Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Naštvaní jsou všichni: Prý jsme zvolili ty největší lumpy. Zasáhla ´debilizace´ třetinu národa, nebo pouze pětinu?

22.10.2017
Naštvaní jsou všichni: Prý jsme zvolili ty největší lumpy. Zasáhla ´debilizace´ třetinu národa, nebo pouze pětinu?

Autor: Facebook

Popisek: Vítěz voleb Andrej Babiš

KOMENTÁŘ Výsledky parlamentních voleb v Česku skončily velkým překvapením. První místo sice ovládl očekávaný vítěz, hnutí ANO 2011 Andreje Babiše, ale pak už se mnozí nestačili divit. Výsledkem je zklamání jak většiny politických stran, tak voličů. Jedni jsou zdrceni z toho, že se premiérem nejspíš stane muž, který čelí mnoha vážným obviněním, druzí zase nelibě nesou, že ve volbách výrazně zabodovali SPD a Piráti.

Některé reakce médií jsou skutečně deprimující. Tak například týdeník Reflex ve svém komentáři tvrdí, že národ zvolil nesvobodu: „Vítězem voleb se stává antidemokratické hnutí agenta StB, usvědčeného lháře, manipulátora a zloděje, který ukradl padesát evropských milionů. Výsledky voleb jednoznačně ukázaly, že český národ si demokracii nepřeje a nezaslouží. Výsledky parlamentních voleb ukázaly to, čeho se již dlouho obávali chytřejší spoluobčané: Národ masově zvolil ty největší lumpy, kteří kandidovali. Ve volbách nad pravdou a láskou zvítězila lež s nenávistí. Tyhle volby jsou prvním krokem ke značnému okleštění demokracie a občanských svobod. Přesto si tu nesvobodu a ústup od demokracie zcela demokraticky vybral národ sám,“ stěžuje se známý komentátor J. X. Doležal. Zároveň vyjadřuje obavy, že u nás bude v dohledné době omezena i svoboda médií.

Český Trump

Také část zahraničních médií je povolební situací v Česku zneklidněná. Prestižní britská stanice BBC konstatuje, že liberální a evropské strany přišly o podporu, nárůst preferencí si připsala krajní pravice. Za pozornost podle ní stojí především přesvědčivý výsledek SPD. Řada novinářů považuje vítěze voleb Andreje Babiše za českého Trumpa. Naprosto nekriticky se ale v souvislosti s výsledky českých voleb opět trefují do zemí V4 a straší tím, že se u nás mohou objevit podobné tendence jako v Maďarsku a Polsku. Že ovšem také na západě, viz například výsledky voleb v Německu a Rakousku, bodují strany, které jsou protimigrační a euroskeptické, nezdůrazňují.

Definitivní konec levice?

Názorový deník Echo.24 si ale všímá jisté pozitivní změny. Podle komentátora Petra Holuba znamenají tyto volby konec levice v Česku. Zatímco ještě v roce 2006 levicové strany získaly většinu mandátů ve sněmovně, nyní jich budou mít pouze třicet. Zásluhu na tom má především populista Andrej Babiš, který se zaměřil na levicové voliče a vyluxoval, co se dalo. Je zajímavé, že prozatím se málo reakcí týká obrovského úspěchu Pirátů. Jeden z mála, kdo se nad ním pozastavil, je bývalý prezident Václav Klaus. V iDnes.cz se nechal slyšet, že pro něj jsou Piráti popřením politiky. Na druhé straně ale odmítl hysterické obavy z toho, že u nás prohrála demokracie, protože promluvili voliči a rozdali karty na čtyři roky.

Třetina, nebo pětina?

Ani voliči však většinou nejsou spokojeni. Mnozí z nich nechápou, že debilizace zasáhla třetinu národa. To ovšem vyvrací matematik Honza. Ten připomíná, že ANO volil ‘pouze‘ jeden a půl milionů občanů z celkového počtu 8 350 000 oprávněných. Nejde tedy o třetinu národa, ale o necelou pětinu. A těm, co podporují hnutí ANO, vadí, že uspěly také jiné strany, především ODS, SPD a Piráti. Dobře si uvědomují, že jednání o vládě nebude mít jejich guru, Andrej Babiš, vůbec jednoduchá. Ostatně voliči hnutí ANO v diskusích na sociálních sítích rozhodně nepřevažují.

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste nebo viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace