Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kalousek vzdal šéfa Topky. A ponížil muže, co by ho mohl nahradit. Komentátor mu sečetl hříchy, dvě ekonomické krize a...

27.10.2017
Kalousek vzdal šéfa Topky. A ponížil muže, co by ho mohl nahradit. Komentátor mu sečetl hříchy, dvě ekonomické krize a...

Foto: Facebook

Popisek: Miroslav Kalousek

Na tiskové konferenci oznámil Miroslav Kalousek, že nepodá v listopadu svou kandidaturu na post předsedy strany TOP 09. Zároveň zmínil, že post předsedy strany by neměl vykonávat člověk zatížený minulostí a předsudky. Podle Jana Macháčka ze serveru lidovky.cz znamenala poznámka o nástupci jediné. Jan Pospíšil by byl Kalouskem velmi nesnadno ovladatelný. Kalousek chce ustoupit pouze do pozadí a řídit stranu prostřednictvím nového předsedy. Jan Pospíšil by se podle Macháčka ovládal špatně.

Kalouska komentátor Macháček považuje za jednoho z nejhorších ministrů financí novodobé historie. V době recese roku 2008 zaváděl škrty a zvyšoval daně, čímž republiku dovedl do dvou recesí, ve kterých republika ztratila mnoho. Kalousek pochybení samozřejmě popírá. Ovšem z jeho činnosti na ministerstvu se budeme ještě dlouho hrabat. Na druhou stranu Polsko se ve stejné době chovalo proticyklicky a finanční krizi ustálo bez pádu do recese.

Kalousek neumí anglicky

Macháček poznamenává, že Miroslav Kalousek byl usazen v české bublině bez možnosti čerpat ze zahraničních zdrojů. Důvod je prostý. Miroslav Kalousek neumí jinou řeč, než svou rodnou. Do Evropské unie nechával jezdit své poradce a úředníky. Jakékoliv podněty ze zahraničí tedy čerpal zprostředkovaně a, jak je u nás zvykem, měl patent na rozum u všech problémů, které vyvstaly. Takže vše řešil po svém, protože, jak se říká, sežral Šalamounovo… to. A pak to tu dopadlo, jak to dopadlo.

Kalousek dělá bububu, nic jiného

Miroslav Kalousek strašil Řeckem. To mu nevyšlo, očividně jsme se do problémů Řecka nedostali. Proto teď straší Moskvou, protože politik strašáka potřebuje, aby mohl ovládat, nikoliv vládnout. Stal se tvrdým zastáncem liberální a silně eurooptimistické vlny. Horuje pro přijetí Eura. Přitom jeho sedmileté působení na postu ministra financí pro přijetí neudělal nic. Jen se paktoval s ODS, která zavedení Eura dlouhodobě odmítá.

Politické kroky mimo lidskou stránku

Miroslav Kalousek je tradičně braný jako vrcholný cynik a pragmatik. Jak tedy chápat jeho agilní poskakování před policisty při návštěvě čínského prezidenta v Praze? Zahalený v tibetské vlajce tam v jeho osobě čněla až do oblak ta neupřímnost a účelové protizemanovské jednání, které mu mělo nahnat politické body, nehnala ho starost o nějaká lidská práva v Tibetu.

Výčet Kalouskova politikaření

A Kalousek toho má na triku mnohem víc, pokračuje Macháček a vypočítává: Kalouskův byt, gripeny, Richard Háva, Radek Šnábl, prodej sedmi procent akcií ČEZ, Nomura, privatizace, arbitráže, solární elektrárny. A pak dojde i na tolik oblíbenou animozitu mezi Kalouskem a Babišem, kterou Macháček zpochybňuje taktéž. Vždyť hnutí ANO a TOP 09 jsou si tak podobné. Jen obě v jiném hávu. Miroslav Kalousek je velmi nepopulární a neoblíbený a je tedy zvláštní, že již od devadesátých let krášlí svým obličejem předvolební plakáty. A stále sedí ve vrcholové politice. A chce sedět dál, jen skryt jako šedá eminence za loutkovým předsedou TOP 09. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .

Vložil: Štěpán Cháb