Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tajná služba loni zaznamenala víc než 5000 nelegálních migrantů. Jak je ohrožena bezpečnost státu?

30.10.2017
Tajná služba loni zaznamenala víc než 5000 nelegálních migrantů. Jak je ohrožena bezpečnost státu?

Foto: BIS

Popisek: Znak BIS; ilustrační foto

Výroční zpráva Bezpečnostní informační služby za rok 2016 obsahuje řadu velmi závažných zjištění. Mimo jiné vyvrací opakovaná tvrzení některých politiků, že u nás nejsou žádní migranti. Ještě vážnější je ale zjištění, že čeští občané jsou legálními cestami různě manipulováni a že tajné služby zaznamenaly mnoho různorodých aktivit, které ohrožují bezpečnost naší země i její ekonomické zájmy.

V kapitole, nazvané Ochrana významných  ekonomických zájmů,  zpráva BIS například konstatuje: „Zakázky, vypisované zadavateli ze státního sektoru, byly nadále nepříznivě ovlivňovány také snahou soutěžitelů manipulovat výběrovými řízeními. Nově BIS sledovala významné posilování vlivu velkých podnikatelských skupin na ekonomické rozhodování státu, který, ačkoliv prosazovaný legální cestou, významně zasahoval ekonomické zájmy ČR.“ 

Ohrožená bezpečnost, organizovaný zločin

V další části podrobněji popisuje, že jde především o veřejné zakázky z oblasti  ICT odvětví, dopravy a energetiky. Alarmující přitom je, že v řadě případů jde o subjekty, ovládané státem a došlo v nich  ke značným finančním ztrátám a také ke střetu s bezpečnostními zájmy státu, například v oblasti energetiky. A to není zdaleka vše. V kapitole, nazvané Organizovaný zločin,  zpráva konstatuje, že v roce 2016 docházelo k neúčelnému vynakládání veřejných prostředků, které je však navenek prezentováno jako naplňování veřejného zájmu. BIS zaznamenala případy ovlivňování dotací či dokonce  legislativního procesu. 

Korupce a klientelismus

Jako nejproblematičtější se vyprofilovaly oblasti veřejného zadávání zakázek a obchodu s městským majetkem, ve kterých za přítomnosti klientelismu, korupce a střetu zájmů docházelo k nelegitimnímu nebo dokonce nelegálnímu vynakládání veřejných prostředků. „Tato praxe byla velmi často založena na nestandardních vazbách mezi úředníky a privátními společnostmi v pozici dodavatele veřejné zakázky či obchodního partnera. Dysfukční projevy postihovaly nejen finální fázi rozhodovacího procesu dodavatele, ale také jeho počínání v podobě manipulací s odbornými studiemi a posudky za účelem tendenčního ovlivnění výsledných závěrů a doporučení pro zadavatele,“ uvádí se ve zprávě BIS. 

Potencionální hrozba

Další kapitola je věnována problematice migrace. I když BIS uvádí, že po kritickém roce 2015 klesla na našem území na margiální hodnoty, bylo loni v Česku zaznamenáno 5300 případů  nelegální migrace. V naprosté většině  ji představovalo porušování pobytového režimu, kterého se  nejčastěji dopouštěli občané Ukrajiny, Ruska, Vietnamu, Kuvajtu, apod. Pouze deset procent z tohoto činila  tranzitní migrace Afghánců, Syřanů a Iráčanů. I tak se však jedná o několik stovek osob. Největší potíže činilo prověřování identity cizinců a fakt, že často nelze prakticky realizovat rozhodnutí o jejich vyhoštění. Podle BIS ale představuje pro Českou republiku potencionální hrozbu migrace občanů Ruska, převážně z Kavkazu, na trase Bělorusko – Polsko - SRN.

 

Kdo je ještě sledován?

V souvislosti s uprchlickou krizí pokračovala BIS v monitorování subjektů, akcentujících téma imigrace a islamizace ČR  a  nebezpečí šíření xenofobie, rasismu a dalších forem nesnášenlivosti, u nichž údajně existovalo riziko, že šířením jednostranného postoje k islámu a muslimům či dokonce lživých tvrzení mohou manipulovat s veřejným míněním a přispět k vyvolání pocitu strachu a napětí ve společnosti. V průběhu roku však bylo podle BIS  patrné, že se vyostřená debata stala impulsem pro racionální společenskou diskusi o migraci, do níž se zapojili vedle politiků i akademici a novináři. „Veřejnost se díky ní mohla lépe seznámit s názory politické reprezentace ČR a řady odborníků a rovněž měla k dispozici více objektivních informací. Společně s reálným stavem migrace v roce 2016 to přispělo k určitému snížení celospolečenského napětí a zklidnění situace,“  tvrdí BIS. To ovšem ještě netušila, jak fatální dopady bude mít veřejné mínění, týkající se migrační krize, na letošní volby.

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .     

Vložil: Adéla Hofmanová