Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

#MeToo. Ta debata má parametry izraelsko-palestinského konfliktu, řekl Staněk a strhla se bitka

14.11.2017
#MeToo. Ta debata má parametry izraelsko-palestinského konfliktu, řekl Staněk a strhla se bitka

Foto: DVTV / repro

Popisek: Luděk Staněk, moderátorka DVTV Daniela Drtinová, Silvie Lauder

Neřešitelnost problému, protože chybí jasná definice… Spojené státy už nějaký ten týden válcuje kampaň MeeToo, která pranýřuje tzv. sexuální predátory, tedy zejména muže, kteří prý sexuálně obtěžovali ženy. Nejde však již o hon na čarodějnice? Nad žhavým tématem si to „rozdali“ v internetové televizi DVTV novinářka z Respektu Silvie Lauder a publicista a stand up komik Luděk Staněk. Bitva ale vystoupením v internetové televizi neskončila, vedla se pak celý víkend i na Facebooku, kde na Luďka Staňka útočil ´politicky korektní´, původem brněnský novinář, který nyní pracuje v Českém rozhlasu. A protože, jak bylo řečeno na počátku, není definice, čili se motá dohromady vše od znásilnění po ´položení ruky na koleno´, tento konflikt nemá vítěze.

Jak se dalo čekat, zatímco Silvie Lauder si stojí za tím, že kampaň je užitečná, Luděk Staněk se kloní k tomu, že pro muže vytváří nepřátelské prostředí. Silvie tvrdí, že to, že je žena, se jí neustále i v její profesi podsouvá: „Cokoliv, co veřejně řeknu, je komentováno z pohledu obsahu slov, ale také co mám u toho na sobě,“ řekla Daniele Drtinové. To Luděk Staněk uvedl, že spíše v případě mužů fungují předsudky: „Všichni bílí muži v mém věku jsou bráni jako sexuální predátoři,“ prohlásil v DVTV. 

Přestane existovat sex?

V kampani MeeToo se ženy svěřují i s velmi starými zážitky, kdy se staly obětmi sexuálního nátlaku, a kdy to na ně nějaký, leckdy významný muž „zkusil“. Otázkou ale je, proč se svěřovat se zážitkem starým třeba třicet let? A pakliže je možné to „slíznout“ i za takto starou záležitost, nebudou se lidé vůbec bát se sexuálně sbližovat? „To si opravdu někdo myslí, že lidé nebudou mít sex? Před sto lety, když se veřejně debatovalo o tom, zda ženy budou moci studovat na univerzitách, nebo mít volební právo, padaly úplně stejné argumenty. Říkalo se, že lidé nebudou mít sex a rozpadnou se vztahy mezi muži a ženami,“ vidí to jasně Silvie Lauder.

Bílý muž může leda obtěžovat

Vytahování starých záležitostí je hlavním znakem kampaně MeeToo. Kampaň třeba zcela zrušila kariéru herce Kevina Spaceyho, který měl několikrát obtěžovat muže při natáčení. A to přes to, že jde o skvělého herce a držitele Oscara. Je ale takový trest adekvátní? Nešlo třeba jen o neškodné flirtování? „Definice sexuálního obtěžování je volná a spadají pod ní jak sexuální činy, tak věci, které jsou desítky let staré a jednak bez kontextu k sociální interakci. Bílý muž do toho nemůže mluvit, ten může leda tak obtěžovat!“ rozčiloval se v DVTV Luděk Staněk. 

Každý máme citlivost jinde

Sivie Lauder si také uvědomuje, že se v kampani sloučily dva fenomény do jednoho: „Ta kampaň se kritizuje za to, že se v ní objevují nevhodné věci, kampaň sloučila sexuální násilí a obtěžování. Můžeme se bavit, zda to bylo rozumné. Velmi záleží na tom, jak to vnímá oběť. Každý máme citlivost jinde,“ tvrdila Daniele Drtinové. Na to ale Luděk správně namítl: „To je ale opak definice sexuálního obtěžování!“ Aby se totiž něco mohlo i po letech odsoudit a viník za to případně dostal určitý trest či odsouzení, je třeba stanovit, co je vlastně konkrétně špatně a kde jsou přesně hranice. To ale nenastalo a jako sexuální obtěžování může být považováno prakticky cokoliv. 

Jak si o sex říci?

Budou se v západní společnosti muži bát s ženami flirtovat? Luděk Staněk se obává, že se prostředí chtě nechtě promění: „Ne, že nebudeme mít sex, ale nebudeme vědět, jak si máme o sex říct. Pokud jsou nastavené hranice tak, že může komukoliv být nepříjemné cokoliv, pak se nemáme na čem se v sexu dohodnout. Technicky vzato jakákoliv výzva k sexu může být brána jako nevhodná,“ varoval v DVTV. Podle něj je také nesprávné soudit tehdejší skutky dnes. Zatímco dřívější léta byla v sexu poněkud rozvolněná, nyní začíná přituhovat: „Když se dnes díváme na třicet let stará obvinění, že se tehdy  někdo k někomu nevhodně zachoval, že někdo někoho v nějaké  situaci obtěžoval, je to důležité brát z tohoto pohledu. Bavíme se o úplně jiném sociálním společenském konceptu. Obviňovat dnes někoho, že se před třiceti lety na někoho špatně podíval, brát to prizmatem dneška…“ 

Existují i falešná hlášení

Silvie Lauder je jiného názoru: „Kromě toho, že to některým lidem vadí, tak na to pamatuje zákoník práce,“ uvedla v rozhovoru. Silvie si sama uvědomuje, že mnohá obvinění nemusí být pravdivá: „Ženy dokáží být velmi rafinované a z policejních statistik vyplývá, že u sexuálního násilí stejně jako u jakékoliv jiné kriminality existuje jisté procento falešných hlášení. Jsou to asi 3 procenta.“ Kampaň je ale podle ní přínosná, neboť dokáže  ženy přesvědčit, aby se s obtěžováním svěřily: „To jsou příběhy, kdy žena jede vlakem, má na klíně svou spící dceru a před ní masturbuje muž. Jsou to příběhy šestnáctiletých holek, kterým na školním výletě někdo řekl, svlíkat se nemusíš, stačí, když  mi ho vykouříš,“ informovala v rozhovoru a dodala: „Ženy zmiňují, že se cítí méně divné. Ženy mívají problém s tím, že si myslí, že je nějaký problém na jejich straně. Když zjistí, že na to nejsou samy.“

 

Promítnutí kampaně bude depresivní

Luděk Staněk se ale obává toho, že se naše společnost promění a že kampaň na soužití muže a ženy mít vliv může: „Jde o kontext toho, kdy a jak se to děje. Vliv to mít bude. Nějak se to promítne a to promítnutí bude depresivní. Pokud si uvědomím, že mi hrozí i hodně zpětně nějaká sankce za nevhodné chování, jehož definice mi není ani jasná, pak si samozřejmě budu dávat pozor i v situacích, kdy bych si před dvaceti lety pozor nedával.“ I to ale vidí Silvie Lauder pozitivně: „Pokud muži i ženy budou mnohem více přemýšlet nad tím, zda je nám jejich chování příjemné, pak se nám bude líp žít.“

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .    

Vložil: Michaela Špačková