Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Právo po česku: Brutální porušování zákonů a hrozící obří pokuty. A totálně znemožněný ministr

29.10.2017
Právo po česku: Brutální porušování zákonů a hrozící obří pokuty. A totálně znemožněný ministr

Foto: ČT / repro

Popisek: Ministr Ivan Pilný v pořadu Máte slovo

Po delší pauze se na obrazovky veřejnoprávní České televize vrátil pořad Máte slovo s moderátorkou Michaelou Jílkovou. Za téma dalšího souboje dvou protistran byla zvolena účtenková loterie a otázka, zda jde o férovou hru. Jak už je v tomto případě obvyklé, utkali se proti sobě odpůrci i přívrženci. Jedním z nich byl i ministr financí Ivan Pilný, který se při této příležitosti tím, jak reagoval, úplně znemožnil.

Do studia navíc napochodoval v bílém tričku s velkým nápisem Účtenkovka a  ztratil tak úplně dosavadní image úspěšného byznysmena. Vyvolal tím ovšem několik otázek nad tím, kolik vlastně toto tričko stálo daňové poplatníky. A nejen tričko. Diváci se dozvěděli, že celá kontroverzní účtenková loterie bude stát ročně zhruba 65 milionů korun. Pilný ale trval na tom, že pouze dvacet milionů. Ministerstvo přitom již zaplatilo společnosti Wincor Nixdor  přes 60 milionů korun za provoz loterie. 

Ministrovi to také vadí!

Moderátorka Michaela Jílková se právem pozastavila nad skutečností, že se této loterie se nemůže zúčastnit většina seniorů, protože zkrátka nemají přístup k internetu nebo „chytrý“ telefon a že mohou být zneužity osobní údaje. Diskuse se zúčastnil také autor petice, žádající okamžité zrušení účtenkové loterie Martin S. Kohout, protože slosovatelná účtenka obsahuje řadu osobních údajů, například rodné číslo obchodníka. Na to zareagoval ministr financí Ivan Pilný velmi svérázným způsobem. Přiznal se, že mu také vadí, že OSVČ musí v rámci IČ uvést své rodné číslo: „Mně také vadí, že každá blondýnka může zjistit, že jsem o tři měsíce starší než pan prezident.“ Stejně tak cynicky reagoval na stížnost přítomné seniorky ve studiu, že se nemůže loterie zúčastnit, právě proto, že nemá internet, ani chytrý telefon. Doporučil jí, aby to za ni učinily její děti nebo vnuci  a neopomněl  zdůraznit, že on je také důchodce.  

Ano, nebo ne?

Je typické, že se hosté ve studiu nedokázali dohodnout, zda je při registraci účtenky nutné sdělit datum narození či nikoliv. Zatímco Pilný tvrdil, že ne, Jílková mu oponovala a argumentovala vlastními zkušenostmi, že při registraci účtenky po ní bylo požadováno číslo účtu, datum narození a e-mailová adresa. Teprve poté Pilný uvedl, že se registrace týká pouze toho, kdo bude žádat výhru: „Samozřejmě, že pokud se chcete dozvědět, zda jste vyhráli, tak uvedete e-mailovou adresu,“ připustil. Sklidil za to posměch hostů ve studiu, podobně jako úředníci ministerstva, kteří loterii loajálně bránili. Diváci, kteří reagovali na debatu  názory, zveřejňovanými průběžně na obrazovce, se také právem pozastavovali nad tím, jak je tedy možné, že stát ví, kolik se do loterie zaregistrovalo lidí nad 65 let.  Ministr totiž uvedl přesné číslo, když prozradil, že se ve věku od 70 do 90 let zaregistrovalo 20 736  osob! 

Porušují zákony

Je skutečně šokující, že jak ministr financí, tak jeho přítomní podřízení, obhajovali účtenkovou loterii, i když podle řady odborníků skutečně porušuje zákony. „Ministerstvo financí shromažďuje osobní údaje bez souhlasu subjektu údajů, tj. fyzických osob, kterým rodné číslo a DIČ patří, a vůbec je o tom  neinformuje. Přitom zákon č. 101/2000 Sb. o ochraně osobních údajů, povinnost informovat subjekty údajů vysloveně ukládá. Není jasné proč ministerstvo financí a soukromá firma, kterou si ministerstvo najalo, shromažďují obrovské množství údajů, které je zcela neadekvátní vzhledem k účelu loterie,“ konstatuje odborník na ochranu údajů Michal Wenit. 

Zajímavé je, že Úřad pro ochranu osobních údajů se na sklonku minulého roku vyjadřoval k možnosti zneužití DIČ, obsahujících rodná čísla, a konstatoval:  „Ten, kdo účtenku obdrží, nemůže s takto získaným rodným číslem libovolně zacházet. Pokud by s ním dále neoprávněně nakládal nebo číslo neoprávněně využíval, dopustil by se přestupku či jiného správního deliktu podle zákona č. 133/2000 Sb., o evidenci obyvatel a rodných číslech.

Kdo to zaplatí?

Podle Michala Wenita tak Ministerstvo financí ČR porušuje svou účtenkou loterií zákon č. 133/2000 Sb., o evidenci obyvatel a rodných číslech, a dále porušuje zákon č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů. Od května příštího roku bude také obzvlášť závažným způsobem porušovat obecné nařízení o ochraně osobních údajů GDPR, které zpřísňuje pravidla pro nakládání s osobními udají a stanovuje sankce za jejích porušení do výše 20 milionů EUR. Pokud Úřad pro ochranu osobních údajů rozhodne, že k porušení práva na ochranu osobních údajů skutečně došlo, udělí Ministerstvu financí pokutu. Ta bude pochopitelně hrazena z veřejných prostředků, tedy z peněz nás všech.

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .     

Vložil: Adéla Hofmanová