Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Taky se vám v Popelce líbil? Měl našlápnuto na hvězdnou kariéru, jenže pak začal ztrácet zrak... Tajnosti slavných

02.11.2017
Taky se vám v Popelce líbil? Měl našlápnuto na hvězdnou kariéru, jenže pak začal ztrácet zrak... Tajnosti slavných

Autor: repro/ČT

Popisek: Jaroslav Drbohlav jako pobočník Vítek ve slavné pohádce Tři oříšky pro Popelku

Vysoký atraktivní chlap vyzařoval vnitřní vyrovnanost a pohodu. Ve spojení s mimořádným talentem, výrazným hlasem a perfektní mimikou mohl dnes hravě vévodit českému hereckému žebříčku. Osud mu ale uchystal tvrdou zkoušku, v níž neměl šanci vyhrát.

Informací o jeho soukromí je ještě méně než pomálu. Nikdy se neřadil k výtržníkům a průšvihářům, navíc odešel příliš brzy. Léta se již dokola znovu a znovu objevuje nepravdivá informace, že byl mladším bratrem mimořádné herečky Jany Drbohlavové, opravdu jde ale pouze o shodu jmen. A možná si Jaroslava Drbohlava v prvním okamžiku ani nebudete moci vybavit. Od jeho předčasné smrti totiž už uplynulo více než třicet let. Stačí ale malá nápověda a hned budete doma – jeho nejvýraznější rolí, v níž se k nám pravidelně vrací během svátečních dnů prostřednictvím obrazovek, je pobočník Vítek ze slavné pohádky Tři oříšky pro Popelku, s nímž princ vyváděl lotroviny. Ve své generaci byl jedním z nejvýraznějších představitelů milovníků a mladých hrdinů, jenže na ně velmi brzy zaútočila dědičná těžká choroba, která mu velmi ztížila poslední roky života.

S Jiřím Lábusem (vlevo) a Marií Logojdovou v seriálu Třicet případů majora Zemana

S Jiřím Lábusem (vlevo) a Marií Logojdovou v seriálu Třicet případů majora Zemana

Objevili ho už ve školce

Narodil se 13. ledna 1947 v Praze, jeho otec Václav byl strojní inženýr a maminka Jana vystudovala obchodní akademii. Během osmnácti let spokojeného manželství se jim narodilo šest dětí, hereckou múzou se ale Jaroslav nechal zlákat jako jediný. Lásku k umění a herectví v něm probouzela především maminka, která četla verše i prózu světových klasiků v originálu a s literaturou také seznamovala všechny své děti. Poté co Jaroslava vybrali již v mateřské školce do Dismanova souboru, nedaly na sebe dlouho čekat ani první filmové roličky a o jeho budoucím životním směřování bylo brzy rozhodnuto. V roce 1969 absolvoval DAMU, již během studia ale hostoval na prknech Národního divadla. Na divadelní fakultě chodil do velmi silného ročníku. Jeho spolužáky a kamarády byly takové osobnosti, jako Jana Šulcová, Petr Štěpánek, Viktor Preiss, Jiří Štěpnička či Oldřich Vízner, a blízkými životními parťáky se stali Ladislav Potměšil a Boris Rösner. Hned po škole dostal Jaroslav angažmá v libereckém divadle F. X. Šaldy, kde ztvárnil řadu velkých postav. Po několika letech se vrátil do Prahy a začal hrát v tehdejším Realistickém divadle Zdeňka Nejedlého (dnešní Švandovo divadlo na Smíchově). Často ale také hostoval i v populárním Činoherním klubu.

S Ivankou Devátou a Janem Hartlem v toce 1978 v pražském Realistickém divadle, v představení Úplně normální zázrak

S Ivankou Devátou a Janem Hartlem v toce 1978 v pražském Realistickém divadle, v představení Úplně normální zázrak

Životní roli mu vyfoukl Trávníček

Před kamerou se objevil velmi brzy, již v osmi letech si zahrál staršího syna maminky Vejvodové v krátkometrážním povídkovém filmu Jiřího Papouška Buďme připraveni. Pak následovala série dětských rolí, v nichž pomalu rostl i herecky. V roce 1962 si ho režisér Václav Vorlíček vybral do filmu Kuřata na cestách a od té doby na něj nedal dopustit. hrál klaďase, záporáky, feťáky i vrahy, až v roce 1972 dostal od Vorlíčka první výraznější, opravdu ‘dospěláckou‘roli, postavu zvukaře Míry, v jeho kriminálce Smrt si vybírá. C té době již Vorlíček připravoval natáčení slavné pohádky Tři oříšky pro Popelku a málokdo ví, že původně dokonce uvažoval o Jaroslavu Drbohlavovi jako o představiteli prince. Nakonec si ho sice zahrál Pavel Trávníček, kvůli výraznému moravskému přízvuku, kterého se léta jen velmi obtížně zbavoval, ho ale stejně tenkrát museli předabovat. V době, kdy byl na vrcholu kariéry, se u nás točily detektivky jako na běžícím pásmu, a tak Jaroslav hrál tu zastřeleného, pak pro změnu vyšetřovatele či pachatele trestného činu. Jako doma byl i v televizních studiích. Natočil celou řadu nestárnoucích pohádek, kvalitních inscenací a objevil se i v seriálech Malý pitaval z velkého města, Arabela a Třicet případů majora Zemana.

S Janou Kasanovou v jednom ze svých posledních filmů, komedii Samorost

S Janou Kasanovou v jednom ze svých posledních filmů, komedii Samorost

Naposledy před kamerou

V roce 1983 byly natočeny dva snímky, které se nakonec staly jeho zcela posledním hereckým vystoupením v českém filmu. Stal se pacholkem v historické životopisné kronice režiséra Otakara Vávry o českém ‘učiteli národů‘ Putování Jana Amose, a poté záletným vysokoškolským asistentem Michalem v komedii Otakara Fuky Samorost. Ještě se stihl zapojit do natáčení malými epizodními rolemi v projektech zahraničních produkcí – v americkém dobrodružném dramatu Operace „Daybreak“, ve slovenském Snehu pod horami a sovětském válečném velkofilmu Boj o Moskvu, v němž se objevil na plátně jako sovětský důstojník až několik měsíců po své smrti. V roce 1973, když se kultovní pohádka Tři oříšky pro Popelku natáčela, se Jaroslav oženil se svou dlouholetou láskou Marcelou a na sklonku roku 1978 se jim narodila dcera Eva. Jeho život ale začala stále více komplikovat těžká cukrovka, která byla v rodině dědičná. Ze šesti sourozenců jí onemocněli tři a Jaroslavova sestra Hanka na ni zemřela v roce 1974 v pouhých sedmadvaceti letech. „Chtěl dál pracovat, svědomitě se léčil a chtěl být co nejvíc se svou rodinou, kterou nesmírně miloval. I v pokročilém stadiu nemoci si zachovával optimismus, věřil, že bude žít, a bojoval statečně,“ prozradila později v jednom rozhovoru jeho sestra Helena.

Operace se povedla, pacient zemřel…

Počátkem osmdesátých let začala nemoc nekompromisně postupovat, Jaroslav přišel o zrak a musel se s herectvím definitivně rozloučit. „Hrál své poslední představení, nic netušící diváci tleskali a my měli slzy v očích,“ vzpomínali jeho tehdejší kolegové. Na jaře 1985 podstoupil v pražském IKEM transplantaci dvou životně důležitých orgánů – ledvin a slinivky. „Byla to tehdy velmi složitá operace a velká rarita. Po operaci se ještě probral a poděkoval. Tělo ale orgány bohužel nepřijalo,“ dodala Helena. Mimořádný herecký talent předčasně odešel v pouhých třiceti osmi letech 28. dubna 1985. Smrt byla v jeho případě opravdovým vysvobozením.

 

Božoňka2

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste nebo viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace