Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zoufalá žena dělá zoufalé věci. Tuhle příležitost si Pawlowská nemohla nechat ujít a opravdu si ji užila. Co všechno na sebe prozradila?

06.11.2017
Zoufalá žena dělá zoufalé věci. Tuhle příležitost si Pawlowská nemohla nechat ujít a opravdu si ji užila. Co všechno na sebe prozradila?

Foto: FTV Prima

Popisek: Halina Pawlowská v Show Jana Krause

Jan Kraus si tentokrát pozval do své show svou kolegyni a spisovatelku Halinu Pawlovskou, která rozhodně věděla, jak si vystoupení na červené pohovce užít. Nepozval ji ovšem jen tak, ale díky tomu, že seznam literatury, kterou stvořila, rozmnoží o jeden kousek. Vydává další knihu a současně se podle její prvotiny s podobným názvem natáčí nový film.

V Halině Pawlovské měl Jan Kraus zdatnou nahrávačku. Sama totiž účinkovala v mnoha televizních pořadech, v současné době objíždí republiku s one woman show, a tak velmi dobře ví, jak se chovat před kamerou a jak konverzovat, aby byla legrace a působilo to nenuceně. Na rozdíl od jiných hostů, kteří často vypadají, jako by z Krause měli strach, se mu okamžitě postavila na jeho úroveň a své účinkování si vyloženě užívala.

Zase jsou zoufalé...

Nejprve přišla řeč na další knihu, kterou Halina napsala. Jmenuje se Zase zoufalé ženy dělají zase zoufalé věci a jde pochopitelně o narážku na její první knihu Zoufalé ženy dělají zoufalé věci, s níž před lety Halina prorazila a podle které se v současné době natáčí film v hlavní roli s Klárou Issovou. A Halině je rozhodně třeba přiznat, že je velmi plodná autorka. „Tahle kniha je už třicátá. Já psala vždy jednu ročně, a pak mi moje vydavatelka řekla, že Viewegh píše dvě. Tahle je ale už zase jedna za rok,“ prozradila Janu Krausovi. Působí dojmem úspěšné ženy, vedle psaní povídek a příběhů je také dobrá scenáristka, moderátorka, založila a vedla několik časopisů, má velký dům, dvě děti, vnoučata… Jsou ty knihy o zmatkujících ženách, často neschopných pořádně a včas se zorientovat v životě, vůbec ještě o ní? „Někdy jsem opravdu taky zoufalá,“ připustila upřímně.

Facebook ji moc nebere

Moderní technologie prý pro ni nejsou neznámou, ovládat je dokáže, „Umím si cokoliv pustit,“ potvrdila s tím, že sociálním sítím ale příliš nefandí. „Facebook mám, ale vlastně ho moc nefrekventuju. Je to velká chyba. Já se polepším. Já to ale všechno těm přátelům řeknu normálně, a ještě abych jim to psala?“ Je to ale opravdu škoda. Halina toho sice na Facebook opravdu moc nenapíše, když už ale přece jenom nějakou tu glosu pustí na síť, je vždycky vtipná. „Byla jsem v Jaroměři se svou one woman show, kterou budu inovativně nazývat (podle vzoru Ondřeje Sokola, kterého jsem slyšela u Jana Krause, že dělá stand up ) sit up, neb při představení nestojím, ale vyprávím – asi budu inovativně říkat, že hraju vsedě... Zítra mne čeká Záhřeb a ve čtvrtek Bratislava a píšu vám to teď proto, že toužím, aby mi někdo řekl: "Ty jsi taková chudinka přepracovaná..." a já bych na to srdnatě odpověděla. "Ale ne, to já z čiré radosti..." No... nikdo nic neříká, tak dobrou…,“ napsala například.

Syn nekomunikuje

V Halininých knížkách se často mluví o jejích dítkách, v Show Jana Krause si vzpomněla hlavně na syna Petra, dcera Nikola se stala maminkou a s ní zřejmě vychází Halina skvěle. „Můj syn vůbec nekomunikuje. Ve dvanácti se rozhodl, že nebude odpovídat na žádné debilní dotazy. Od té doby jsem ho neslyšela. Jemu musíte položit otázku naprosto přesně a on úplně přesně na to odpoví. Třeba jsem mu koupila košile, on si je odnesl domů a já jsem pak říkala – Péťo, a zkusil sis už ty košile? On říká jo. Já se ptám a jak. A on, že si je oblékl a zase svlékl. On studoval v New Yorku, mně se stýskalo a jednou v noci jsem mu poslala sms – co děláš. A vmžiku přišla odpověď – jsem ve vlaku. Ptám se, kam jede a on do New Yorku, což mě nějak naštvalo a píšu mu, ať mi řekne přesně, kde je a kam přesně jede. A on mi napsal, že je přesně ve vlaku a že jede přesně do New Yorku!“ Jak to tak vypadá, tak geny humoru zřejmě zdědil synek po své matce…

Jeden život nejspíš nestačí

Je Halina Pawlowská v první řadě moderátorka, nebo hlavně spisovatelka? Tyhle dvě profese se v jejím případě proplétají a jedna podporuje druhou. Pokud se podíváte na rychlý přehled toho, co zatím stihla, přijde vám, že jí na to jeden život rozhodně nemohl stačit. Vystudovala FAMU, její podpis najdeme i pod mnoha scénáři. Například za scénář k filmu Díky za každé nové ráno získala Českého lva. A také se stal prvním realizovaným scénářem, kde se objevila i před kamerou – nezapomenutelné scéně myje podlahu. Dále napsala scénáře ke čtyřiceti televizním komediím a třem seriálům. V devadesátých letech se začala objevovat před kamerou pravidelně, natáčela totiž svoji úspěšnou show Banánové rybičky pro Českou televizi. Založila deník Metropolitan a několik časopisů (Glanc, Story a Štastný Jim). V současnosti dopsala další knihu a právě objíždí republiku se show Manuál zralé ženy.

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste nebo viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .

Vložil: Michaela Špačková