Nespravedlnost, chudoba a vztek. Nejhorší není bída, ale vědomí nespravedlnosti, píše komentátor. A z toho těží...
07.11.2017
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomio Okamura
Boris Cvek se na zpravodajském serveru Britské listy zamýšlel nad rolí chudoby a vzteku, který z ní údajně plyne. Téma chudoby přišlo na přetřes i v nedělních Otázkách Václava Moravce, hosty byli Magda Vašáryová, Ivan Bartoš a Václav Bělohradský. A právě Otázky Václava Moravce byly pro Borise Cveka odrazovým můstkem pro jeho úvahu.
Pirát Ivan Bartoš v Otázkách konstatoval, že kořenem české politiky je takzvaná sociální otázka. Podle Bartoše je chudoba zdrojem destruktivní síly uplatňované vůči systému. Chudí lidé tak svou frustraci z chudoby a nedostatku uplatňují v nenávisti k systému. S tím Magda Vašáryová nesouhlasila. Byla toho názoru, že nenávist se nutně nerodí z chudoby, ale z bezmoci. Zdrojem hněvu je nespravedlnost. Okamžik, kdy si chudý člověk uvědomí, že Babišovo „všichni kradou“ se nevztahuje na něj. Nachází se v roli okrádaného, který nemá možnost dovolat se spravedlnosti.
Jsme v pekle naší legislativy už od 90. let
Boris Cvek na to kontruje ve svém textu myšlenkou, že 90. léta se stala líhní podnikatelů, kteří začali těžit peníze ze společnosti bez zavedení vyspělého právního řádu. Došlo tak k obrovským tunelům ve jménu privatizace. 90. léta byla džunglí a ti, kteří na bídném stavu právního řádu a společnosti profitovali, nazývali zlodějský princip "volným trhem". Proto vyhrál Miloš Zeman ve své době volby s heslem „Akce čisté ruce“. Proto Václav Klaus schytal všeobecné pohrdání za svou amnestii. Protože tím znemožnil soudně dořešit případy tunelářů z dob privatizace, dokazuje svou hypotézu Boris Cvek.
Okamura jen využil pocitu nespravedlnosti
A právě tento pocit nespravedlnosti využil ve svůj prospěch Tomio Okamura, tvrdí Boris Cvek. Okamurův politický programový bod o přímé odvolatelnosti soudců a politiků je nahrazení spravedlnosti lynčem. On jen využil celospolečenské frustrace nikoliv z chudoby samotné, ale z nespravedlnosti, která je zcela očividná. Kmotrovské podhoubí v politice i byznysu je lidem odporné a proto nedůvěřují a hledí na veřejnou službu s nedůvěrou a hněvem.
Lidé chtějí do procesů vidět
Zákulisní politika tradičních stran se lidem přejedla, poukazuje na výsledcích letošních voleb Boris Cvek. Lidé jsou si neustále vědomi toho, že právě za jejich vlády docházelo k těm největším podvodům. A právě na tomto tématu postavil Babiš svou volební kampaň roku 2013. A i díky těmto tématům vyhrál volby 2017. A je vlastně absurdní, tvrdí Cvek, že volby vyhrál právě Babiš, který byl v zákulisní politice od revoluce.
O chlebu a vodě, stejně by nám bylo lépe než teď
Boris Cvek svůj text zakončil slovy: „Kdybychom tu všichni žili o skývě chleba a o vodě, možná bychom byli ve skutečnosti mnohem šťastnější než v situaci, kdy nad námi visí Damoklovy meče hypoték, kdy nevíme, jakým podvodem kdo okrade naše staré rodiče, a kdy naopak víme, že na každou chybu kolem nás čekají dravci, aby nás rozdrtili pomocí nefunkční justice a velice na tom zbohatli.“
Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .
Vložil: Štěpán Cháb