Když se dva perou, směje se Okamura. Našel jsem ve schránce jeho leták. Šílené čtení, říká Ondřej Neff
18.10.2017
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ondřej Neff
„Kalkul, který jednou přijde do učebnic scestné strategické koncepce,“ rozebírá situaci před volbami známý spisovatel a publicista Ondřej Neff, který léta vydává známý webový deník Neviditelný pes. Neff dal v úterý velký rozhovor na téma volby Parlamentním listům.cz. Zde mimo jiné říká, že případná koalice ANO, KSČM a SPD by polarizovala společnost, „jak jsme to nezažili od devětaosmdesátého roku“ a znamenala by politickou sebevraždu Andreje Babiše. A v souvislosti s rozložením sil na politické scéně už teď hovoří o předčasných volbách.
„Předvolební atmosféra je určitě zjitřená a je pozoruhodné, že hlavní protagonisté se vzájemně kriminalizují v domnění, že jim to pomůže. A pomáhá to očividně panu Okamurovi. To byl kalkul, který jednou přijde do učebnic scestné strategické koncepce. Když se dva perou, třetí se směje, jak už říkali staří Čechové. Jestli má dnes někdo náběh k tomu se smát, tak určitě pan Okamura. A z toho žádnou radost nemám,“ vysvětlil blíže Ondřej Neff.
Babišova politická sebevražda?
Parlamentní listy.cz poznamenaly, že při projednávání kauzy lithium se ukázalo, jak si rozumí Babiš, Okamura a komunisté a jak jsou si tyto strany blízké. „Zvažoval jsem tuto variantu mnohokrát ve svých úvodnících v Neviditelném psu jako možnou. Pokud k ní dojde, bude společnost tak zásadně polarizovaná, jak jsme to nezažili od devětaosmdesátého roku. Pro pana Babiše by to byla ve svých důsledcích politická sebevražda,“ říká Neff.
A pokračuje: „On udělal zásadní chybu už na začátku své politické éry, když si koupil noviny. To byla podle mě naprostá stupidita. Tím se znevěrohodnil. Ale to je minulost. Co se týká budoucnosti, pokud půjde do koalice s Okamurou a komunisty, automaticky klesne na jejich pozici. Oni mají své stoupence, ale jde v podstatě o antisystémovou vrstvu společnosti. Pan Babiš, který píše elaboráty na téma O čem sní, by klesl na jejich úroveň. Hrál čtyři roky komickou úlohu opozice ve vládě, ale kdyby se dal teď dohromady s těmito lidmi, vznikla by velmi výbušná směs. Byl bych také velmi zvědavý na programové prohlášení takové vlády. Jak by řešili otázku naší role v NATO nebo v rámci EU? Komunisté jsou málo čitelní, ale pan Okamura je zásadně pro vystoupení z EU; a pan Babiš, pokud není úplný šílenec, musí tuto tezi odmítnout. Je samozřejmě otázka, zda je vůbec možná tato varianta… Ale, samozřejmě, možné je všechno.“
Tradiční strany ztrácejí
„Trend za uplynulý půlrok ukazuje, že ztrácejí tradiční strany a profituje Okamura a Piráti. Piráti, to je velká neznámá celé politické konstelace. Variant povolební koalice je ale spousta. Všechny jsou špatné, všechny jsou potenciálně nestabilní. Všechno je to důsledek toho, že dominantní strany vsadily na vzájemné očerňování a kriminalizaci, přestože věděly, že podle zkušenosti za posledních 25 let volič nelibě nese rozmíšky ve vládní garnituře. A opět se k tomu přistoupilo. Teď jejich jednání nese ovoce, a jaké to bude ovoce, uvidíme v neděli, až se sečtou hlasy, a zejména, až se bude sestavovat vláda. Do toho ještě přijde politický činitel, o jehož příčetnosti můžeme s úspěchem pochybovat, a sice prezident republiky, který je veden svou osobní nenávistí. V poslední době už nenávidí prakticky každého,“ poznamenal Ondřej Neff.
Okamura a jeho přímá demokracie? Zástěrka všeho zla
A který politický subjekt ze stran, které mají šanci na vstup do Sněmovny, představuje největší riziko pro naši zem? „Určitě Okamura. Po všech stránkách Okamura. Nesouhlasím prakticky s ničím, co on hlásá. Zásadně odmítám přímou demokracii. To je zástěrka všeho zla, které můžete v politice vymyslet. Zastupitelská demokracie má výsledky. Naše demokracie, jak ji známe, má vývoj, vždycky to byla zastupitelská demokracie. Argumentace Švýcarskem je bohapustá demagogie. To je jinak uspořádaná společnost, která má úplně jinou mentalitu, jinou politickou tradici. A to nehovořím o jeho xenofobních postojích a dalších věcech. Dnes jsem dostal jeho reklamní leták jako přílohu Práva. Šílené čtení,“ okomentoval Tomia Okamuru Ondřej Neff.
Volič má svou práci, má svou rodinu, své starosti…
A vysvětlil: „Když lidé slyší tři čtvrtě roku, že jsou to všichni zločinci, podvodníci, zloději, lháři, tak se přiklánějí k někomu, o kom si myslí, že není lhář, podvodník a zloděj. A že o tom uvažují setinou zájmu? To je volič. Typický volič, to nejste vy nebo já, kteří politikou žijeme. Typický volič má svou práci, má svou rodinu, své starosti a stará se o politiku méně, než já se starám o mistrovství světa v badmintonu. Ví, že by se mělo jít k volbám, a vnímá situaci pocitově. A to se netýká jen naší republiky, to je zřetelný trend v celém našem civilizačním okruhu. Proto je taková atraktivita lidí, kteří zaujmou; doba je mediální, jde o příběhy, zajímavé osobnosti.“
„V Rakousku vyhraje třicetiletý kluk! Vždyť to je k smíchu. Ve Francii to vyhrál z mého pohledu taky kluk, který dával pozor ve škole, měl samé jedničky, má hezkou ženu, zvolili ho prezidentem republiky a je nástupcem de Gaulla a Napoleona. Tenhleten utřinos! Proč? Protože je to mediální figura. A proč lidi volí mediální figury? Protože lidé se o politiku nezajímají, protože o ní nepřemýšlejí a v podstatě se jim dobře daří. Když se o politiku nezajímají, berou ji jako další díl zábavného seriálu v televizi, a tak chtějí zábavnou figuru. Proto je u nás pan Kalousek za Belzebuba, všichni vědí, že je bubák, halí se do tibetské vlajky a že je odepsaný. Pan Okamura je ten, kdo umí hovořit. A že má za sebou skandál se svou stranou? To lidé nevnímají,“ uzavřel Ondřej Neff.
Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .
Vložil: Anička Vančová