Veřejně zneuctěná Hana Gregorová. Hyenismus, který nemá obdoby
21.10.2017
Foto: Divadlo Radka Brzobohatého / Facebook
Popisek: Hana Gregorová
KOMENTÁŘ Český bulvární tisk už mnoho dní parazituje, a to se skutečně odporným hyenismem , na soukromí herečky Hany Gregorové. Žena, která se poté, co ovdověla, zamilovala do podstatně mladšího muže a stala se po čase obětí jeho naprosté bezcharakternosti, je dnes a denně ponižována bombastickými titulky a články. Její bývalý přítel v nich zcela bezskrupolózně popisuje i ty neintimnější detaily jejich společného sexuálního života.
A ještě otřesnější je, že se v Česku najdou novináři, kteří tyto ryze intimní záležitosti, týkající se soukromí starší dámy, cynicky dnes a denně servírují čtenářům na titulních stránkách a nezabrání jim v tom ani jejich nadřízení. Na straně druhé je však velmi příjemným překvapením, že řada čtenářů, kteří si jinak s chutí přečtou leccos pikantního ze života celebrit, považuje tuto kauzu za nechutnou a konstatují, že to je již přes čáru. Dokonce doufají, že si to Hana Gregorová nenechá líbit a zhrzeného milence i „plesk“ zažaluje za to, že o ní šíří takové odporné svinstvo.
Má šanci uspět
Hana Gregorová má totiž výraznou šanci uspět, podobně, jako další známé osobnosti u nás, když se po letech marných soudních tahanic konečně dočkali satisfakce i výrazného finančního odškodnění. Příkladem jsou úspěšné spory, které vedli Michal Viewegh, Helena Vondráčková nebo Lukáš Vaculík. Ten vyhrál nad jedním bulvárním týdeníkem, který se rovněž šťoural v jeho soukromí a napsal o něm, že je gay. Syn Ivety Bartošové získal nemalé odškodné za to, že se mu v článcích vysmívali, že je otesánek a navíc zveřejnili jeho fotky. Bulvární hyeny se u soudu ještě bránily, že dítě celebrity musí strpět zvýšený zájem médií.
A co zákon?
Je proto naprosto skandální, do jaké míry je v kauze Hany Gregorové ignorována novela občanského zákoníku, která se podstatně více než dříve věnuje ochraně osobnosti a to zcela zaslouženě. V úvodním ustanovení občanský zákoník stanoví, že je chráněna osobnost člověka včetně všech jeho přirozených práv. Ochrany požívají zejména život a důstojnost člověka, jeho zdraví a právo žít v příznivém životním prostředí, jeho vážnost, čest, soukromí a jeho projevy osobní povahy. Z pohledu ochrany osobnosti ve vztahu k bulvárním médiím je tedy stěžejní právě ochrana důstojnosti člověka, jeho vážnosti, cti a soukromí. Stanoví, že nikdo nesmí zasáhnout do soukromí jiného, nemá-li k tomu zákonný důvod.
Jaký mají důvod?
A zákonný důvod si lze v této kauze představit jen velmi těžko. Tím spíše, že nelze bez svolení dotčené osoby narušit její soukromé prostory, sledovat její soukromý život nebo o něm pořizovat zvukový či obrazový záznam a tyto záznamy dále veřejně šířit. Této ochraně se stejně tak dostává i soukromým písemnostem osobní povahy, například dopisům, sms zprávám, e-mailové a facebookové konverzaci, apod. Je evidentní, že toto vše bylo v případě Hany Gregorové velmi brutálně porušeno, když její bývalý milenec pomstychtivě a opakovaně zveřejnil šokující detaily z jejich sexuálních hrátek. Avšak je pouze na této veřejně zneuctěné herečce, zda se nechá nadále každodenně ponižovat na titulních stránkách a umožňovat tak, aby na její úkor některá média vydělávala obří částky.
Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .
Vložil: Adéla Hofmanová