Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Manipulátoři.cz manipulují, až se z nich práší. Označili náš text za hoax, ale nedokázali to obhájit. Komentář Štěpána Chába

komentář 13.10.2017
Manipulátoři.cz manipulují, až se z nich práší. Označili náš text za hoax, ale nedokázali to obhájit. Komentář Štěpána Chába

Foto: Pixabay

Popisek: Pravda je lež, tvrdí Orwell

Text o analýze legálnosti referenda na Krymu, který jsme publikovali 6. 10., vyvolal bouři na Internetu. Virálně se rozšířil do všech koutů Internetu. A zamířil také na talíř „hlídačům pravdy“, před administrátory webu Manipulátoři.cz. A ti se s námi nepárali. Rovnou nás označili za dezinformační web a rozcupovali celý text. Ale rozcupovali ho skutečně celý? Nemám ten dojem.

Oblast „pravdy a lásky“ se očividně vyžívá v očerňování osob, nikoliv jejich prohlášení. Nezkoumá pravdivost tvrzení, ale pouze člověka, který tvrzení pronesl. Pokud Miloš Zeman řekne pravdu, „pravda a láska“ vidí jen Miloše Zemana a pravdu elegantně vynechá. A funguje jí to, zaplať pánbu, výborně. Navzájem se utvrzují v tom, že hoax a fake news vychází z toho, kdo mluví, nikoliv o čem mluví. Trochu si tím zastiňují rozhled, ale je to jejich volba.

Minipulátoři.cz a jejich stanovy

Na svém webu Manipulátoři uvádějí: „Nejsme motivováni komerčním, ani politickým zájmem. Jsme nezávislí. Věříme, že diskuze není boxerský zápas a že skrývání faktů nemůže přinést nic dobrého. Svá tvrzení nestavíme na domněnkách a předsudcích, ale na ověřitelných a ozdrojovaných faktech. Naším cílem je především vytvořit otevřenou neideologickou platformu pro relevantní a faktickou diskuzi.“ 

A teď k tomu rozcupování a označení za hoax

Jediné, co Manipulátoři s přimhouřením oka vyvrátili, byla slova v nadpisu: „... právníci Evropské unie…, z toho při zkratu mozkomíšní tekutiny může vyplývat, že se jednalo o právníky třebas takového Junkera nebo právníky přidružené k Evropské komisi. Ale to je hned v úvodu původního textu upřesněno. A je jmenována jedna organizace AALEP, které vévodí Christian de Fouloy a který je také autorem analýzy. 

Ovšem v tomto okamžiku dojde ke zkratu u Manipulátorů. Zaměří se ve své práci pouze na osobu, nikoliv na její tvrzení. Z jejich vývodů vyplývá, že členem právnické platformy AALEP je také Oleg Rumyantsev, který je spojen s Ruskem, učí na elitní moskevské univerzitě (v této chvíli nezapomenou Manipulátoři zamanipulovat veřejným míněním tím, že připomenou, že univerzita sloužila v éře Sovětského svazu prominentům strany, jako kdyby Univerzita Karlova nesloužila těm našim prominentům, že) a nakonec vytáhli Manipulátoři jako triumf i to, že Oleg Rumyantsev dostal v roce 2008 ocenění od Putina – ó, jaká to hrůza, on dostal ocenění od demokraticky zvoleného prezidenta. A tím to končí. Tedy jejich text a jejich předstírané usvědčení z HOAXu. Frenetický potlesk vaším směrem, skutečně. 

A co samotná analýza, Manipulátoři?

Předmětem prakticky celého původního textu byla analýza o referendu na Krymu. Ve svém textu Manipulátoři rozebrali úvodník. Ale analýzy se netkli. Asi Manipulátoři sázejí na to, že jejich domnělá autorita bude stačit k tomu, aby byla zpochybněna i analýza vycházející z ústavy jak Krymu, tak i Ukrajiny, tím, že zpochybní pouze jejich autora (tedy vlastně ne autora, ale člena platformy, pod kterou autor publikoval). Ale takhle se práce, milí Manipulátoři, nedělá. Pokud označujete text za HOAX, musíte si sakra rozmyslet, co je v textu důležité. Co je předmětem textu. A teprve to poctivým bádáním vyvrátit. To uděláte jedině tak, že nalistujete ústavu jak Ukrajiny, tak i Krymu, a prostě analýzu samotnou vyvrátíte. Takto jen manipulujete. 

Pravda a láska stále žije v období Sovětského svazu

Ač se Manipulátoři sami označují za nezávislé, bez předsudků, ač tvrdí, že chtějí vystavět svou platformu jako otevřenou a neideologickou, bohužel se dopouštějí opaku. Zcela očividně kopou za probruselskou a prozápadní politiku (jelikož ji považují za jedinou možnou), po vzoru dalších „pravd a lásek“ odmítají vše ruské, protože ve všem ruském vidí vše sovětské (a to i po téměř třiceti letech od pádu Sovětského svazu. Na to konto mě napadá, proč neoznačovat, v rámci stejné logiky, Německo jako nacistické). Do svých tvrzení tak cpou vlastní politické přesvědčení a tudíž se na problém nejsou schopni podívat skutečně nestranně a posoudit tak pravdu, kterou se jali obhajovat. Udělali jste jediné, Manipulátoři, odvrátili jste pozornost od samotné analýzy. A to byl nejspíš váš ideologický cíl. Nenabourat tu jedinou možnou pravdu, která sálá z Bruselu.

 

 

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .

Vložil: Štěpán Cháb