Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2022

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Princ Mamánek konečně poodhalil detaily své pohádky. Nebo spíš vlastního životopisu?

11.11.2017
Princ Mamánek konečně poodhalil detaily své pohádky. Nebo spíš vlastního životopisu?

Foto: FTV Prima

Popisek: Jan Budař v Show Jana Krause

Dochází snad Janu Krausovi osobnosti? Nedávno si do svého pořadu pozval Jana Budaře, který se na jeho červenou pohovku posadil už potřetí. Tentokrát k tomu měl ale velmi specifický důvod, vychází mu totiž pohádková kniha.

Jan Budař je vskutku renesanční člověk. Většina z nás ho zná hlavně jako herce, ale herectví není zdaleka jediné, do čeho se pouští. Je to také režisér, zpěvák, textař, scenárista a nyní také spisovatel a ilustrátor. Herec, kterého proslavil film Nuda v Brně, totiž právě vydává zbrusu novou knihu určenou dětem, ale i jejich rodičům. Kniha se jmenuje Princ Mamánek a vzhledem k tomu, že je Janu Budařovi čtyřicet let a doposud se neoženil ani nezplodil děti, podsouvá se myšlenka, zda to není náhodou pohádka o něm. O tom ale u Jana Krause Jan Budař nic neříkal.

Zatím jako audio kniha

Nejde o první pohádkovou knihu pro děti: „Napsal jsem už druhou pohádku, zároveň jsem chtěl obě ty pohádky udělat jako film. Jmenuje se to Princ Mamánek,“ představil svůj nejnovější počin Jan Budař a dodal: „Když to nevzniklo jako film, tak jsem to vydal jako knížku, kterou jsem sám ilustroval.“

Princem ve čtyřiceti

Hlavní hrdinou je, jak už z názvu vyplývá, líný princ. „Princ Mamánek se rozvaluje na trůnu, protože chce být brzo králem. To je jediné, co ho zajímá. Zoufalý princ na konci projde takovým nečekaným příběhem. Přijde do styku s drakem, s paní Smrtí, mluvícím dubem Dádrudubem,“promluvil u Jana Krause o knížce. Před časem se o ní bavil také s Danielou Drtinovou v DVTV, které objasnil, proč hraje prince on, když je mu již čtyřicet. „Já jsem se k té roli dostal tak, že jsem hlavně herec a vždycky budu hlavně herec, a když jsem začal psát příběhy, což začalo Nudou v Brně s Vláďou Morávkem, tak jsem se vždycky ztotožňoval s hlavní rolí, s tou hlavní postavou. Nemůžu si pomoct, je to tak, a tady jsem zvažoval, že bych třeba byl rytířem, který toho prince doprovází, i to mě napadlo. Ale když jsem to pak psal, tak jsem se zase ztotožnil s hlavním hrdinou, a to považuju naopak za přednost, že budu takhle postarším princem,“ vysvětlil.

Princ, co není žádný zajíc

V DVTV popsal příběh ještě podrobněji. „Princ nechce z baráku, nechce se ženit, nechce nikam jezdit, nechce poznávat svět, a přitom jediné, co chce, být mocný a chce být král. Chce vládnout všem a to jeho tatínka, kterého by měl ztvárnit Josef Abrhám, docela děsí. Proto se rozhodne dát mu výjimečný dárek a pošle ho do světa s rytířem, kterého by měl hrát Ondřej Vetchý. Princ na cestě konečně dospěje v muže. A právě to, že už je přerostlý, už není žádný zajíc, a přitom se stále tak chová, to právě je součástí příběhu. Tak proto jsem si troufl obsadit se do hlavní role,“ prozradil Daniele.

Těžký život producenta

Příběh vychází také na audio nosiči. „Udělali jsme to také jako audio knížku. To se moc povedlo, protože jsme to nahráli v úplně exkluzivním složení. Obsazení v audio knize je i to filmové. Je to pan Abrhám, ten by měl být král, paní Libuše Šafránková je královna, Ondřej Vetchý je nájemný rytíř, já jsem princ Otomar,“ prozradil u Jana Krause. Jan Budař je člověk mnoha profesí, novinkou je pro něj práce producenta, na film totiž musí shánět peníze sám a zjišťuje, že jde o velmi náročnou práci. „Nedostali jsme grant, natáčení jsme posunuli o rok. Producentství dělám poprvé a hodně se dozvídám a učím,“ uvedl před časem pro Radiožurnál.

Volební právo pro děti?

Vlastní děti sice Jan Budař nemá, ale tvrdí, že k nim má vztah, takže dokonce propaguje, aby děti chodily volit. „Jsem autorem také světové myšlenky, 8.10. jsem deklaroval jako mezinárodní den volebního práva dětí. Myslím, že děti by také měly mít volební právo, až budou chtít,“ sdělil překvapenému Janu Krausovi. Přitom ale na politiku má zcela jasný názor. „Myslím, že v politice člověk přijde o zdravý rozum.“

Řekli byste, že právě Jan Budař je jedním z nejobsazovanějších českých herců? Nejde totiž o hvězdu na první pohled, v seriálech typu Ordinace byste ho hledali marně, ale jeho filmografie je úctyhodná. Každoročně natočí minimálně jeden, většinou však více filmů. Objevil se v těch nejznámějších, třeba ve Václavovi, v Nudě v Brně, Hořícím keři, Lidicích, v Czech Made Manovi, Protektorovi, ve Vratných lahvích, a tak bychom mohli pokračovat velmi dlouho.
Objevuje se i v zajímavých seriálech. Například pro Českou televizi točil Svět pod hlavou, kde ztvárnil úlisného komunistického policajta, zahrál si v seriálu Já, Mattoni, České stoleté či ve Vyprávěj. Není tudíž divu, že tenhle spíš nenápadný chlapík získal již čtyři České lvy. Soukromí si střeží velmi přísně, z jeho partnerek je známa jen cukrářka Iveta Fabešová, vztah s ní je ale už minulostí.

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste nebo viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .

Vložil: Michaela Špačková