Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

V půl desáté dodýchal, doma, v klidu a míru. Daniela Kolářová o smrti milovaného muže

17.10.2017
V půl desáté dodýchal, doma, v klidu a míru. Daniela Kolářová o smrti milovaného muže

Foto: ČT

Popisek: Daniela Kolářová v seriálu ČT Život a doba soudce A. K. ze soudního prostředí s Davidem Švehlíkem v titulní roli

Herečku Danielu Kolářovou letos postihla ztráta z nejtěžších. Zemřel totiž její manžel, režisér a herec Jiří Ornest. Jak se s touto ztrátou vyrovnala a jak prožila náročné období, když se musela o manžela neustále starat, se svěřila v rozhovoru pro magazín MFDnes.

Daniela Kolářová miluje svoji chalupu, kde se s oblibou „rýpe“ v hlíně. Právě ve fyzické práci spatřuje určitý smysl života: „Na jaře, když to bylo nejhorší, jsem bohužel mohla na chalupu jezdit jen na otočku, nemohla jsem manžela nechat doma samotného přes noc a zahrada je mimo Prahu. Ale po jeho odchodu jsem si pomáhala fyzickou prací. Nechala jsem vymalovat byt, uklidila, a jak to šlo, odjela jsem ven a snažila se pracovat na zahradě. Nakládala jsem si hodně úkolů, abych měla jistotu, že večer padnu a nebudou se mi v hlavě honit zoufalé myšlenky,“ vzpomínala na smutné období a to, jak ho řešila, v rozhovoru pro Dnes. 

Byla to otázka několika měsíců

Její manžel Jiří Ornest zemřel letos v dubnu, bylo mu 70 let. Pár let před smrtí absolvoval operaci srdce, která nedopadla dobře a herec se musel učit chodit a mluvit od začátku. Zemřel ale na rakovinu močového měchýře, jeho prognóza prý byla jasná: „U mého muže nám lékaři na podzim řekli, že je to otázka několika měsíců. V tom okamžiku to neumíte vůbec zpracovat, zmohla jsem se pouze na prosbu o takovou medikaci, aby necítil žádnou bolest,“ uvedla pro magazín Ona Dnes Daniela Kolářová. Manžel Dany Kolářové byl prý do poslední chvíle při smyslech: „Vtipkoval, humor ho neopouštěl. Do posledních chvil,“ potvrzuje pro Dnes. 

Dodýchal doma

Jiří Ornest zemřel v úzkém rodinném kruhu, což se bohužel mnohým nepoštěstí: „V sobotu se naobědval. Pak usnul. V té době už byl na opiátech, bylo to proto logické. Ale v neděli ráno pořád spal a nebyl k probuzení. Přišel syn a sestra a lékař z Cesty domů. Sestra manžela umyla a převlékla. Dostal poslední injekci opiátů. Pravidelně dýchal. Drželi jsme ho se synem za ruce a frekvence dýchání se zmenšovala. V půl desáté dodýchal. Doma, v klidu a míru. Na pár vteřin pak cítíte něco jako úlevu, máte čisté svědomí, že jste do poslední chvíle byla s ním…,“ svěřila se pro  Dnes. Doma mohl Jiří Ornest dožít díky službě mobilního hospicu, kteří Daniele Kolářové a její rodině pomáhal, přesto to byla prý velmi náročná doba: „Je to nesdělitelné, pokud to nezažijete. V těch okamžicích si to neuvědomujete, ale kolabujete se zpožděním,“ uvádí v rozhovoru. 

Odmítala jsem věřit, že se to stane

Danu Kolářovou sice nesžírá stejná bolest jako na začátku, ale to, že jí manžel chybí, si uvědomuje na nejrůznějších místech: „Jsem obklopená předměty a věcmi, které jsme společně používali. A hlavně je to vnitřní stopa, vyrytá brázda, kterou nemůžete odstranit. Teď si neumím představit, že bych byla na Vánoce doma.“ S Jiřím Ornestem se dokonce jednou rozvedli, aby se znovu vzali, jejich vztah byl neobyčejný. Dana Kolářová si ale svého muže neidealizuje: „Smáli jsme se docela hodně, ale někdy byl protivný, někdy hulákal, já jsem taky někdy hulákala. Smáli jsme se všemu možnému. I proto, že na tom byl psychicky tak dobře, jsem pořád odmítala věřit, že se to stane. V soukromí jsou lidé vždycky trošku jiní, ale ten suchý humor, nadhled, to byl pořád on. Uměl být ale vzteklý, příšerně, uměl se rozčílit, když mu něco nešlo,“ vzpomíná dnes. 

Vzít si Žida? To nebylo košer

Jiří Ornest má židovský původ, což Daně Kolářové bylo prý hned několikrát připomenuto, proto je na antisemitismus citlivá: „Nikdo mi to přímo do očí nikdy neřekl, ale bylo jasné, že není společensky košer vzít si muže židovského původu. Pozvánky na společenské akce mi chodily jen pro jednu osobu. Oficiálně se o nějakém komunistickém antisemitismu nemluvilo, byla to tichá, skrytá nenávist, ale nenávist. Když jsem na nástěnku v divadle připíchla oznámení, že se s Jiřím budeme brát, zeptala se mě Světla Amortová: „Ty jsi sionistka?" Vůbec jsem nechápala, jak to myslí. „Že si bereš Žida!" Hučelo mi v hlavě,“ prohlásila v rozhovoru pro Dnes.

Klan Ortenů - Ornestů 

Daniela Kolářová je jednasedmdesátiletá herečka, kterou můžeme aktuálně vidět v televizi v seriálu Život a doba soudce A.K., ve kterém hraje právničku a matku soudce Davida Švehlíka, dále v muzikálu Šíleně smutná princezna, ve Viole v Nejenom Malý princ a Commedia Finita a v divadle Palace v Dámách z Aniane. Pochází z Karlových Varů, její rodiče se rozvedli, když byl Daně Kolářové rok, otce poznala až v pěti letech. 

S Jiřím Ornestem se seznámila během studií na DAMU, po jeho absolvování se stala členkou souboru Divadla S.K. Neumanna, v roce 1971 přešla do Divadla na Vinohradech, kde působila až do letošního roku. Hrála v celé řadě českých filmů, jejím partnerem byl často Jaromír Hanzlík. V poslední době hrála hned v několika filmech Jiřího Hřebejka, naposled jsme ji mohli v kinech vidět v Polednici. Na začátku devadesátých let byla dva roku poslankyní České národní rady. Má dva syny, Matěje a Šimona. 

Jiří Ornest, nositel ceny Alfréda Radoka z roku 1996, její manžel, který 9. dubna 2017 zemřel, pocházel ze slavné židovské umělecké rodiny.  Strýc Jiří Orten byl významný český básník, druhý strýc Zdeněk Ornest byl herec, jeho otec Ota Ornest divadelní režisér. Původně se rodina jmenovala Ohrensteinovi, Orten a Ornest byla jména, která si zvolili, aby na svůj židovský původ neupozorňovali; tak se to tenkrát dělalo.

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .     

 

Vložil: Michaela Špačková