Veskláci, taxikáři, celé tohle podzemí vědělo, jak kazetu s filmem zpeněžit… Příběh Bony a klid
31.10.2017
Foto: ČT
Popisek: Bony a klid: Roman Skamene a Jan Ptměšil
„Chceš bony?“ Tak tuhle hlášku už naštěstí dnešní mladí lidé znají jen a pouze z filmu Bony a klid. Je s podivem, že v roce 1987 mohl tento film vůbec vzniknout a dostat se do kin a ukázat tak to, o čem se nemluvilo, polosvět veksláků, taxikářů a pražské zlaté mládeže osmdesátých let. Na vznik snímku vzpomínal v pořadu Příběhy filmů na Streamu představitel veksláka Harryho, herec Tomáš Hanák.
O tom je známo, že měl v těchto bohatýrských časech značný problém s alkoholem. Vlastně všechny filmy, které tehdy natáčel, tak považuje za velký mejdan: „Natáčení Pražské pětky bylo nasáklé alkoholem a i během natáčení s Olmerem jako by se člověk brodil v alkoholu,“ vzpomínal Tomáš Hanák v pořadu Příběhy filmů. Hned následující rok natočil další dva důležité filmy, které byly stejně jako Bony a klid odlišné od tehdejší běžné produkce: „Pro mě to bylo zajímavé tím, že to bylo něco jiného než standardní tuctová barrandovská produkce. Odehrávalo se to stejně jako Pražská pětka a Kopytem sem, kopytem tam v úplně jiné atmosféře než ty normální filmy,“ vypráví dnes nadšeně.
Videokazetu veksláci zpeněžili
Marketing bylo tehdy sprosté slovo, filmům se žádná reklama nedělala, slavnostní premiéry neexistovaly, stejně jako časopisy, kde by se psalo o slavných, film měl přesto tu nejlepší reklamu – lidé si informace o něm sdělovali ústně. A navíc tehdy kdosi vynesl ze střižny VHS kazetu s pracovní verzí filmu, tedy v surové podobě, s neupraveným zvukem, s pokyny režiséra. S kazetou se začalo obchodovat a ti, kdo ji nesehnali, nebo se v jejich okolí nevyskytl někdo, kdo by měl video přehrávač (tehdy úžasná novinka, která se nedala běžně koupit), se velmi těšil, že se na film vypraví do kina: „Šuškanda kolem natáčení a před premiérou byla neuvěřitelná. Rozneslo se to strašně rychle. Ti veskláci a na ně napojení taxikáři, celé tohle podzemí, jakmile se dostali k nesestřihané kazetě, věděli, jak to zpeněžit. Nebo se domnívali, že tohle tady vzniklo a že se na tom okrajově podíleli,“ říká Tomáš Hanák v pořadu Příběhy filmů.
Když prachy, tak pořádný
Ve filmu se odehraje scéna, během které má zelinář zaplatit za dodaná videa, a to nemalý obnos, kufřík plný peněz. Je naprosto neuvěřitelné, že peníze, které ve filmu vidíme, jsou pravé! Všichni se prý pěkně báli, že balík bankovek prořídne, nebo dokonce zmizí: „To bylo pekelný, všichni tam měli stažené zadky. Od rekvizitářů až po Olmera, že přijde nějaký špatný vítr a ten to rozeseje,“ uvádí Tomáš Hanák. Důvod, proč se použily pravé bankovky, vidí v duchu doby a také filmu, ve kterém se mnoho postav chová velikášsky: „Bylo to v duchu toho filmu. Že potřebujeme sehnat auta, která normálně na trhu nejsou. Že tam jede cizí autobus po dálnici a Roman Skamene tam dělá z měkkých Sparet tvrdé, nebo ta hromada sněhu. A tak když prachy, tak pořádný! Když prostitutky, tak opravdu štětky, které byly vytažené odněkud z nějakého svazáckého klubu,“ přidává zajímavou historku z natáčení.
Erotika ve filmu pro pány i pro dámy
Ve filmu se odehraje také na tu dobu neuvěřitelně odvážná erotická scéna mezi Veronikou Jeníčkovou a Janem Potměšilem. Ta se miluje vždy v tričku, odtud její přezdívka Evička tričko. Užil si ale také ten, kdo má rád pěkné mužské tělo. Veksláci dostanou vyšší šarží na pamětnou, musí odevzdat své šaty a jít domů nazí, natáčení prý nebylo nic moc: „Samozřejmě byla zima,“ říká při vzpomínce na své odhalené pozadí Tomáš Hanák.
Virální marketing osmdesátých let
Tomáš Hanák na závěr vyjádřil zajímavou teorii, že kazetu někdo vypustit mezi lidi záměrně, vlastně coby prehistorický virální marketing: „Říkal jsem si, s tou uniklou videokazetou, zda to nebyl chytrý tah, když bylo s velkým otazníkem, zda ten film přijde do kin. Rozšířit ji, všichni o tom začali mluvit… A pak už nezbylo než říct, tak jo, co můžeme dělat, pusťte to do kin…“
Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .
Vložil: Michaela Špačková