Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Sládek a Cibulka řádili v přímém přenosu. Je třeba zavřít Babiše

14.10.2017
Sládek a Cibulka řádili v přímém přenosu. Je třeba zavřít Babiše

Foto: ČRo

Popisek: Předvolební debata na ČRo Radiožurnálu

Zatímco Česká televize, postupně paralyzovaná pseudokorektností a ostrým dohledem politických stran, nabízí koncesionářům sterilní předvolební debaty, které chutnají jako pětkrát přefiltrovaná káva, veřejnoprávní Český rozhlas je mnohem odvážnější. Do studia si na jednu z besed pozval sestavu outsiderů, kandidujících za strany, které podle všeho nemají šanci proniknout do Poslanecké sněmovny. Svůj prostor prezentovat své názory ovšem využili beze zbytku a moderátorovi připravili hodně horkých chvilek.

Hlavními aktéry úterní předvolební debaty se staly známé „černé ovce“ české politické scény Miroslav Sládek (Sdružení pro republiku-Republikánská strana Československa) a Petr Cibulka (Volte Pravý Blok www cibulka.net). Ten si hned zkraje postěžoval, že v našich rusko-českých  masmédiích je tak šílená cenzura, že má zákaz v nich vystupovat. Výjimkou jsou prý pouze předvolební debaty, kdy prý může vystoupit jednou za čtyři roky alespoň v České televizi a v Českém rozhlase.  

Zavřít Babiše!

Zostra začal také doktor Sládek. Ten tvrdil, že všechny ostatní strany vykradly Republikánům jejich program. Na dotaz moderátora Jana Pokorného, zda může být konkrétní,  jako příklad zmínil  „orientálního obhájce našich národních zájmů“. Když se ho Pokorný zeptal, zda myslí Tomia Okamuru, Sládek reagoval, že nerad používá neslušné názvy. Poté, co došla řeč na jedno z horkých předvolebních témat - máslo, vzal si zase na mušku  Andreje Babiše. „Především je to problém toho, že celé zemědělství a potravinářský průmysl má v rukách jeden oligarcha, soudruh estébák Babiš.“  Svůj postoj  zdůvodnil tím, že Babiš  má monopol a může si diktovat ceny, osázel celou republiku  řepkou, plundruje půdu, skupuje zemědělské podniky, a tak dále. Postěžoval si také, že Babiš chce zlikvidovat naše zdravotnictví tím, že se sápe po nemocnicích.  Petr Cibulka se na toto téma nechal slyšet, že naprosto souhlasí s doktorem Sládkem a rozčileně dodal: „Zavřít Babiše a začneme s obnovou!“  Svůj postoj vysvětlil tím, že nechce řešit cenu másla v kriminálním státě, kde  občané nerozhodují o ničem. 

Jsme v rukách zločinců?

Diskutující ve studiu, mezi něž patřil také Vladimír Havel Šedivý z  Unie H.A.V.E.L.17,  Vladimír Sehnal z hnutí Sportovci a Ludvík Adámek z hnutí Občané 201, se shodli  především na kritice Evropské unie. Podle Cibulky je EU ve skutečnosti protievropská. „Jsme v rukou zločinců nejvyššího řádu,“ tvrdil. Sládek si zase v návaznosti na katalánské referendum myslí, že jsou cíleně rozbíjeny evropské národní státy: „Potom se samozřejmě ta Evropská unie bude lépe ovládat neomarxistickou bruselskou byrokracií.“ Vtipkoval pak, že EU připomíná Kafkův zámek. Rovněž Sehnal si myslí, že EU potlačuje národní státy a teď se jí to vrací, Adámek je zase přesvědčen, že je Evropská unie nereformovatelná, selhala v oblasti migrační krize a jeho hnutí navrhuje, aby byla Česká republika neutrálním státem. 

Euro? Ano i ne

A podobné byly i názory  debatujících hostů, zda přijmout euro. Cibulka tvrdí, že přijetí eura je další zločinecká manipulace, jak nás zbavit už úplně všeho. „Evropská unie není demokratická. Pozor na euro, to by byla další smyčka na našem krku,“ varoval známý aktivista rozhořčeně. Podle něj má nejblíže ke skutečné demokracii Švýcarsko. A rovněž Miroslav Sládek je toho názoru, že přijetí eura by nás ekonomicky zruinovalo. Vladimír Havel Šedivý na euro postupem změnil názor. Zatímco dříve o něm uvažoval, nyní, po vyjádření prezidenta Macrona si myslí, že by nás přijetí eura přivedlo ke zkáze. Vlastimil Sehnal vyzval, abychom si udrželi korunu, tím prý udržíme suverenitu naší země.

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .     

Vložil: Adéla Hofmanová