Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nejsou lidi, ani politici. A tak se musí recyklovat. Buldozer se vrací z vandru. A politický penzista na Hrad?

06.11.2017
Nejsou lidi, ani politici. A tak se musí recyklovat. Buldozer se vrací z vandru. A politický penzista na Hrad?

Foto: Hans Štembera

Popisek: Mirek Topolánek for President? Tak prý ANO

Česko zasáhla vážná personální krize. Téměř ve všech oborech chybějí zaměstnanci a nedostatek schopných lidí se projevuje i ve vrcholné politice. Většině stran se nedostává výrazných osobností, které by byly schopny čelit síle Andreje Babiše. A tak se v pudu sebezáchovy rozhodly recyklovat staré tváře. A je velmi pravděpodobné, že se na scénu vrátí také bývalí premiéři a ministři.

Svůj comeback například ohlásil bývalý předseda ČSSD a premiér Jiří Paroubek. Zatímco ještě před pár týdny, když dal najevo, že by se rád vrátil, dělali jeho bývalí straničtí kolegové cavyky a zablokovali schválení jeho přihlášky, nyní obrátili a návrat bratra, přezdívaného Buldozer, připouští. Před šesti lety se totiž nerozešli v dobrém, Paroubek se vůči ČSSD ostře vymezoval, a navíc založil novou, ale neúspěšnou stranu LEV 21. Jenže ČSSD se ocitla v takové krizi, že si nemůže moc diktovat. A Paroubek se navíc nechal slyšet, že chce straně pomoci. Připomeňme, že se mu to v minulosti podařilo, když pod jeho vedením získala ČSSD v roce 2006 přes 32 procent hlasů. A čtyři roky nato volby vyhrála.

Kontroverzní, ale schopný

Paroubkovo opětovné členství v ČSSD je ale stále nejisté, protože jeho přihlášku musí schválit nejen domovská organizace v Cerhenicích, ale i okresní a krajský výbor. Názory na jeho možný návrat se přitom výrazně liší, někdo připomíná jeho kontroverzní minulost, jiní zase výrazné schopnosti. Například politolog Lukáš Jelínek je přesvědčen, že Paroubek je vzdělaný a přemýšlivý politik, jenž většinu spolustraníků citelně převyšoval. „Paroubek je politik tělem i duší. A vůbec ne špatný politik,“ napsal Jelínek v glose, nazvané „Buldozer Paroubek se vrací z vandru domů“ v deníku Referendum.

Ostrý Topolánek prezidentem?

A minulý týden se objevila další překvapivá zpráva. Podle ní uvažuje vedení ODS, že by v prezidentských volbách podpořilo svého bývalého předsedu a premiéra Mirka Topolánka. Ten na sebe v posledních dnech začal upozorňovat několika rozhovory, v nichž například ostře zaútočil na Andreje Babiše. V rozhovoru pro televizi DVTV se například nechal slyšet, že Babiš měl tři základní důvody, proč jít do politiky. Jedním z nich je prý skutečnost, že se do Nečasovy vlády jako ministr vnitra dostal Jan Kubice, který vyšetřoval smrt kmotra Mrázka, a Andrej Babiš byl údajně v souvislosti s ní vyšetřován rovněž. Topolánek také zmínil, že Babiš byl vyšetřován i polským státním návladním v kauze společnosti Unipetrol.

Babiše se musí bát všichni

To, že se v případě možné Topolánkovy kandidatury nejedná o ničím nepodložené spekulace, naznačuje i skutečnost, že ji šéf ODS Petr Fiala prozatím odmítl komentovat s tím, že ODS svoji strategii prozradí až příští týden. Ale podle kuloárových informací již Fiala s Topolánkem jednali.

A do poslední chvíle mlžil i samotný Topolánek. Leccos však prozradila skutečnost, že si nedávno založil účinný nástroj pro politickou kampaň, twitterový účet, na němž se prezentuje jako „politický penzista, glosátor a vražedný optimista“, a reaguje na současné dění u nás i ve světě. Mimo jiné zde radí, jak vyřešit současný pat na české politické scéně: „Na místě ODS bych vytvořil velký blok KDU-CSL TOP 09 a STAN a prohlásil, že chci jako premiéra P. Fialu.“ A vzápětí v dalším rozhovoru varoval: „Babiše se musí bát všichni, menšinovou vládou vydírá všechny.“ Během neděle nakonec svoji kandidaturu na prezidenta potvrdil.

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste nebo viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace