Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tak Nečas je v tom až po uši. Chce vypovídat, aby jeho milenku pustili z tepláků

03.07.2013
Tak Nečas je v tom až po uši. Chce vypovídat, aby jeho milenku pustili z tepláků

Foto: Profimedia.cz

Popisek: Nečas v době, kdy ještě „premiéroval“, jak vystupuje z auta spolu s Janou Nagyovou

Odstupující premiér Petr Nečas v úterý vyzval dopisem státního zástupce, aby ho vyslechli v souvislosti s kauzami kolem své blízké spolupracovnice a přítelkyně Jany Nagyové. Je „kdykoliv plně k dispozici" a může poskytnout „relevantní informace", píše. Jeho milenka Jana Nagyová totiž už od 13. června sedí ve vazbě v Ostravě. Téhož dne Nečas uvedl, že nemá důvod rezignovat, protože nezískal informace prokazující trestnou činnost jeho spolupracovníků. Po pár dnech tíze obvinění podlehl, rezignoval na úřad premiéra i předsedy ODS a omluvil se svým ministrům.

Nečas nyní prý nechce, aby se to, že nebude vyslechnut, stalo záminkou pro prodlužování vazby obviněných. „Z médií je mi známo, že současně vedené vyšetřování se vztahuje i k mé osobě, kdy jsem působil jako předseda vlády. Jsem přesvědčen, že mohu poskytnout relevantní informace k činnosti v chodu úřadu, která je orgány činnými v trestním řízení pokládána za trestnou," píše v dopise Nečas.

„Z doslechu jsem nabyl vědomost, že soudce odůvodňoval omezení osobní svobody stíhaných potřebou vyslechnout předsedu vlády. Dovoluji si oznámit vyšetřujícím orgánům, že jsem kdykoliv plně k dispozici pro případné svědectví," uvádí odstupující ministerský předseda. „Byl bych velmi nerad, aby neprovedení mého výslechu mohlo sloužit jako záminka pro další omezení osobní svobody obviněných v případě rozhodování o trvání vazby," dodává Nečas. Ve vazbě je nyní sedm z osmi obviněných ve dvojici případů.

Kdo už vypovídal

Před kriminalisty včera v Praze vypovídali v této kauze, kterou už novináři překřtili na „Nagygate“, pracovníci úřadu vlády obviněné bývalé šéfky kabinetu odstupujícího premiéra Nagyové. Policisté pozvali k tak zvanému podání vysvětlení řidiče úřadu a jeho přítelkyni, které podle státního zastupitelství nechala Nagyová nezákonně sledovat. Vypovídal také Nečasův řidič. Žalobci se o něm zmiňují jako o řidiči premiéra, který odhalil sledování a informoval o něm Nagyovou. Údajně se také dozvěděl, že příslušníci Vojenského zpravodajství byli za odhalení pokáráni.

Zatím se neví, kdy policisté Nečase vyslechnou. Ve čtvrtek odpoledne ale má na policii vypovídat v souvislosti s kauzou Nagyové předsedkyně Poslanecké sněmovny a kandidátka ODS na premiérku Miroslava Němcová. Informovala o tom její tisková tajemnice Eva Šmerdová. Podle Šmerdové však zatím kancelář předsedkyně Poslanecké sněmovny neobdržela žádnou žádost o vydání některého z poslanců v souvislosti s případem. Policie také už vyslechla ministra financí v demisi Miroslava Kalouska (TOP 09).

Co má policie v ruce

Podle policie sám Nečas figuruje v kauze údajné politické korupce. Do druhého případu – nelegálního sledování – podle dostupných informací zapojen není. V usnesení o zahájení trestního stíhání Nagyové policie napsala, že exšéfka Nečasova kabinetu loni v listopadu zosnovala a usměrňovala nezákonné sledování premiérovy manželky, k níž měla podle policistů „vysoce negativní postoj". Údajně při tom využila vlivu vyplývajícího z osobního poměru s premiérem na předsedu vlády prý také vyvíjela nátlak, aby se rozvedl. V současné době se Nečas s manželkou rozvádí, což oznámil krátce předtím, než aféra vyšla najevo. Žalobci napsali, že Nagyová chtěla zabránit spekulacím novinářů o jejím vztahu s Nečasem, k čemuž mělo údajně přispět i zjištění, že řidič Nagyové často jezdí k Hrzánskému paláci, kde premiér bydlí.

Co napsal Petr Nečas


Vážený pane státní zástupče,
obracím se na Vás v trestní věci, kterou dozorujete a v níž je prováděno vyšetřování obviněných Mgr. Jany Nagyové, generálporučíka Ing. Ondreje Páleníka, MBA, generálmajora Ing. Milana Kovandy, plukovníka Ing. Jana Pohůnka, Mgr. Romana Bočka, MBA, Bc. Petra Tluchoře, Bc. Marka Šnajdra, Ing. Ivana Fuksy pro trestný čin zneužití pravomoci úřední osoby a podplácení. Obvinění jsou od počátku zahájení trestního stíhání ve vazbě z důvodu uvedeného v § 67 písm. b) tr.ř., tj. z obavy, že by mohli působit na dosud nevyslechnuté svědky nebo jinak mařit vyšetřování.

Z médií je mi známo, že současně vedené vyšetřování se vztahuje i k mé osobě, kdy jsem působil jako předseda vlády. Jsem přesvědčen, že mohu poskytnout relevantní informace k činnosti v chodu úřadu, která je orgány činnými v trestním řízení pokládána za trestnou.

Z doslechu jsem nabyl vědomost, že soudce odůvodňoval omezení osobní svobody stíhaných potřebou vyslechnout předsedu vlády.

Dovoluji si oznámit vyšetřujícím orgánům, že jsem kdykoliv plně k dispozici pro případné svědectví.

Byl bych velmi nerad, aby neprovedení mého výslechu mohlo sloužit jako záminka pro další omezení osobní svobody obviněných v případě rozhodování o trvání vazby.

Děkuji za pochopení a očekávám, že v nejkratším možném časovém horizontu mi bude dána příležitost se k vyšetřované věci vyjádřit.

S pozdravem
RNDr. Petr Nečas

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace