Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jednoznačně vyhrál bezmasý párek. A vyoperovaná paměť... Volby očima optimisty

26.10.2017
Jednoznačně vyhrál bezmasý párek. A vyoperovaná paměť... Volby očima optimisty

Autor: Hans Štembera

Popisek: Mirek Topolánek

Několik dnů po volbách se mnoho komentátorů a politiků nemůže shodnout na tom, kdo vlastně vyhrál. Zda to byl oligarcha s kontroverzní minulostí, xenofób, nebo muž převlečený ze zeleného trička do černého s lebkou a hnáty. Bývalý premiér Mirek Topolánek, který v poslední době začal pravidelně komentovat dění na české politické scéně, v tom má ale jasno. Podle něj jednoznačně vyhrál bezmasý párek.

Ve své Pohádce o volbách očima optimisty Topolánek připomněl, že je v zásadě optimista. Neměl prý před volbami žádná pozitivní očekávání, a tak není významně zklamán ani po nich. Přiznává však, že mu přece jenom výsledek připomíná masakr motorovou pilou. Pro úspěch Andreje Babiše má svoje vysvětlení. Jeho velká protikorupční revoluce byla velmi dobrými kulisami a populismus dominantní strategií, navíc vyfutrovaná dokonalým  marketingem, financemi a masmediální masáží. „Jednoznačně vyhrál bezmasý párek absolutně variabilního složení (na co je zrovna chuť, to se v něm objeví). Má ho rád Jarda Jágr, Helenka Vondráčková, judistovi Krpálkovi dodává sílu a je na něm závislá celá kapela Kryštof. Tak to nemůže být nic špatného a párkař je taky super, lidičky, “ vtipkuje Topolánek v názorovém deníku ECHO24. 

Bůček a Kanáry - taky volba

Má rovněž vysvětlení, proč ve volbách výrazně uspěly další strany. „Mladí divný párek už nežerou, bramboračka je netankuje, a tak zvolili neotřelý energetický drink,“ komentuje například velký úspěch Pirátů. Nebyl by to ovšem on, kdyby vzápětí nezmínil, že on dává přednost pivu a dredy už mít nebude. S chutí si zgustl také  na těch, co zvolili českou bramboračku, bez bruselských direktiv, zato s česnekem, dovezeným z Východu. Kdo přemýšlel, koho tím má na mysli, dovtípí se poté, co autor dodal: „Je sice taková instantní a vlastně vyrobená  v Asii.“ Poznamenává také, že strašně moc lidí zůstávalo doma u televize a přecpávalo se bůčkem nebo s blahosklonným pocitem, že se jich to netýká, odjeli na Kanáry. 

Protest? Ani náhodou!

Bývalý premiér se ovšem rozčílil nad tvrzením, že vítězství  ANO bylo „drtivé“ a zeptal se, kdy se to odporné slovo drtivé přestane používat.  Připomněl, že jeho ODS zvítězila s 35,6 % hlasů. Zároveň se ohradil proti názorům, že volba ANO byla z velké části protestní. „Ani náhodou. Protestní hlasy šly Pirátům a Okamurovi. ANO voli levicový mainstream,“ tvrdí a doporučuje politologům, aby ANO již do pravice nepočítali. 

Neuvěřitelně špinavé hry

Již před volbami Mirek Topolánek varoval, že  systémové strany nemají šanci vyhrát a sestavit tak demokratickou vládu. A příčin je podle něj několik.„Došlo ke ztrátě porevolučního étosu a iluzí u nás, globálnímu odklonu od liberálního kapitalismu k postmodernímu neomarxismu, k deideologizaci, marketizaci a rozbředlosti politiky, k erozi tradičních hodnot a pravidel a ke ztrátě ekonomické dominance demokratického světa. Umocněno dnes oligarchizací, koncentrací moci ekonomické, mediální, politické a represivní, bezbřehým populismem, arogancí a cynismem, ideovou a programovou vyprahlostí, pro mne neuvěřitelnými mocenskými a špinavými hrami a probouzením nejtemnějších spodních proudů české malosti, sebestřednosti a závisti,“ řekl v exkluzívním rozhovoru pro web info.cz

 

Vyoperovaná paměť

Zároveň se pozastavil i nad fenoménem Andrej Babiš: „Babiš a jemu podobní protagonisté minulého režimu měli po změnách nejlepší startovací pozici, nulové skrupule, vyoperované svědomí a paměť a jsou daleko spíše příčinou a akcelerátorem dnešního marasmu než důsledkem. Uměli využít chyb, děr a byli přímou součástí a spolutvůrci netransparentních kroků a korupce. Nenabíhejte na Babišovo klišé, že jej vyrobilo pouze selhání tradičních stran. Po kumulaci a diskutabilní legalizaci majetku nastal u těchto lidí proces legitimizace a po letech významného vlivu touha po moci a vytváření pravidel. A taky strach ze ztráty majetku a ze seriózních otázek orgánů činných v trestním řízení.“

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .          

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace