Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Dnes si někoho najít není lehké, vidím to na dětech. Dýdžej Arnoštek z Kouře po 30 letech

29.10.2017
Dnes si někoho najít není lehké, vidím to na dětech. Dýdžej Arnoštek z Kouře po 30 letech

Foto: TV Prima

Popisek: Šimon Caban u Krause

Šimon Caban je velmi výrazná postava, která vešla ve známost hlavně díky Pražské pětce. V posledních letech je také známý hlavně díky své práci scénografa na filmovém festivalu v Karlových Varech.A v neposlední řadě je to legendární dýdžej Arnoštek z porevolučního muzikálu Kouř. I o téhle roli se rozpovídal v Show Jana Krause.

Mnoho diváků vlastně ani neví, že homosexuální a velmi úlisný a slizký dýdžej Arnoštek z Kouře je právě Šimon Caban, jeho maska je totiž dokonalá a hlavně by ho nikdo v podobné roli ani nečekal. Arnoštek totiž také tančí a zpívá. Původně ji navíc měl hrát někdo úplně jiný: „Tu roli měl mít nejdřív Martin Zbrožek, ale ten těsně před revolucí emigroval. Tomáš Vorel se obrátil na mě, já jsem to zatančil. Pak jsem odjel, nebyl jsem k dispozici, což jsem byl rád, protože zpěv a mluvené slovo není pro mě. Martin Zbrožek se vrátil, namluvil to a vznikla umělá postava Arnoštka,“ rozpomněl se v Show Jana Krause Šimon Caban. V jednom ze starších rozhovorů byl Šimon Caban dokonce osočen z toho, že v roli Arnoštka parodoval homosexuály, což by v dnešní super korektní době asi neprošlo: „Nešlo o homosexualitu, ale o něco odporného a ti svazáci nás tehdy tak štvali, že jsme byli připraveni použít jakékoli zbraně. Dnes by se řeklo, že to je nekorektní, ale tenkrát jsme ještě tohle slovo ani nikdo neznal,“ prohlásil před rokem v MF Dnes Šimon Caban. 

Současná hudba nemá scénu

Jeho jméno je již dlouho spojeno s filmovým festivalem v Karlových Varech, pro  který připravuje bombastické zahájení v hotelu Thermal: „Ve Varech děláme zahajovací ceremoniál už 22 let. V roce 2000 jsme dělali i znělku,“ pochlubil se svou prací Šimon Caban. Ten tvrdí, že mu v Praze schází velké divadlo, kde by se mohl podobně realizovat: „Je tady asi tak 500 malinkých divadel. Potřeboval bych vysokou betonovou scénu, s obrovským provazištěm. Asi tak pro 1200 diváků, aby bylo zázemí vlevo a vpravo, něco jako v Bayreuthu. Když se to přepočítá na peníze, je to drahá věc,“ zasnil se v Show Jana Krause. Divadlo schází prý zejména současnému umění: „Filharmonie má Rudolfinum, ale třeba současná hudba nemá scénu.“ Připomněl, že současný stav v Praze není dobrý: „Dlouho se mluví o tom, že se má v Praze stavět moderně.“

Proč jsou sami?

Šimon Caban se oženil s kostýmní výtvarnicí Simonou Rybákovou, se kterou má dvě děti, dceru Nikolu a syna Alberta, na které je velmi hrdý: „Dcera vystudovala sociologii a je headhunter. Syn je vysoký hubený a svalnatý a studuje a vesluje.“ Problémy prý s dětmi a s výchovou raději řeší dopředu: „Já jsem pro to předvídat, ne ty problémy řešit zpětně,“ řekl Janu Krausovi. Všímá si také, že najít partnera dnes není rozhodně samozřejmost: „V dnešní době to není úplně jednoduché, když se dva potkají. Já do toho můžu těžko svým dětem mluvit. Se Simonou žijeme už 45 let a nemám tedy moc zkušenosti s hledáním partnerů.“ Moderním způsobům seznamování po internetu prý právě nefandí: „Já jsem spíš pro ten kontakt. V tomhle dětem neradím. Dceři přeji, aby někdo přišel. Myslím ale, že to není moc jednoduché,“ svěřil se Janu Krausovi. Zamyslel se také nad tím, proč je vlastně tolik lidí dnes samo: „Možná je to sobectví, pohodlnost, na vztahu se musí pracovat. Někteří nechtějí být sami a stejně to nejde.“

 

Šimon Caban je architekt, scénograf a v posledních letech také režisér. Studoval na střední a vysoké škole uměleckoprůmyslové, s bratrem Michalem založil Baletní jednotku Křeč, se kterou vystupovali třeba ve filmu Amadeus Miloše Formana. Pracuje i se svou ženou Simonou Rybákovou, se kterou nabízejí i jednorázové prezentační firemní akce. V roce 2004 obdržel za svou práci zvláštní cenu Grand Prix Architektury. Poslední léta pracuje také jako režisér, pro Městské divadlo v Brně zrežíroval představení Nahá múza, dále vlastní projekt Muchova epopej s hudbou Aleše Březiny, v Ostravském Národním divadle Moravskoslezském Pardon My English, Guys and Dolls), v Klicperově divadle v Hradci Králové  Sexmisi. Žije s manželkou a dvěma dětmi v Praze a je nadšeným cestovatelem, sám o sobě mluví jako o poutníkovi. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .     

Vložil: Michaela Špačková

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace