Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

TV dobrodinci a zpackaná mise. Proboha, proč to nedělají vkusněji? A proč netáhne ani Pergnerová

10.11.2017
TV dobrodinci a zpackaná mise. Proboha, proč to nedělají vkusněji? A proč netáhne ani Pergnerová

Foto: TV Nova

Popisek: Moderátorka Tereza Pergnerová

Televize Nova před časem vysílala další vykalkulovanou reality show, nazvanou Akce Nový domov. Nesplnila však očekávanou sledovanost. Ani kontroverzní moderátorka Tereza Pergnerová, ani dojemné příběhy lidí, kteří se ocitli ve velmi těžké situaci, však na novácké publikum příliš nezabraly, přesto, že všemožně útočí na city. A tak Nova Akci po pouhých dvou dílech stáhla. Podobně dopadá i pokus zopakovat tento srdcerváč pod novým názvem Mise nový domov.

Jeho sledovanost se totiž vyvíjí stejně, jako u Akce. Po prvním díle prudce spadla. A jestliže  bulvární média označila  Akci nový domov za  propadák loňského roku, protože se na druhý díl dívalo pouze 700 tisíc zájemců, tak tentokrát je situace ještě horší. Zatímco první  epizodu Mise nový domov sledovalo 868 diváků,  druhou  již  jenom 686 tisíc, což je v případě Novy značně neuspokojivá bilance. Nova se musela smířit s tím, že ji s pomocí Modrého kódu porazila televize Prima. 

Rozzuření diváci

Příliš nepomohla ani tradiční bratrská výpomoc deníku Blesk, který se marně snažil patřičně skandálními titulky vyburcovat zvědavost nováckých fanoušků. Nejen, že se mu to nepodařilo, ale ještě řadu z nich rozzuřil. Blesk totiž zveřejnil článek, nazvaný „Mise nový domov: Pergnerová vzala postižené holčičce na vozíku naději na lepší domov!“, v němž se čtenáři samozřejmě dočtou, že ve skutečnosti je vše jinak. Matce, dopravní nehodou vážně postižené Viki, Pergnerová zpočátku oznámila, že  možnosti pomoci jim jsou velmi omezené, aby vzápětí následovala trapná scéna, při níž před dům napochoduje parta dělníků s transparentem a nápisem: „Byli jste vybráni!“ Zcela právem si čtenáři stěžují na zavádějící titulek. Jeden z nejrozzuřenějších na něj reagoval: „Autor článku musí být naprosto vymaštěné hovado“. A další názory se ani nedají citovat. 

Za jakou cenu?

Je evidentní, že ani tato reality show nezabrala. Jedním z důvodů je opět fakt, že jde o převzatý formát, násilně naroubovaný na české reálie. Její hrdinové jsou degradováni do rolí cvičených opic, na povel střídavě předvádějí plačtivé nebo nadšené scény, jimž však mnoho diváků příliš nevěří.  Copak může někoho dojmout chvíle, při níž jde moderátorka poprvé navštívit Viki a její matku a poté, co se jí představí,  ji dramaticky obejme a ta jí to s pláčem srdceryvně oplácí? Nebo všechny ty patetické fráze, jako například: „Přes bolest se rodí velký věci.“ A úplným vrcholem celé tragikomedie je věta  matky, v níž tvrdí, že dřív žila s Viki život před úrazem a po úraze a nyní bude žít životem před natáčením a po natáčení. Ale navzdory tomu, jak je absurdní, má bohužel do jisté míry pravdu. 

Chudák holka

V tomto případě totiž přesně načasované citové výlevy, ať už je předvedla Pergnerová nebo Richard Krajčo, hlavním aktérkám příliš nepomohly. Sympatie diváků si navzdory svému postižení příliš nezískala ani Viki, ani její matka. Je sice chvályhodné, že podobné projekty načas pomáhají některým vyvoleným nešťastníkům, vybraným podle předem daného klíče, ale za jakou cenu? Například za tu, že budou na dlouhou dobu vystaveni závisti, nepřátelství okolí a slídivému zájmu bulvárních nádeníků. Již nyní nešetří někteří diváci Mise nový domov drsnou kritikou na sociálních sítích. Myslí si, že chudák holka je trochu přidrzlá a její matka falešná.  A leckdo se zajímá také o vysokou pojistku, kterou Viki za svůj úraz zřejmě dostala. Najdou se i tací, co dokonce vyzývají Novu, aby otázku vysoké pojistky vyjasnila. Zdůvodňují to tím, že je mnoho lidí, kteří potřebují pomoc a nemají na kontě miliony. A samostatnou kapitolu kritických ohlasů představuje otec, který zavinil nehodu své dcery, ale ze života se jí téměř vytratil.

 

Jenže, Blesk ho již vypátral. A prozradil, že jednou za čas Viki navštíví a přiveze jí pytlík bonbónů. Ještě, že velkorysá Nova dívence dopřála nejen úpravy bydlení, ale i let helikoptérou a nafukovací bazén. Zatím se v něm koupe balón s logem jednoho z mnoha sponzorů.

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .     

Vložil: Adéla Hofmanová