Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Stejná práva pro stejnou lásku. Předvolební bombička na sodovku: Matěj Stropnický se vyoutoval

komentář 20.10.2017
Stejná práva pro stejnou lásku. Předvolební bombička na sodovku: Matěj Stropnický se vyoutoval

Foto: Facebook

Popisek: Matěj Stropnický na Prague Pride

KOMENTÁŘ A podle mého názoru to nebyl politický, ale čistě lidský krok. Muselo se mu ohromně ulevit, „pravda je omamná květina,“ řečeno s Mertou… Mnozí tvrdí, že chce na poslední chvíli posbírat hlasy LGBT komunity, ale to se mi moc nezdá. To by to totiž udělal jinak. A pokud by byl vypočítavý, tak nejspíše vůbec…

Nebudu zapírat, že hlavou mi zprvu běhaly břeskné titulky a la ´Matěji, Matěji, proč tě holky nechtějí, protože tě chtějí kluci´ a podobně. Kolega Cháb, s nímž jsme něco probírali, zase dodal, ´Zelení získají 4 %´… Pak jsem si vzpomněla, že dva asi nejdojemnější a zároveň nejvíc ´hot sexy´ filmy o lásce, které jsem nedávno viděla, byly o gay vztahu (mám na mysli The Normal Heart s Markem Ruffalem, který gay není, ale je skvělý herec, a Any Day Now s Alanem Cummingem – ten gay je a taky je skvělý herec).

Nikoho a ničeho se nebojte

Takže, JO: „Stejná práva pro stejnou lásku! Chceme, aby stejnopohlavní páry byly zrovnoprávněny. Dvě věci vidíme jako nejpodstatnější: adopce dětí a přiznání vdovských/vdoveckých důchodů. Ale vlastně chceme, aby měli lidé žijící ve stejnopohlavních svazcích prostě stejná práva, jako manželé,“ řekl  k tomu Matěj Stropnický. A když ho vybídli, aby něco vzkázal čtenářům, dodal: „No jasně: vaše životy jsou jenom vaše, takže se nikoho a ničeho nebojte.“

Teď se dostáváme k trochu zapeklitému problému, komu to vlastně řekl, tudíž, jak k tomu vyoutování (tak nazývá LGBT komunita veřejné přihlášení se ke své sexuální orientaci) došlo. Protože minimálně super bulvární Expres se prsí, že to Matěj řekl jim, Blesk se k tomu, myslím, také hlásí a tak dále. Jestli jsem to správně pochopila, bylo to takhle (Matěje se zeptat nemůžu, na rozdíl od Expresu a Blesku s námi nemluví, prý jsme dezinformační a možná i proruský web, teď už si přesně nepamatuju, s jakou nálepkou mě posledně poslal do háje).

Matěj Stropnický je můj milenec, oznámil prý herec Blesku

Vypuklo to celé v úterý, napsal to server Blesk.cz, který se odvolával na slova herce z dobře známého seriálu Ordinace v Růžové zahradě Daniela Krejčíka. Krejčík přesvědčuje veřejnost, že on a Stropnický jsou milenci. Matěji Stropnickému by prý tato informace mohla pomoct ve volbách. „Matěj je skvělej kluk, hrozně chytrej,“ vychválil ho. „Jenom mě mrzí, že když jdeme spolu po ulici, tak nemůžu vzít Matěje ani za ruku...,“ dodal.

Ještě v úterý se Matěj údajně odmítl ke svému osobnímu životu jakkoli vyjadřovat. Zvlášť ne před volbami. Serveru sdělil, že má hodně práce s volební kampaní. „Nezlobte se, nebudu se k těmto otázkám momentálně vyjadřovat! Dělám volby. Na shledanou,“ napsal pouze. Blesk ještě napsal, že třiadvacetiletý herec Daniel Krejčík řekl, že Stropnického trápí, jak nízké preference Zelení mají, a prý váhá, zda zveřejnit informaci o svém homosexuálním vztahu. 

Neboť nesleduju Ordinaci, neměla jsem tušení, kdože ten údajně megapopulární Stropnického milenec z Ordinace vlastně je. Koukla jsem se tedy na FB a zjistila, že Daniel Krejčík kromě té Ordinace hraje v experimentálních divadlech a podle toho, koho má v přátelích, fakt nevypadá na pozornosti médií lačnou hvězdičku. Takže mě překvapilo, že by svého přítele takhle zákeřně propíchnul, a napadlo mě, že tuhle message tedy Matěj poslal sám.  Což mi taky moc nesedělo.

Zelení a Piráti oslovují podobný elektorát

Jinak řečeno, podobný typ voličů, v několika průzkumech ale vyšlo, že Zelené víc preferují ženy, zatímco Piráty muži. Jeden z evidentních důvodů tohoto fenoménu má Matěj Stropnický na svém Facebooku:

 

Tuhle fotku si dala na FB jedna slečna a Matěj ji sdílel. Všimli jste si těch srdíček? :-) Mno, abych se nedělala, je mi skoro 56 a kdo se mi zrovna líbí, se pozná na první dobrou - koho mám zrovna na pozadí kompu; teď je tam Jon Snow, ale býval to Charlie Hunham ze Sons of Anarchy, z Pána prstenů hned dva trpajzlíci, Richard Armitage i Aidan Turner, skvěl se tam i Wentworth Miller z Prison Break, což je mimochodem gay, a spousta dalších...

Matěj je zkrátka mimořádně hezký kluk a holkám se líbí. Takže z tohoto fokusu by vyoutování před volbami nebylo rozumné. Navíc, pokud by to mělo více zaznít, došlo k tomu pozdě. Do voleb již nestačí vyjít všechny ty magazíny s velkými rozhovory s Matějem, který je svým coming outem mnohem atraktivnější, než zelenou politikou, marná sláva. Takže zas blbě. A Matěj blbej není.  

Co řekl Daniel Krejčík aneb celé to bylo asi jinak

„Já jsem tomu serveru, kde se článek objevil, rozhovor na toto téma vůbec nedal. Bavili jsme se spolu pouze o mé práci. S Matějem jsme spolu, ale vůbec jsem s nimi o tom nemluvil. Bavili jsme se o divadle a o mé roli v Ordinaci. Věty, které v článku použili, jsem pouze řekl své kolegyni Petře Horváthové a někdo nás musel odposlouchávat,“ vysvětlil den na to Daniel Expresu. A dodal, jak Matěj reagoval: „Bral to v pohodě. Věděli jsme, že to jednou přijde. Byli jsme jen oba překvapení, že to přišlo teď. Matěj se tomu zasmál a řekl, že odteď mne už bude držet za ruku.“

Tak trochu taky vysvětlil povahu jejich vztahu, v němž je Matěj zjevně mnohem dominantnější: „Jsme spolu teprve chvíli, je to čerstvé a moc hezké. Jsme do sebe zamilovaní, můžu říct, že mám nejlepšího kluka na světě. Chodí na mě do divadla, oboustranně si jeden druhého vážíme. Je to moc chytrý kluk a vážím si ho také jako skvělého politika.“

Ano, Dan je můj přítel. Je skvělej, řekl daleko stručněji o Krejčíkovi Matěj Stropnický

Nejsem zbabělec

A když už byla kočka z pytle venku, Matěj se tomu postavil čelem: „Jo, jsem na kluky,“ řekl serveru – nomen omen – Nakluky.cz, což je, jestli jsem to dobře pochopila, gay seznamka, která má i magazín. A tenhle rozhovor ze včerejška napřed sdíleli Zelení, pak ho opsali všichni ostatní a celé se to nabalilo jak sněhová koule. Na otázku, proč s tímto „přiznáním“ přichází až nyní, Matěj vysvětlil: „Soukromí je prostě jen moje. Mám z rodiny hodně příkladů toho, jak to vypadá, když o něj přijdete. Ale tato informace sama o sobě má u předsedy strany být vlastně veřejná. Nechci být za sraba. U veřejně známého člověka to máte nadvakrát. Nejdřív s tím musíte seznámit rodinu, blízké, aby se to nedozvěděli z novin, protože to se nedělá. To jsem si odbyl dávno, před víc než deseti lety. A pak teprve přijde na řadu veřejnost. Dokud jsem nebyl předsedou strany, drby bulváru jsem ignoroval. Ale teď se to dostalo do polohy, kdy mne v Blesku vykreslili jako zbabělce. A to teda fakt nejsem. A jsem v české politice jediný. Můžu vám jmenovat iks politiků ze všech stran, kteří jsou na tom stejně, ale mlčí. Nicméně nikoho nesoudím, každý potřebuje svůj čas.“

Takže se to podle mne spíše tak nějak semlelo, než aby šlo o promyšlený předvolební tah. Daniel teď patrně ví, že hovořit s někým soukromě poblíž jakéhokoli bulvárního novináře je recept na malér, a Matěj se naopak musí cítit lehký jak hélium. Přes jeho odpor ke Krajským listům.cz mu přeju volební výsledek rozhodně víc než 4 % i šťastnou lásku.

Ještě dodám, co mě pobavilo, na svůj Facebook k tomu Matěj napsal velmi stručně: „V Blesku jsem byl v životě jen jednou a to o mně napsali, ze můžu za Váš drahej plyn (což samozřejmě nebyla pravda). Asi po 20 letech si ten plátek jdu koupit, protože dnešní vydání si fakt schovám.“ Na což reagoval v komentářích Pes Filipes: „Ať si to strká kam chce. Myslím si, že tyto novinářská nafouknutá témata jsou zbytečná. Nicméně asi chápu jeho postoj.“ A Thom Prag uzavřel: „Zelený nevolím, Piráti nás podporují taky a přitom mají reálnější program. A jsou i důležitější témata. Vztah mu přeju, Krejčík je sympaťák, ale nebude snadný si ho udržet.“ Howgh.

 

 

 

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .     

Vložil: Anička Vančová