Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Byla prý kulička, tak se dala na zdravou výživu a… Dcera slavných spisovatelů Vaculíka a Procházkové

01.11.2017
Byla prý kulička, tak se dala na zdravou výživu a… Dcera slavných spisovatelů Vaculíka a Procházkové

Foto: TV Prima

Popisek: Cecílie Jílková u Krause

Do červené sedačky Jana Krause usedla nedávno Cecílie Jílková, mladá žena, která přes svou útlou postavu tvrdí, že jí opravdu hodně. Cecílie je totiž výživová poradkyně a Janu Krausovi sdělovala tajemství, jak se najíst do sytosti a přitom hubnout. Kromě toho je tahle dcera spisovatelů Ludvíka Vaculíka a Lenky Procházkové také, jak jinak než spisovatelka. Kromě knihy o hubnutí napsala scénář ke kriminálce Anděl, nebo sci-fi novelu.

Nejde o jediné umělecké duše, které se v její rodině najdou, jak připomněla Janu Krausovi: „To jste ještě zapomněl na tetu. Pak jsou tam také nějací režiséři.“ Dědeček byl totiž velmi známý spisovatel Jan Procházka, autor Přestřelky a mnoha scénářů ke skvělým Kachyňovým filmům jako je legendární Ucho, teta Iva Procházková píše oblíbené knížky pro děti a mládež. Ačkoliv pochází Cecílie z takto intelektuální rodiny, poněkud zlobila. Na gymnáziu prý po škole běžně chodila na víno, takže měla problémy se složením maturity. Studium na vysoké škole rovnou zavrhla, což prý její rodiče hodně zklamalo. Ve dvaceti letech se provdala a poté se protloukala, jak se dalo. 

Posedlá jídlem, dříve i svou váhou

Profesionální směr nabrala až kolem třicítky, a to díky jídlu, přes které se stala profíkem: „Jsem od malička posedlá jídlem a měla jsem problém s váhou. Když se mi podařilo tu problematiku rozlousknout, tak mě to začalo hrozně bavit,“ líčila Janu Krausovi, jak se dostala ke své současné profesi výživové poradkyně, která ji prý nesmírně baví. Nejprve své vlastní metody vyzkoušela ovšem na sobě. Dnes velmi štíhlá Cecílie prý měla slušnou nadváhu, které se zbavila: „Pětadvacet kilo jsem zhubla,“ přitakala Janu Krausovi. Pokud se však podíváme na staré Cecíliiny fotografie, rozhodně nějakou hroznou obezitu nevidíme... 

Hypoglykemie je hrozba

Jan Kraus se Cecílii svěřil, co on sám jí k snídani a zeptal se jí na její názor: „Vajíčka jsou super, je to dobré k snídani pro chlapa, ale i pro mladé ženy. K tomu patří třeba zelenina, například fazole.“ Cecílie radí jednu zásadní věc, jíst se vlastně nesmí přestávat: „Po snídani musí být svačina, jsem hypoglykemik,“ informovala Jana Krause o tom, že v jejím případě velmi strmě klesá hladina cukru v krvi, což může být dost nepříjemné: „Tuhle nemoc má většina mých klientů. Jsou hrozní chudáci, když jim klesne cukr, tak snědí, na co přijdou. Já už to poznám, ten klient je takový nevrlý,“ řekla Janu Krausovi. Průběh hypoglykemie popsala u sebe: „Začíná to hrozně plíživě. Já nejdřív nevím, že mám hlad. Ze mě se stane taková myška, přestanu mluvit. Přítel se mě ptá, jestli se nechci najíst, já řeknu, že ještě ne. Pak začne svalová slabost, pak zimnice, pak mě poleje pot, potom mě už přítel doslova vede do restaurace,“ vyprávěla s úsměvem a dodala: „Vy jako hypoglykemik byste byl schopný umřít po nějaké době. Vy vlastně bojujete o život,“ řekla s nadsázkou. 

Tři brambory, ne třicet

Cecílie dále pokračovala v líčení toho, co doporučuje svým klientům konzumovat dále: „K obědu si dejte klidně nějaké kvalitní maso, k tomu tu sacharidovou přílohu. Francouzi ale dávají tři brambory a ne třicet.  A k tomu zeleninu. Ta může být vařená, pečená, grilovaná, nebo nějak tepelně upravená, aby byla poživatelná. Mělo by jí být tak přes půl talíře. Celer mi taky nechutná, mohou tam být grilované papriky. K večeři nějaké luštěniny, třeba cizrnu,“ lákala Jana Krause k přechodu na racionální stravu. 

Kdo spí, ten hubne

Co se ovoce týká, muži mají prý širší možnosti: „Jablko a v podstatě jakékoliv ovoce můžete kdykoliv. Když bych to říkala ženské, tak jí řeknu večer víc zeleniny, než ovoce, ale u chlapa je to jedno. Ženy mají pomalejší metabolismus, když by byla večer sacharidová potrava, tak se už ta energie do spánku nestihne spálit a pak se hubne hůř. U chlapa to většinou nehrozí. Kdo spí, ten pálí energii, protože tělo ve spánku také pracuje. Ve spánku se docela dost hubne. Proto musím pořád spát,“ smála se Cecílie. 

Cecílie Jílková vydala nedávno knihu Najím se a zhubnu, která obsahuje recepty na zdravou stravu rozdělené do ročních období; kromě nich jde o kompletního průvodce změnou životního stylu. Ještě před tím napsala román z blízké budoucnosti Cesta na Drromm a také scénář ke kriminálce Kriminálka Anděl.

 

Cecílie je dcerou Lenky Procházkové a Ludvíka Vaculíka, má ještě bratra. Ludvík Vaculík ale nikdy  neopustil svou oficiální manželku Marii, vedle které také před několika lety zemřel. Cecílie zažila disidentské dětství, kromě obtěžování StB i plné mejdanů, na které velmi ráda vzpomíná. Stejně jako na byt Václava Havla, který byl kousek od bytu její matky. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .     

Vložil: Michaela Špačková