Nejsou lidi, ani politici. A tak se musí recyklovat. Buldozer se vrací z vandru. A politický penzista na Hrad?
06.11.2017
Foto: Hans Štembera
Popisek: Mirek Topolánek for President? Tak prý ANO
Česko zasáhla vážná personální krize. Téměř ve všech oborech chybějí zaměstnanci a nedostatek schopných lidí se projevuje i ve vrcholné politice. Většině stran se nedostává výrazných osobností, které by byly schopny čelit síle Andreje Babiše. A tak se v pudu sebezáchovy rozhodly recyklovat staré tváře. A je velmi pravděpodobné, že se na scénu vrátí také bývalí premiéři a ministři.
Svůj comeback například ohlásil bývalý předseda ČSSD a premiér Jiří Paroubek. Zatímco ještě před pár týdny, když dal najevo, že by se rád vrátil, dělali jeho bývalí straničtí kolegové cavyky a zablokovali schválení jeho přihlášky, nyní obrátili a návrat bratra, přezdívaného Buldozer, připouští. Před šesti lety se totiž nerozešli v dobrém, Paroubek se vůči ČSSD ostře vymezoval, a navíc založil novou, ale neúspěšnou stranu LEV 21. Jenže ČSSD se ocitla v takové krizi, že si nemůže moc diktovat. A Paroubek se navíc nechal slyšet, že chce straně pomoci. Připomeňme, že se mu to v minulosti podařilo, když pod jeho vedením získala ČSSD v roce 2006 přes 32 procent hlasů. A čtyři roky nato volby vyhrála.
Kontroverzní, ale schopný
Paroubkovo opětovné členství v ČSSD je ale stále nejisté, protože jeho přihlášku musí schválit nejen domovská organizace v Cerhenicích, ale i okresní a krajský výbor. Názory na jeho možný návrat se přitom výrazně liší, někdo připomíná jeho kontroverzní minulost, jiní zase výrazné schopnosti. Například politolog Lukáš Jelínek je přesvědčen, že Paroubek je vzdělaný a přemýšlivý politik, jenž většinu spolustraníků citelně převyšoval. „Paroubek je politik tělem i duší. A vůbec ne špatný politik,“ napsal Jelínek v glose, nazvané „Buldozer Paroubek se vrací z vandru domů“ v deníku Referendum.
Ostrý Topolánek prezidentem?
A minulý týden se objevila další překvapivá zpráva. Podle ní uvažuje vedení ODS, že by v prezidentských volbách podpořilo svého bývalého předsedu a premiéra Mirka Topolánka. Ten na sebe v posledních dnech začal upozorňovat několika rozhovory, v nichž například ostře zaútočil na Andreje Babiše. V rozhovoru pro televizi DVTV se například nechal slyšet, že Babiš měl tři základní důvody, proč jít do politiky. Jedním z nich je prý skutečnost, že se do Nečasovy vlády jako ministr vnitra dostal Jan Kubice, který vyšetřoval smrt kmotra Mrázka, a Andrej Babiš byl údajně v souvislosti s ní vyšetřován rovněž. Topolánek také zmínil, že Babiš byl vyšetřován i polským státním návladním v kauze společnosti Unipetrol.
Babiše se musí bát všichni
To, že se v případě možné Topolánkovy kandidatury nejedná o ničím nepodložené spekulace, naznačuje i skutečnost, že ji šéf ODS Petr Fiala prozatím odmítl komentovat s tím, že ODS svoji strategii prozradí až příští týden. Ale podle kuloárových informací již Fiala s Topolánkem jednali.
A do poslední chvíle mlžil i samotný Topolánek. Leccos však prozradila skutečnost, že si nedávno založil účinný nástroj pro politickou kampaň, twitterový účet, na němž se prezentuje jako „politický penzista, glosátor a vražedný optimista“, a reaguje na současné dění u nás i ve světě. Mimo jiné zde radí, jak vyřešit současný pat na české politické scéně: „Na místě ODS bych vytvořil velký blok KDU-CSL TOP 09 a STAN a prohlásil, že chci jako premiéra P. Fialu.“ A vzápětí v dalším rozhovoru varoval: „Babiše se musí bát všichni, menšinovou vládou vydírá všechny.“ Během neděle nakonec svoji kandidaturu na prezidenta potvrdil.
Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste nebo viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .
Vložil: Adéla Hofmanová