Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Telička prozradil, jak je to doopravdy s jeho kandidaturou za Babišovo ANO 2011

03.07.2013
Telička prozradil, jak je to doopravdy s jeho kandidaturou za Babišovo ANO 2011

Foto: Profimedia.cz

Popisek: Pavel Telička

ROZHOVOR Miloš Zeman je ve srovnání s Václavem Klausem změna k lepšímu v postoji k Bruselu. V rozhovoru to řekl bývalý eurokomisař Pavel Telička. Ten se také vyjádřil k tomu, zda povede hnutí ANO 2011 Andreje Babiše do evropských voleb.

Jak se díváte na aktuální politickou situaci, zejména na prezidentovo jmenování Jiřího Rusnoka premiérem?

Aktuální politická situace je vyústěním dlouhodobější krize politiky v České republice a odrazem toho, že ve vysoké politice jsou dlouhodobě tytéž tváře, které, až na výjimky, nejsou schopny nabídnout ani vize, ale ani řešení aktuálních problémů, se kterými se společnost, ekonomika a občané potýkají. Nemluvě o tom, že si mnozí pletou veřejnou službu s osobními či velmi partikulárními zájmy. Pro mě to tedy je podstatně komplexnější problém.

Václav Klaus podle vás dosáhl jen osobní izolace svou kritikou Bruselu. Vnímáte jeho nástupce v tomto směru jako pozitivní změnu?

Určitě je to změna k lepšímu, to je vidět již dnes. Jak moc a jak trvale, to teprve ukáže čas a další účinkování prezidenta. Vyčkejme, od jeho zvolení uplynula krátká doba.

Jak vnímáte debatu o takzvané evropské byrokracii a jednotlivé regulace? A jaká je role českých politiků a diplomatů při schvalování těchto regulací?

Debatu v ČR vnímám jako velmi plytkou, málo kompetentní a ideologicky podjatou. Již sedm let jsem členem poradního orgánu Evropské komise pro snižování administrativní zátěže, složeného z nezávislých a neplacených odborníků a vedeného bývalým bavorským premiérem Stoiberem. Tato pracovní skupina celkem úspěšně prosazuje snižování zbytečné administrativní zátěže, za posledních několik let o cca 40 miliard EUR. Osobně nerozlišuji, zda je byrokracie česká nebo bruselská, ale nakolik je zbytečná a nakolik zatěžuje. Je vidět, že v Bruselu nějaká sebereflexe je, v Česku došlo za poslední rok a půl ke zlepšení situace, ale i nadále zaostáváme.

Jak by měla Česká republika v Bruselu vystupovat, aby co nejlépe hájila své zájmy? 

To se dá vyjádřit buď jedním slovem, nebo se musí popsat podrobněji. Prostor je asi jen pro pár slov. Takže – aktivně, s jasně stanovenými cíli, důkladnou argumentací a získanými spojenci. Nikoliv z okrajových pozic.

S Andrejem Babišem údajně stále jednáte o tom, zda povedete jeho hnutí ANO 2011 do evropských voleb. Máte už v této věci jasno? Nebo zvažujete kandidaturu ještě za nějakou jinou stranu?

Nějaké rozhovory proběhly a další asi proběhnou. Je brzy na to, abych řekl, zda něco vykrystalizuje, případně co. Za poslední léta jsem měl několik nabídek pro vstup do vlády nebo vedení kandidátky do národních voleb. Všechny jsem s díky odmítl. Tím chci říct, že v mém případě to není otázkou funkce nebo pozice.

Jak vlastně smýšlíte o Andreji Babišovi a jeho hnutí? A jak tento politický subjekt může promluvit do voleb, ať už budou předčasné nebo řádné?

Andreje Babiše jsem v byznysu poznal jako korektního, velmi pracovitého a schopného člověka, s tahem na branku. To se mi potvrzuje i v rozhovorech, o nichž jsem se zmínil. O hnutí, které teprve buduje a připravuje pro volby, toho ještě nevím tolik, abych ho mohl hodnotit. Navíc své hodnocení napřed sdělím panu Babišovi. Každopádně jsem přesvědčený, že nový projekt s cílem trvalého ukotvení v české politice, který bude dobře připravený a bude oproštěn od některých nešvarů české politiky, může uspět velmi dobře. Jde však o to, aby uspěl nikoliv jen v nadcházejících volbách.

Poslední české volby do Evropského parlamentu byly spojeny s nízkou účastí voličů. Proč nejsou pro voliče tyto volby atraktivní? A může se účast voličů v nadcházejících evropských volbách zvýšit, pokud tyto volby budou probíhat společně s volbami do Poslanecké sněmovny?

Již řadu let někteří čelní politici tvrdí, že se v EU rozpustíme jako kostka cukru v šálku kávy.  Že nemáme šanci něco ovlivnit a další nesmysly. V ČR také nemáme seriózní debatu o evropských tématech, uzavíráme se do své kotliny, což mnohým českým politikům vyhovuje. Pak těžko můžeme očekávat vysokou účast v evropských volbách. Volby ve stejném termínu jako volby do Sněmovny jim určitě dají vyšší profil.

Petr Kupka

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

 

Vložil: Anička Vančová