Foto: Facebook

Popisek: Miloš Zeman

V roce 1999 prodal stát za 40 miliard Československou obchodní banku do rukou belgické KBC Bank. Původcem tohoto privatizačního pohlavku republice je Miloše Zemana, který si v tu dobu hrál na premiéra vlády. Důvod byl jasný. Jakmile existuje státní podnik, vede to ke kriminalitě. Jinak řečeno – mé ruce mohou krást, tak je preventivně dám do policejních želízek a jako dozorce stanovím zahraniční banku, která pak bude mít možnosti ovlivňovat běh peněz v ČR.

Pojďme se podívat na čisté zisky ČSOB. Pro rok 2016 je to 15,1 miliardy. 2015 pak 14 miliard. 2014 hezkých 13,6 miliardy. 2013 pak 13,7 miliardy. Ve vypisování čistých zisků můžeme pokračovat až do roku 1999. Ale zajímavější bude, podívat se na to, jak ČSOB, potažmo KBC Bank, investuje zisk zpátky do České republiky. Tady ten výčet aktivit bude jednodušší. KBC Bank totiž v ČR neinvestuje vůbec. Zkrátka jen vysává zisky z České republiky a investuje je v Belgii. Výborný nápad pana Zemana, jen co je pravda. Byl premiérem Belgie, protože jeho kroky při privatizaci ČSOB byly ve prospěch právě Belgie a čistě na úkor České republiky.

Dejme si příklad

Jste výrobce housek. Ročně si tím přijdete na ilustračních 100 korun českých. 90 korun musíte investovat zpět do chodu podniku. Za nehtem vám tak zůstane 10 korun. Teď si představte, že si před vás stoupne zámožný soused a řekne – dám ti za tvůj podnik 40 korun, podnik pak bude, i se ziskem, můj. Dál budu, podle mých pravidel, péct housky pro tvé děti. Ale 10 korun bude mých. A teď stojíte před rozhodnutím. Prodat podnik za 40 korun, tedy za výdělek čtyř let, za 40 korun, které hned prožerete ve ztrátovém podniku jménem Česká republika? Nebo si podnik necháte? Ovšem s jistotou, že každý rok z něho získáte čistý zisk 10 korun a navíc uživíte své zaměstnance? Správný hospodář nad prodejem nebude přemýšlet ani vteřinu. Ne tak Miloš Zeman v 90. letech privatizačního šílenství. Ten bez mrknutí oka prodal a doposud je na to hrdý.

Privátní kontra státní

Celá privatizace byla postavena na tom, že státní podnik generuje neefektivitu a kriminalitu, nikoliv prosperitu a jistotu. A tak, namísto toho, aby se zákonem a dohledem zpřísnily podmínky pro chod státního podniku, které by zastavily jakékoliv kriminální choutky, celý podnik prodáme, abychom byli z obliga. Já nic, já muzikant. A stejně jako muzikant pak budeme o hladu, protože jsme prodali strategické podniky do rukou zahraničí. Vlastně my ne, Zeman a politická banda, s kterou v tu dobu hrál v taktu pohřebního marše pro celou republiku.

Zvláštní je, že politici doposud neprodali většinový podíl v ČEZu. Právě to, že je stát většinovým vlastníkem, by mělo vést k tomu, že ČEZ je vykradený a zničený kriminalitou a neefektivitou a vůbec, že jo. A ono tomu tak není. ČEZ jede jako dobře promazaný. A zisky jdou do České republiky. Otázka by měla stát tedy jinak. Proč, pro Krista pána, privatizace neproběhla tak, že by si v podnicích nechal stát většinový podíl? Nebo proč, Kristova noho, si privatizační rej nepodmínili politici tím, že by nadiktovali zákonem zahraničním firmám povinnost investovat například 80 % zisku zpět do české ekonomiky? Byl by to zcela regulérní požadavek, který by se jistě setkal s pochopením a přijetím. I když plným brblání a nechuti. Ne, ne, Miloš Zeman je doposud velmi hrdý na to, že jsme prodejem nezískali nic. Vůbec nic. Ale vlastně něco ano, nesoběstačnost, chudobu a nálepku kolonie. ČEZ investuje v zahraničí, rozšiřuje svůj vliv, zisk. A co dělá ČSOB? Rejžuje pro své belgické majitele peníze a vysává je tak z České republiky, kde pak chybí.

Klausova privatizace

Stejná situace by byla například i s firmou Škoda. Majitelem jsou Němci. A i když Němci zpětně přes zisky ze Škodovky investují v ČR, investují zde jen proto, aby zvýšili své další zisky. Které, už zase, půjdou do Německa. Přitom jsme rukojmími německé politiky, která kdykoliv může výrobu stáhnout do Německa. Co je jim do nějaké České republiky. A budeme na huntě. Jaká by byla situace, kdyby stát ve Škodovce vlastnil 51 % podílu? Jaká by byla situace, kdyby politici v 90. letech podmínili privatizaci 80% investicí zisků zpět do české ekonomiky? Zcela jiná. Ale ne, Zemanovi i Klausovi se na projevech tleská, přitom by se jim mělo tleskat přes tváře dobře mířenými i míněnými fackami.

 

 

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .

Vložil: Štěpán Cháb