Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

To jsem měla říkat takové soukromé věci? Aneta Langerová o filmu, blízkých ženách i Prague Pride

25.10.2017
To jsem měla říkat takové soukromé věci? Aneta Langerová o filmu, blízkých ženách i Prague Pride

Foto: Facebook / Olga Špátová

Popisek: Aneta Langerová

Zpěvačka Aneta Langerová je prostě fenomén. První a dosud nejznámější vítězka talentové soutěže SuperStar už ve svých šestnácti letech ukázala, že to nebude tupá ovečka, která by chtěla poslouchat příkazy nahrávací společnosti a stát se hvězdičkou na jednu sezónu. Už tenkrát chtěla dělat věci po svém a vyplatilo se. Dnes jen z Anety dokonce i herečka, dlouho připravovaný film Osm hlav šílenství je konečně v kinech. Nejenom o něm hovořila v rozhovoru pro magazín MFDnes.

Aneta měla od začátku svou vlastní tvář, ale v rozhovoru přiznává, že jistá sama sebou si tehdy příliš nebyla. A to se třeba podepisovalo na jejím vzhledu a na tom, že dost experimentovala, třeba s účesem: „Dřív jsem byla pod tlakem. Pořád jsem slyšela, že mám být taková a maková, co mám a nemám dělat. Snažila jsem se v tom všem zorientovat a zároveň vyjádřit, kdo jsem a co chci dělat. Vlasy mi v tom pomáhaly. Byla jsem schopná jít do obrovských extrémů, například jsem ze dne na den měla vlasy krátké a bílé. Postupně jsem měla na hlavě snad všechno,“ vzpomíná v MF Dnes na divoké začátky a dodává: „Bylo to hledání. Zároveň jsem měla pocit, že se tím bráním tomu tlaku a aspoň trochu si vyhazuju z kopýtka.“ 

Teď mi nic nechybí

Dnes už delší dobu Aneta vypadá spíše stejně, se vzhledem neexperimentuje a vypadá skvěle, což vysvětluje: „Je mi dobře. Cítím se přirozeně. Věřím si. Nic mi nechybí. Snad jen tu a tam odpočinek. Posledních pár let bylo hektických, ale jsem ráda. Pořád mi připadá neuvěřitelné, že se můžu živit sama, být na vlastních nohách, mít tu svobodu,“ prohlásila v rozhovoru pro magazín MFDnes.  

Po promítání chtěla brečet

Natáčení filmu Osm hlav šílenství pro ni bylo novinkou: „Když jsem ten film viděla, byla jsem rozhozená. Dívat se na sebe na plátně v jiné roli pro mě bylo naprosto nemyslitelné. Odcházela jsem z promítání téměř s pláčem. Pak jsem si řekla, dobrý, mám to za sebou, film je hotový, už bude klid,“ přiznala pro magazín Ona Dnes.  Film se připravoval několik dlouhých let: „Režisérku Martu Novákovou znám od roku 2012, kdy mi ten nápad sdělila. Nejdřív mě jako adepta na roli Anny Barkovové zamítla. Pak volala s naprostou jistotou, že to mám hrát já. Prý ji o tom přesvědčilo nějaké gesto, které jsem udělala v jednom ze svých klipů.“ 

Jakou cenu by byla ochotná zaplatit?

Ve filmu hraje ruskou básnířku Annu Barkovovou, těžce pronásledovanou komunistickým režimem: „Líbí se mi nejen její postoj k tehdejšímu režimu, ale i k celkovému životu. Věděla přesně, co chce, co nechce, a dávala to jasně najevo. Takže sympatická mi byla. I tím, jak uvažovala, což je cítit v jejích denících, kam si své myšlenky stále zaznamenávala,“ uvedla v rozhovoru. Aneta sama neví, nakolik ona sama by třeba v bývalém režimu provokovala a jaké postihy by případně dokázala snášet: „Těžko soudit. Mám své hodnoty a znám ženy, které se za své hodnoty byly schopny postavit, i když za to zaplatily vysokou cenu. Například Marta Kubišová. Dá se říct, že bych přemýšlela podobně, ale otázka je, jakou cenu bych byla schopná zaplatit, kdyby se to třeba týkalo mé rodiny,“ uvedla v MFDnes. 

Bára Hrzánová, Marta Kubišová...

Aneta Langerová přišla jako malá o maminku, což ji jednak sblížilo se starším bratrem, se kterým dodnes spolupracuje, ale také je jí díky tomu dobře se staršími ženami: „Mám úžasnou kamarádku, starší než já. Je to Bára Hrzánová. Našly jsme se před několika lety, kdy jsem Báru poprosila, zda by byla součástí jednoho koncertu. Od té doby spolu trávíme hodně času. Není to tak, že bych měla pocit, že mi nahrazuje mámu. Ale je mým vzorem, přirozeně mi předává určitou profesní zkušenost, své cítění světa, svůj druh humoru,“ svěřila se v Ona Dnes. Další ženou, se kterou s nadšením spolupracuje, je právě Marta Kubišová, s níž hrála v komorním muzikálu Letní scény Divadla Ungelt Touha jménem Einodis. 

Comming out vlastně nebyl

Delší dobu se o Anetě Langerové ví, že objektem jejího milostného zájmu nejsou muži, ale ženy. Ke své orientaci se však Aneta nikdy veřejně nepřiznala, neproběhl u ní klasický comming out, vše šlo mnohem přirozeněji: „Samozřejmě to bylo složité. Zpočátku jsem měla pocit, že už tak jsem panák, se kterým si všichni dělají, co chtějí, že můj život patří všem. A k tomu jsem ještě měla do prvních rozhovorů říkat takové soukromé věci? To mi přišlo dost zvláštní. Mně nevadilo, že by se to lidé dozvěděli. Ale připadala jsem si, jako bych stála před nějakým soudem. Říct? Neříct? Jaký bude rozsudek? Pak mi dal jeden novinář jednoduchou otázku, jestli je mi dobře se ženou, se kterou jsem tehdy byla. Já odpověděla, že ano. A bylo to. Nakonec se mi velice ulevilo,“ řekla magazínu. 

V průvodu jít nechce

Ačkoliv je Aneta velmi populární zpěvačka, mluvčí LGBT komunity se nikdy nestala, ba ani její otevřenou podporovatelkou. Monstr akce typu Prague Pride, pochodu hrdosti homosexuálů ji nezajímají: „Každý rok jsme teď dostávali nabídku, abychom zahráli na Prague Pride či ji nějak podpořili. Nejdřív jsem ji jela podpořit na Slovensko, protože mi připadalo, že je to tam potřebnější. Situace tam byla a stále je vyhrocenější a méně tolerantní než tady. Navíc se tehdy celá pride zaměřila na lidská práva obecně, nikoli jen na práva homosexuálů. Přišlo mi sympatické, že nešlo jen o boj za homosexuály, ale že se to odráželo od podstaty, od toho, že stejná práva má každý člověk. Nemám problém takové akce podpořit, ale zároveň nejsem typ, který by šel v průvodu s celou tou parádou,“ přiznala v magazínu. 

Aneta Langerová vyhrála v roce 2004 pěveckou soutěž TV Nova SuperStar, ve finále se utkala se Šárkou Vaňkovou. Záhy Aneta vydala první album Spousta andělů, ze kterého pochází hit Hříšná těla od Oskara Petra. Deska zaznamenala obří prodeje, ale pro Anetu to nebylo to pravé ořechové. Nechtěla být totiž jen pouhou, byť vynikající interpretkou, toužila po skládání vlastní hudby.

 

 

V roce 2007 vyšlo její druhé album a fanoušci si museli zvykat na její alternativní polohu. Doposud vydala čtyři alba, letos album Na vlně radosti, což je nahrávka živého vystoupení. Účastnila se také soutěže StarDance, kde skončila před branami finále. O jejím soukromí se toho příliš neví, psalo se jen o vztahu s dokumentaristkou Olgou Špátovou, se kterou se již rozešla.

 

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .      

Vložil: Michaela Špačková