Kalousek vzdal šéfa Topky. A ponížil muže, co by ho mohl nahradit. Komentátor mu sečetl hříchy, dvě ekonomické krize a...
27.10.2017
Foto: Facebook
Popisek: Miroslav Kalousek
Na tiskové konferenci oznámil Miroslav Kalousek, že nepodá v listopadu svou kandidaturu na post předsedy strany TOP 09. Zároveň zmínil, že post předsedy strany by neměl vykonávat člověk zatížený minulostí a předsudky. Podle Jana Macháčka ze serveru lidovky.cz znamenala poznámka o nástupci jediné. Jan Pospíšil by byl Kalouskem velmi nesnadno ovladatelný. Kalousek chce ustoupit pouze do pozadí a řídit stranu prostřednictvím nového předsedy. Jan Pospíšil by se podle Macháčka ovládal špatně.
Kalouska komentátor Macháček považuje za jednoho z nejhorších ministrů financí novodobé historie. V době recese roku 2008 zaváděl škrty a zvyšoval daně, čímž republiku dovedl do dvou recesí, ve kterých republika ztratila mnoho. Kalousek pochybení samozřejmě popírá. Ovšem z jeho činnosti na ministerstvu se budeme ještě dlouho hrabat. Na druhou stranu Polsko se ve stejné době chovalo proticyklicky a finanční krizi ustálo bez pádu do recese.
Kalousek neumí anglicky
Macháček poznamenává, že Miroslav Kalousek byl usazen v české bublině bez možnosti čerpat ze zahraničních zdrojů. Důvod je prostý. Miroslav Kalousek neumí jinou řeč, než svou rodnou. Do Evropské unie nechával jezdit své poradce a úředníky. Jakékoliv podněty ze zahraničí tedy čerpal zprostředkovaně a, jak je u nás zvykem, měl patent na rozum u všech problémů, které vyvstaly. Takže vše řešil po svém, protože, jak se říká, sežral Šalamounovo… to. A pak to tu dopadlo, jak to dopadlo.
Kalousek dělá bububu, nic jiného
Miroslav Kalousek strašil Řeckem. To mu nevyšlo, očividně jsme se do problémů Řecka nedostali. Proto teď straší Moskvou, protože politik strašáka potřebuje, aby mohl ovládat, nikoliv vládnout. Stal se tvrdým zastáncem liberální a silně eurooptimistické vlny. Horuje pro přijetí Eura. Přitom jeho sedmileté působení na postu ministra financí pro přijetí neudělal nic. Jen se paktoval s ODS, která zavedení Eura dlouhodobě odmítá.
Politické kroky mimo lidskou stránku
Miroslav Kalousek je tradičně braný jako vrcholný cynik a pragmatik. Jak tedy chápat jeho agilní poskakování před policisty při návštěvě čínského prezidenta v Praze? Zahalený v tibetské vlajce tam v jeho osobě čněla až do oblak ta neupřímnost a účelové protizemanovské jednání, které mu mělo nahnat politické body, nehnala ho starost o nějaká lidská práva v Tibetu.
Výčet Kalouskova politikaření
A Kalousek toho má na triku mnohem víc, pokračuje Macháček a vypočítává: Kalouskův byt, gripeny, Richard Háva, Radek Šnábl, prodej sedmi procent akcií ČEZ, Nomura, privatizace, arbitráže, solární elektrárny. A pak dojde i na tolik oblíbenou animozitu mezi Kalouskem a Babišem, kterou Macháček zpochybňuje taktéž. Vždyť hnutí ANO a TOP 09 jsou si tak podobné. Jen obě v jiném hávu. Miroslav Kalousek je velmi nepopulární a neoblíbený a je tedy zvláštní, že již od devadesátých let krášlí svým obličejem předvolební plakáty. A stále sedí ve vrcholové politice. A chce sedět dál, jen skryt jako šedá eminence za loutkovým předsedou TOP 09.
Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .
Vložil: Štěpán Cháb