Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Veskláci, taxikáři, celé tohle podzemí vědělo, jak kazetu s filmem zpeněžit… Příběh Bony a klid

31.10.2017
Veskláci, taxikáři, celé tohle podzemí vědělo, jak kazetu s filmem zpeněžit… Příběh Bony a klid

Foto: ČT

Popisek: Bony a klid: Roman Skamene a Jan Ptměšil

„Chceš bony?“ Tak tuhle hlášku už naštěstí dnešní mladí lidé znají jen a pouze z filmu Bony a klid. Je s podivem, že v roce 1987 mohl tento film vůbec vzniknout a dostat se do kin a ukázat tak to, o čem se nemluvilo, polosvět veksláků, taxikářů a pražské zlaté mládeže osmdesátých let. Na vznik snímku vzpomínal v pořadu Příběhy filmů na Streamu představitel veksláka Harryho, herec Tomáš Hanák.

O tom je známo, že měl v těchto bohatýrských časech značný problém s alkoholem. Vlastně všechny filmy, které tehdy natáčel, tak považuje za velký mejdan: „Natáčení Pražské pětky bylo nasáklé alkoholem a i během natáčení s Olmerem jako by se člověk brodil v alkoholu,“ vzpomínal Tomáš Hanák v pořadu Příběhy filmů. Hned následující rok natočil další dva důležité filmy, které byly stejně jako Bony a klid odlišné od tehdejší běžné produkce: „Pro mě to bylo zajímavé tím, že to bylo něco jiného než standardní tuctová barrandovská produkce. Odehrávalo se to stejně jako Pražská pětka a Kopytem sem, kopytem tam v úplně jiné atmosféře než ty normální filmy,“ vypráví dnes nadšeně. 

Videokazetu veksláci zpeněžili

Marketing bylo tehdy sprosté slovo, filmům se žádná reklama nedělala, slavnostní premiéry neexistovaly, stejně jako časopisy, kde by se psalo o slavných, film měl přesto tu nejlepší reklamu – lidé si informace o něm sdělovali ústně. A navíc tehdy kdosi vynesl ze střižny VHS kazetu s pracovní verzí filmu, tedy v surové podobě, s neupraveným zvukem, s pokyny režiséra. S kazetou se začalo obchodovat a ti, kdo ji nesehnali, nebo se v jejich okolí nevyskytl někdo, kdo by měl video  přehrávač (tehdy úžasná novinka, která se nedala běžně koupit), se velmi těšil, že se na film vypraví do kina: „Šuškanda kolem natáčení a před premiérou byla neuvěřitelná. Rozneslo se to strašně rychle. Ti veskláci a na ně napojení taxikáři, celé tohle podzemí, jakmile se dostali k nesestřihané kazetě, věděli, jak to zpeněžit. Nebo se domnívali, že tohle tady vzniklo a že se na tom okrajově podíleli,“ říká Tomáš Hanák v pořadu Příběhy filmů. 

Když prachy, tak pořádný

Ve filmu se odehraje scéna, během které má zelinář zaplatit za dodaná videa, a to nemalý obnos, kufřík plný peněz. Je naprosto neuvěřitelné, že peníze, které ve filmu vidíme, jsou pravé! Všichni se prý pěkně báli, že balík bankovek prořídne, nebo dokonce zmizí: „To bylo pekelný, všichni tam měli stažené zadky. Od rekvizitářů až po Olmera, že přijde nějaký špatný vítr a ten to rozeseje,“ uvádí Tomáš Hanák. Důvod, proč se použily pravé bankovky, vidí v duchu doby a také filmu, ve kterém se mnoho postav chová velikášsky: „Bylo to v duchu toho filmu. Že potřebujeme sehnat auta, která normálně na trhu nejsou. Že tam jede cizí autobus po dálnici a Roman Skamene tam dělá z měkkých Sparet tvrdé, nebo ta hromada sněhu. A tak když prachy, tak pořádný! Když prostitutky, tak opravdu štětky, které byly vytažené odněkud z nějakého svazáckého klubu,“ přidává zajímavou historku z natáčení. 

Erotika ve filmu pro pány i pro dámy

Ve filmu se odehraje také na tu dobu neuvěřitelně odvážná erotická scéna mezi Veronikou Jeníčkovou a Janem Potměšilem. Ta se miluje vždy v tričku, odtud její přezdívka Evička tričko. Užil si ale také ten, kdo má rád pěkné mužské tělo. Veksláci dostanou vyšší šarží na pamětnou, musí odevzdat své šaty a jít domů nazí, natáčení prý nebylo nic moc: „Samozřejmě byla zima,“ říká při vzpomínce na své odhalené pozadí Tomáš Hanák.

 

Virální marketing osmdesátých let

Tomáš Hanák na závěr vyjádřil zajímavou teorii, že kazetu někdo vypustit mezi lidi záměrně, vlastně coby prehistorický virální marketing: „Říkal jsem si, s tou uniklou videokazetou, zda to  nebyl chytrý tah, když bylo s velkým otazníkem, zda ten film přijde do kin. Rozšířit ji, všichni o tom začali mluvit… A pak už nezbylo než říct, tak jo, co můžeme dělat, pusťte to do kin…“ 

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .     

Vložil: Michaela Špačková