Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nejsme v týmu Babiše, ale ani Kalouska, říká Pirát Ivan Bartoš. Povolební situaci jako pat nevidí

11.11.2017
Nejsme v týmu Babiše, ale ani Kalouska, říká Pirát Ivan Bartoš. Povolební situaci jako pat nevidí

Foto: Facebook

Popisek: Ivan Bartoš ve sněmovně

Piráti už před volbami veřejně deklarovali, že nevstoupí do vlády se stranami, které mají ve svém středu politiky s poskvrněnou minulostí. Není pro ně nepřijatelný jen Andrej Babiš nebo Jaroslav Faltýnek. Většina stran má ve svém středu politiky, kteří jsou neakceptovatelní. Piráti zkrátka nepůjdou do koalice s někým, kdo škodí zemi. Přičemž nejsou zaměření proti hnutí ANO Andreje Babiše. Chtějí transparentní politiku. A do té nepatří lidé stíhaní. Nebo lidé, kteří svou předchozí politickou činnosti prokazatelně poškodili zemi. Předseda Pirátů Ivan Bartoš v rozhovoru pro Info.cz ukázal postoj jeho strany k povolebnímu jednání, ale vysvětlil například i to, proč šel na Hrad 28. října na udílení státních vyznamenání.

Piráty prosazovaná transparentnost nebyla jen předvolebním heslem, vychází z tvrzení Ivana Bartoše. Povolební vyjednávání Pirátů je postaveno hlavně na shodě programových bodů. Snaží se najít programovou shodu s politiky napříč stranami. A pak takovou shodu podporovat i z pozice opozice, do které určitě jdou. Ivan Bartoš pro Info.cz potvrdil, že s politiky s poskvrněnou minulostí Piráti spolupracovat nebudou.

Předčasné volby

Možnost předčasných voleb je pro všechny parlamentní strany nepřípustná, řekl Bartoš a dodal, že některé strany, například ČSSD, už řekly své „ale“, které připouští koalici s Babišem. A Bartoš spekuluje, že by mohlo dojít ke znovuvytvoření koalice ANO, ČSSD a KDU-ČSL. A to i přesto, že předchozí volební období si Babiš vládu vlastně přivlastnil a veškeré zásluhy označoval za své vlastní. Obzvláště kauzou lithium, připomíná v rozhovoru Bartoš, Babiš své koaliční partnery zcela očividně potápěl. A potopil, když se ČSSD dostala na své historické minimum. „Povolební situace není patová, ale Piráti nejsou v týmu pana Babiše, ale ani pana Kalouska,“ řekl pro Info.cz Bartoš.

Vláda do prezidentských voleb nebude

Ivan Bartoš pro Info.cz zkonstatoval, že do prezidentských voleb nebude vláda sestavená. A hlavně, pokud by došlo na sestavení menšinové vlády, kterou chce, mimo jiné, podpořit skutečně málokdo, setká se Babiš s velkým odporem u citlivých témat. Například u zrušení Senátu, toto téma se nyní často větrá.

Fiala předsedou parlamentu?

S velkou nedůvěrou se vrátil v rozhovoru Bartoš i k prohlášení ODS, která deklarovala, že by chtěla, aby se stal Petr Fiala předsedou parlamentu. Nad tím se Ivan Bartoš jen pousmál. Pro tento návrh by asi těžko zvedli ruce poslanci za ANO. A bez hlasů komunistů a poslanců za SPD by strategie ODS nešla prosadit.

Je to jen mediální hra

V rozhovoru Bartoš vyjádřil i svou skepsi nad televizními estrádami politických debat, kdy zdánlivě největší rivalové, kteří si před kamery neberou s oponenty servítky, se pak v zákulisí zcela familiérně oslovují křestními jmény a poplácávají se po zádech. Narážel tak na všeobecné podezření, že Andrej Babiš a Miroslav Kalousek, i přes mediální nepřátelství, žádné nepřátelství nepociťují.

Oslava vzniku Československa není oslava prezidenta

Reportér Info.cz se vrátil i k otázce udílení státních vyznamenání 28. října. Mnozí komentátoři vyčítali Ivanu Bartošovi, že šel na ceremoniál. „Udílení státních vyznamenání není spjato s osobou prezidenta, ale s funkcí prezidenta,“ řekl Bartoš a dodal, že oslava vznku Československa nemá být kolbiště, na kterém budou vyjadřovat politici své nesympatie k prezidentovi Zemanovi. S řadou vyznamenání, převážně v kulturní části, Ivan Bartoš nesouhlasil, měl pocit, že v republice máme mnohem zajímavější osobnosti s větším přínosem a že se nemá oceňovat osobnosti za počet shlédnutí videí na Youtube, ale za přínos republice. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .

Vložil: Štěpán Cháb