Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

V ČT má přezdívku Vovo a působí jak štěně kokršpaněla. Moderátor ale klame tělem. A vypráví o zákulisí

07.11.2017
V ČT má přezdívku Vovo a působí jak štěně kokršpaněla. Moderátor ale klame tělem. A vypráví o zákulisí

Foto: Facebook

Popisek: Vojtěch Bernatský

Moderátor Vojta Bernatský už není žádný zajíc, překročil čtyřicítku. Je to ale přesně ten typ, co bude prostě vždycky vypadat jako kluk. Moderuje léta ve sportovní redakci České televize. O tom, jak se k této práci před lety dostal, vyprávěl v rozhovoru pro MF Dnes.

Vojta není sportovec jen pasivní, který se vyřádí u moderování, ale sportoval i sám, ačkoliv to dnes už tělo odnáší: „Odmalička hraju tenis, při kterém se hodně namáhají klouby. Před čtyřmi lety mě navíc chytla druhá běhací míza a odneslo to koleno. Při operačním zákroku ho opravili, ale pořád se mi pilní vodou. Přijal jsem to jako výzvu, že i s bolestmi se dá žít, a v červnu běžel Olomoucký půlmaraton. Nakonec to dopadlo tak, že jsem si musel naordinovat pauzu. Mrzí mě to, ale věřím, že můj čas opět přijde,“ uvedl pro MF Dnes. 

Šašek byl vždycky

Vojta působí jako klasický třídní šašek, kluk, který neustále vymýšlí něco k obveselení a zdání prý neklame: „Byl jsem i šašek. Zřejmě po babičce Marjánce, byla neuvěřitelně zábavná. Brnkal jsem na kytaru a před zrcadlem jsem si zkoušel různé grimasy. Možná bych našel nahrávku své první talk show Dejte vejce z huby ven, kterou jsem si vymyslel asi v osmi letech. Včetně hostů, ty jsem mluvil změněným hlasem,“ vypráví Vojta v rozhovoru. 

Cesta vedla přes ekonomku

Sportovní komentátorem prý chtěl být už od první třídy: „Šel jsem za svým snem a pořád ho žiju,“  říká dnes v rozhovoru. Cesta ke komentování v České televizi ale nebyla úplně přímá, vedla odbočkou přes studium na vysoké škole ekonomické, kde se ocitl kvůli rodinné tradici: „Táta je inženýr ekonomie, starší brácha taky. Na gymplu jsem neočekával, že bych se mohl do televize dostat, tak jsem šel taky na ekonomku,“ komentuje své začátky v rozhovoru pro MF Dnes Vojta. „Pomohlo, že jsem byl zamilovaný do Lenky Milionové. Její táta, televizní technik, zvukař a střihač, který se mimochodem podepisoval Standa deset na šestou, se na Kavčích horách poptal, jestli nějakej Vojta nemůže přijít občas s něčím pomoct a dělat kafe,“ vypráví pro MF Dnes, jak se před 19 lety dostal do redakce  sportu. 

Točit na  mobil není práce v televizi

Vojta správně říká, že moderní technologie mohou mladým pomoci se k vysněnému oboru dostat, ale že léta učení se přeskočit prostě nejdou: „Spousta z nich nemá trpělivost půl roku popisovat přímé přenosy a jezdit se dívat, jak se dělají reportáže. Každý točí na mobil, tak si myslí, že natáčet umí. Ano, doba je jinde, my jsme začínali v éře psacích strojů. Jenže každý musí počítat s učednickým obdobím. Pracovat v televizi je něco trošku jiného než dělat příspěvky na sociální sítě a psát blogy,“ říká Vojta Bernatský, který byl prvních patnáct let v televizi čistokrevný workoholik,  trávil zde každou volnou chvilku. 

Podvědomě jsem se svatby bál

To se ale změnilo, když si pořídil první dítě s kolegyní z televize, Kateřinou Bernatskou. S tou chodil před narozením syna poměrně dlouho, deset let. Do další fáze vztahu se mu ale moc nechtělo: „S rodinou jsem si dával načas, ale teď jsem šťastný. Asi jako spousta mužů jsem se možná podvědomě svatby jako zásadního kroku bál, že mě sváže navěky. Nejdřív se narodila Eliška, pak jsem chtěl druhé dítě, ale Kačka mi dala rázně najevo, že nechce být dvojnásobná svobodná matka. Tak jsme se vzali a narodil se Matyáš,“ vyprávěl pro MF Dnes, jak se z něj stal dvojnásobný ženatý otec. Původně prý plánoval klidně dětí pět, ale to  už  zřejmě neklapne, protože jeho manželka není z těch, které by byly s klidem celý život doma. Ačkoliv sám pomáhá dětem z dětského domova, sám osvojení neplánuje. Kvůli svému pracovnímu vytížení by prý neměl na tak náročnou úlohu dostatek  času. 

Stále plný energie

To, že Vojtěch nebude asi nějaký kliďas, je možné poznat už při pohledu do jeho stále jiskřících očí. Kromě toho je prý pověstný, že si neustále poklepává nohou a je zkrátka neustále plný energie. Vojta tvrdí, že hyperaktivitu zdědil po své mamince, vitální ženě, která se po šedesátce seznámila s Čechem žijícím ve Švédsku, kam se za ním odstěhovala. Vojtěch říká, že se s manželkou dobře doplňují: „ Já jsem zrychlený, Kačka ne. Ne že by byla zpomalená, je normální, ale u mě je to extrémní.“ 

Nejenom sportovní pořady, ale i Rocky

Díky České televizi si vyzkoušel i moderování pořadů zábavných: „Vyřádil jsem se při moderování pořadu Neuvěřitelný svět rekordů a kuriozit a cestovatelského magazínu Výletníci, v tandemu s Petrou Janů jsem absolvoval pěveckou soutěž Duety. Dodnes s ní i bez ní zpívám na různých akcích,“ oceňuje Vojtěch Bernatský svůj pestrý pracovní život. Kromě toho účinkuje i v muzikálu Rocky, ale pěvecká čísla od něj nečekejte: „S Robertem Zárubou, Petrem Svěceným a Ondrou Novotným alternujeme role komentátorů. Je to neskutečný zážitek, když se ring zasune mezi lidi, celé Kongresové centrum stojí a fandí „Rocky! Rocky!" Mám v tu chvíli pocit, že jsme opravdu na zápase o mistra světa v boxu.“

 

Vojtěch Bernatský pracoval pro Českou televizi od roku 1995, od roku 2001 je zaměstnaný nastálo v Redakci zpravodajství, v pořadu Branky, body, sekundy. Moderoval Olympijská studia a zápasy České hokejové extraligy. V roce 2014 se oženil, za svědka mu šel Petr Svěcený. Má dvě děti ročního Matyáše a pětiletou Elišku. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .     

Vložil: Michaela Špačková