Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Sem tam dám jointa. Džibus o tom, proč Chinaski chyběli na festivalech a které ze svých hitů nesnáší

26.10.2017
Sem tam dám jointa. Džibus o tom, proč Chinaski chyběli na festivalech a které ze svých hitů nesnáší

Foto: Facebook

Popisek: Michal Malátný, ve skutečnosti Novotný, řečený Džibus

VIDEO Zpěvák Michal Malátný, vlastním jménem Novotný (přezdívku Džibus podle filmu Knoflíková válka má už strašně dlouho), vystudoval DAMU, ale mnohem víc než jako herce ho vnímají lidé coby lídra, zpěváka a skladatele z mega populární kapely Chinaski. Svědci z devadesátých let si Michala pamatují jako na velkého bouřliváka, dnes prý už podstatně zkrotl, ale víno a marihuanu si dá s radostí i dnes. Palec nahoru za to, že tyhle své vášně přizná…

Kapela Chinaski hrála už od konce osmdesátých let, jejím prvním klubovým hitem byl song Punčocháče, tehdy ještě v kapele hrál herec a saxofonista Petr Rajchrt, který se stal miláčkem národa díky seriálu Život na zámku. Petr a Michal se ale rozkmotřili a Chinaski pokračovali dále bez saxofonu. Dalším členem, kterého kapela přišla, byl bubeník Pavel Grohman, který zemřel při nehodě na motorce. 

Na festivalech jste je nepotkali

Ačkoliv patří Chinaski jinak mezi festivalové české stálice, letos jste je nepotkali ani na jednom z open airů. Michal Malátný to vysvětluje: „V květnu jsme vydali nové album, teď nás čeká podzimní tour, museli jsme nechat fanoušky trochu vyhladovět. A hlavně jsme si potřebovali dát pauzu i s klukama. Přece jen jsme spolu během nahrávání trávili tolik času, že to už zavánělo ponorkou.“ Přestávka prý zabrala a všichni se na společné hraní, které začalo 24. října v Ostravě, těší: „Je fakt, že nás ještě čeká spousta práce, jako je vysedávání v kanceláři a technické plánování, což mě moc nebaví, ale koncertů se už nemůžu dočkat. Přece jen, když člověk jednou za pár let vydá desku, chce ji přednést, jak nejlépe dovede,“ řekl pro Instinkt. 

Není nám dvacet, už nemáme všechno na háku

V létě vypustili Chinaski do éteru jen skladbu Venku je na nule s klipem: „Představte si, že přijdete do studia k úplně cizímu hudebníkovi a na koleni s ním složíte píseň,“ komentoval Malátný způsob vzniku písně tzv. songwritingem v Londýně. Nová deska se jmenuje Není nám do pláče a už z názvu je patrný určitý sentiment: „Taky už nám není dvacet, abychom měli všechno na háku, a tak se ty písně rodí z aktuální nálady,“ popisuje Malátný současnou situaci a dodává: „Někdo může mít krizi v pubertě, ve třiceti, jiného doběhne v sedmdesáti. Nevím, jestli tohle je ta krize. Je to spíš reflexe současného stavu a vlastních prožitků,“ říká v rozhovoru pro Instinkt.

 

Venku je na nule:

 

 

Není nám do pláče:

 

Dám si víno i jointa

Zatímco dříve si Michal Malátný užíval všech radostí života, dnes je otcem dvou holčiček a poněkud zatáhl za ruční brzdu: „Rozhodně už nepředvádím to, co za mlada. Ale neříkám, že se veselé společnosti vyhýbám. Víno si dám rád i při skládání textů a sem tam si dopřeju jointa,“ svěřil se v rozhovoru pro Instinkt. Ničí se hlavně fyzickou prací na chalupě, nebo také na kole, na kterém dokáže ujet mnoho hodin bez pauzy. 

Moje písně si žijí vlastním životem

Mnohé písně od Chinaski zlidověly, i když se jim občas někteří smějí kvůli poněkud méně nápaditým refrénům, které obsahují často jen citoslovce. Michal Malátný v Instinktu přiznává, že mu některé hitovky už poněkud lezou krkem: „Třeba Dlouhej kouř. Tuhle písničku nesnáším. Naštěstí ji nehrajeme, i když kluci by takové tendence měli. Kláru taky moc nemusím. Vlastně ani Tabáček nebo Víno, což je paradoxně docela čerstvá písnička, ale že bych na ni byl nějak pyšný, to se tedy říct nedá...“ Úspěch skladeb Chinaski není někdy jasný ani jemu samotnému, hudebnímu samoukovi mimochodem: „Časem každá píseň začne žít vlastním životem a často mě překvapí, že se třeba chytila nějaká, které jsem já sám nedával na začátku vůbec žádné šance,“ prohlásil v rozhovoru.

 

Bára Poláková řekla společnému divadlu stop

Michal Malátný vystudoval DAMU, natočil film Chyťte doktora, v současné době se věnuje také divadelnímu herectví, zkouší nový projekt, hru, kterou napsal Petr Kolečko původně pro něj a herečku Báru Polákovou, ta byla však dvakrát po sobě těhotná: „Už jsme byli krátce před premiérou, když Bára řekla stop!“ Nakonec by měl hru hrát s Jitkou Čvančarovou: „Ta už nějaké dítě má, tak snad zatím další nehrozí,“ směje se Michal Malátný. Hru by měli uvádět v divadle La Fabrika: „Myslím, že by to už mohlo konečně dojít do zdárného konce, když nám ten projekt tak hezky uzrál!“ svěřil se v Instinktu. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .          

Vložil: Michaela Špačková