Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2022

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tato Gottova partnerka byla z české hudební branže dost znechucená. Slétli se na ní supi

12.11.2017
Tato Gottova partnerka byla z české hudební branže dost znechucená. Slétli se na ní supi

Foto: Facebook

Popisek: Dasha a Karel Gott

VIDEO Samotný Božský Kája ji považuje za pěvecký talent, jaký u nás dlouho nebyl. A když se po mnoha letech účinkování i získání prestižní ceny Thálie konečně dočkala vlastní sólové desky, neváhal ji pokřtít a stát se jejím kmotrem. Je totiž přesvědčen, že Dasha má talent, jaký se u nás dlouho neobjevil. Ostatně, nejlépe se o tom mohou přesvědčit diváci populární taneční show StarDance. Její zpěv vzbuzuje stejné ovace jako výkony soutěžních párů.

To, jak dalece si Karel Gott Dashy váží,  dokazuje jeho přítomnost na křtu její vůbec první sólové desky, tím spíše, že Mistr se na veřejnosti v poslední době objevuje jen výjimečně. Naštěstí byl tentokrát ve skvělé kondici, i když se ho pár dnů předtím velmi hluboce dotkla smrt jednoho z nejbližších přátel, kolegy Karla Štědrého. Ale slavnostní okamžik tím své občasné pěvecké partnerce nepokazil a naopak vtipkoval a skvěle bavil publikum. 

Konečně

Hostům křtu připomněl, že Dashu poprvé viděl před lety na soutěži Zlíntalent a již tehdy byl přesvědčen, že jde velikánský a slibný talent. „A teď konečně vydala cédéčko s trefným názvem Konečně.  Je to skvělá zpěvačka. Moc jí přeji, aby ve své práci, kterou dělá velice dobře, pokračovala a abychom spolu  natočili duet,“ uvedl také a vzápětí CD  coby jeho kmotr pokřtil šampaňským. Tím, že se role kmotra ochotně ujal, dojaté zpěvačce navíc pomohl její první album propagovat. Bez něj by se jen stěží dočkala takové publicity.

 

Nepřeslechnutelná...

Dasha, která si svůj umělecký pseudonym vytvořila ze svého jména Dagmar Sobková, vyhrála Zlíntalent před jednadvaceti lety. Poté začala studovat zpěv na pražské konzervatoři u Lídy Nopové. Mimochodem, také tato její učitelka se křtu desky zúčastnila, společně s dalšími kolegy a přáteli, například Chantal Poullain. Brzy nato začala jako vokalistka spolupracovat s Karlem Gottem, ale i dalšími pěveckými hvězdami, například Helenou Vondráčkovou. Bohužel však většinou zůstávala v pozadí,  v roli nevděčného křoví.  Teprve, když začala zpívat s orchestry Moondance  Orchestra a Pájky Pájk při StarDance, byla skutečně nepřeslechnutelná a velmi často se dočkala ovací. Účasti v této velmi sledované televizní soutěži si velmi váží, protože se na ní mnoho naučila „Nastudovali jsme pro StarDance stovky písní, to už si člověk pořádně procvičí muzikantskou paměť a ucho. Taky jsem si tříbila vkus, zjistila, co je mi bližší a co méně a to mi možná dopomohlo k sólovému albu,“ prozradila nedávno v rozhovoru pro týdeník Rozhlas.

 

 

 

 

... a znechucená

V něm také vysvětlila, proč se sólové desky dočkala až nyní? „Vždycky jsem byla tvrdohlavá  a hudbu jsem chtěla dělat podle svého. Nabídku na desku jsem měla už v roce 1996, kdy jsem jako patnáctiletá vyhrála soutěž Zlíntalent. Sesypala se na mě spousta supů, kteří ve mně viděli obchodní příležitost. Byla jsem z toho tenkrát  dost znechucená.“ A za těch dvacet let pak neměla šanci, natočit desku, která by odrážela stav její osobnosti a jak to v životě i hudbě cítí. „No a to se mi podařilo, i za časových důvodů sesumírovat až po těch dvaceti letech.“ Mimo jiné k tomu přispěl i fakt, že v době, kdy  na svém prvním  sólovém albu pracovala, čekala  první dítě, dceru Žofii.

 

Splněný sen

Prozatím největšího uznání se však dočkala díky svým muzikálovým, většinou hlavním rolím. Za postavu Máří Magdaleny, kterou vytvořila v legendárním muzikálu Jesus Christ Superstar, získala v roce 2010 Cenu Thálie. Dasha je navíc jedinou českou zpěvačkou, která studovala na prestižní  umělecké škole Berklee College v Bostonu. „Byl to můj splněný sen,“ říká. Díky tomu, že uspěla v konkurzu, získala stipendium, avšak všechny ostatní výlohy si musela hradit sama. A to již bohužel nezvládla, a tak se musela vrátit domů, aby si vydělala na další studia. Ale nakonec měla tolik práce, že ve studiu na Berklee už nepokračovala.

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .     

Vložil: Adéla Hofmanová