Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tehdy mohl celé dny jen ´číst, snít, přemýšlet´. Spisovatel a jeho dcera, která už nežije v partě jako její táta

09.11.2017
Tehdy mohl celé dny jen ´číst, snít, přemýšlet´. Spisovatel a jeho dcera, která už nežije v partě jako její táta

Foto: Rádio Wave / repro

Popisek: Jáchym Topol se svou dcerou Marií

Radio Wave si do svého pořadu Rodiče a děti pozvalo Jáchyma Topola a jeho dceru Marii. Rozhlasový cyklus Rodiče a děti si dal smělý cíl. Zvát a zpovídat slavné rodiče zároveň s jejich dětmi. Pořad se má točit kolem mezigeneračního střetu a chápání světa, politiky, kultury a života vůbec.

Jáchym Topol v pořadu vzpomínal na léta prožitá v komunismu, kdy lidi spojoval právě odpor vůči vládnoucímu režimu. Popisoval i to, jak byl v 17 letech na vyšetřovně StB na výslechu, kde ho fackovali. A svět komunismu mu přišel jako z jiného světa, když popisoval, že bylo možné skončit ve vězení i za to, že člověk šířil zakázané pašované gramofonové desky nebo knihy. A právě takový pocit ohrožení a nelegálnosti spojoval lidi do party, která byla soudržná a svá.

Marie nemá potřebu být v partě

Topolova dcera Marie přiznala, že v současné době není ve společnosti potřeba vytvářet party. Spíše mít pár blízkých přátel, kteří nejsou spojení nějakým odbojem, ale čistě přátelstvím. K údivu Jáchyma Topola Marie poznamenala, že v jejím okruhu přátel je i několik lidí, kteří jsou zastánci politiky Miloše Zemana. Marie s tím neměla problém. A Jáchym s obdivem konstatoval, že žijeme ve skutečně pestré době.

Je proti čemu bojovat

Marie Topolová v pořadu radia Wave tvrdila, že je proti čemu bojovat. Společnost není v pořádku. Ale není potřeba bojovat v undergroundu, když teď můžeme prosazovat své názory a postoje v tak zvaném overgroundu. A proti čemu je potřeba bojovat? Marie Topolová tvrdí, že rozhodně proti dezinformacím v internetových médiích, ale zároveň konstatuje, že něco takového změnit ani nejde.

Je v naší společnosti ještě nepřítel?

Na otázku redaktora, zda má současná mladá generace nějakého nepřítele, odpověděl Topol, že současná politika se může jednoduše přehoupnout přes hranici, která vybuduje stejného nepřítele, jemuž musela vzdorovat Jáchymova generace ve svém mládí. A narazil na nenávistné řeči Tomia Okamury nebo sprosté a buranské postoje Miloše Zemana. Následně Jáchym popsal svou historickou zkušenost a nesmírný strach z Ruska, které označil za imperiální. Jako příklad drsné politiky Ruska Topol ukázal na příklad Pussy Riot, které označil za mladou generaci, která chce žít svobodně a divoce, ale v Rusku za to jde do vězení.

Mladí se bojí svobody a možností

Marie Topolová se svým otcem souhlasila. Jako ohrožení bere současnou politickou reprezentaci. Ale zároveň pro radio Wave dodala, že má pocit, že se mladí lidé bojí svobody a možností, které jim svoboda dává. Mladí mají příliš mnoho možností. Pak se zahlcují a jejich život se začne rozpadat. S Mariiným hodnocením její otec souhlasil a poznamenal, že vidí mladé lidi běhat po Praze s mobily, kteří plánují tu práci, tu schůzku a snaží se všechno stihnout. U toho Topol vzpomínal na dny svého mládí, kdy se mohl někam na několik dnů ztratit a prostě si číst, snít, přemýšlet. Bič mobilního telefonu nebyl. A bylo to krásné. Marie pak dodala, že svoboda je i pro mladou generaci velmi důležitá, ale musí se naučit třídit možnosti, aby se pod nimi nezhroutili.

Nemám pocit, že nás technologie sežerou

A na téma nových technologií Jáchym Topol prozradil, že neuvěřitelně rád jezdí na venkov, kde si pořídil s rodinou starší dům. A že ho nesmírně baví shánění dřeva a hovory o bramborách. Přitom poznamenal, že nástup nových technologií byl vždycky spojený s panikou. Vlak při rychlosti 45 kilometrů v hodině bude vycucávat cestující z oken, elektrifikace zvedne zločinnost a tak podobně. A nic z toho nebyla pravda, říká pro radio Wave Jáchym a dodává, že on je velký optimista a že si užívá extatické okamžiky optimistických vidění.

Vyhraje Drahoš, říká Topol

Snad vyhraje prezidentský kandidát Drahoš. To by vedlo k tomu, tvrdí Topol, že by se politické špičky přestaly rozeštvávat a strašit občany. A naráží na uprchlickou krizi, kdy mají, podle Topola, politické špičky říkat – ano, jsou tu uprchlíci, je to katastrofa, ale my to zvládneme – a právě taková slova nejsou slyšet, což Topol označuje za strašné. Jinak Česká republika má obrovský potenciál. Topol pro radio Wave přiznal, že se stydí za české politiky, ne za Českou republiku. Českou republiku miluje, dodal.

Chci psát o dobru

Marie Topolová je čerstvou studentkou scenaristiky na pražské FAMU. A chce hledat ve svých postavách spíše dobré stránky, řekla v rozhovoru. Nejradši by na základě psychologie postav ukázala, že lidé nejsou zlí, ale spíše dobří. Chce najít ten zvrat, kdy očividně špatná postava začne jednat dobře. Na to dodává, že se chce spíše věnovat psaní knih.

Propochyboval jsem se k Bohu

Tomáš Halík řekl, že se propochyboval k víře k Bohu. A Jáchym Topol s nadšením přejal Halíkův výrok, protože se mu neuvěřitelně líbí. Sám Topol je věřící. A jeho dcera řekla, že samozřejmě také věří v Boha. Věří v to, že je někde, něco. A zároveň tvrdí, že na světě neexistuje ateista. Všichni věří v něco. Ač to i popírají. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace