Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ajajaj. „Je to výpis z banky; my za to nemůžeme, to jsou kostlivci z tvých skříní…“ Šuman se opět ozval a šéf ANO má den blbec. Přijde i Babišovo totální čapí Waterloo?

10.10.2017
Ajajaj. „Je to výpis z banky; my za to nemůžeme, to jsou kostlivci z tvých skříní…“ Šuman se opět ozval a šéf ANO má den blbec. Přijde i Babišovo totální čapí Waterloo?

Foto: David Hora

Popisek: Andrej Babiš

FOTOGALERIE Předseda hnutí ANO Andrej Babiš a místopředseda Jaroslav Faltýnek byli obviněni v souvislosti s padesátimilionovou dotací EU na stavbu farmy Čapí hnízdo. ČTK to v pondělí potvrdila mluvčí hnutí Lucie Kubovičová. Oba politici vinu popírají. Babiš ČTK napsal, že proti obvinění podal stížnost. Ale to není vše, v neděli se ozval po čase i twitterový účet Julius Šuman. Se zdrcujícími důkazy proti šéfu hnutí ANO.

„Převzal jsem usnesení o zahájení trestního stíhání v pseudokauze Čapí hnízdo. Proti tomuto rozhodnutí jsem ihned podal opravný prostředek,“ napsal v SMS Babiš. Případ nyní mají na starost jeho advokáti. S obviněním nesouhlasí ani Faltýnek a bude proti němu podávat stížnost. „Považuji to celé za nesmysl,“ řekl Právu.

Babiše s Faltýnkem vydala ke stíhání sněmovna. Policie Babiše podezírá z dotačního podvodu a z poškození finančních zájmů Evropské unie, podle vyšetřovatelů údajný podvod řídil. Faltýnek se podle policie dopustil dotačního podvodu. Babiš i Faltýnek vinu popírají. Kauza je má podle jejich názoru poškodit před volbami. V dokumentech figurují i Babišova nynější manželka Monika Babišová, Babišovy děti Adriana Bobeková a Andrej Babiš a exministrův švagr Martin Herodes.

Šuman zase vysílá a Babišovi přibývají vrásky

Twitterový účet Šuman zveřejnil dokument, který má usvědčit Babiše z dotačních podvodů. Jsou to tví kostlivci ve skříni, vzkazuje… Skupina Šuman publikovala klíčový důkaz o tom, že Babiš stál za projektem Čapí hnízdo, když tato farma žádala o evropskou dotaci ve výši 50 milionů korun. Informuje o tom web Pavla Šafra Echo24.cz. Podle důkazu zveřejněného skupinou Šuman by Babiš na dotaci jako miliardář nárok neměl (to, co Šuman zveřejnil, najdete ve fotogalerii). 

Podvod je nyní doložen korespondencí bankovních úředníků. „V redakční poště přistál výpis z banky. Andreji Babiši, my za to nemůžeme. To se jen sypou kostlivci z tvejch skříní. #čapí,“ vzkázala z twitterového účtu Skupina Šuman, která dlouhodobě zveřejňuje informaci o šéfovi hnutí ANO Andreji Babišovi.

Banka mlčela

Britská banka HSBC prý znala a zná pravdu o kauze Čapí hnízdo i o tom, kdo ve skutečnosti Farmu Čapí hnízdo vlastnil i inicioval. Věc ale banka zamlčovala. Zasilatel dokumentu dokonce tvrdí, že se porušovaly interní předpisy i zákony a Agrofertu vyšla banka vstříc proto, že jejím významným klientem. „Momentálně je HSBC jedinou bankou, která projekt financuje,“ uváděl ředitel divize firemního bankovnictví české pobočky HSBC Andrew Blach. Ve stejném dokumentu se o Čapím hnízdě mluví jako o centru pro školení a výzkum společnosti Agrofert. To poněkud neodpovídá tvrzením, že Čapí hnízdo je soukromá akce příslušníků Babišovy rodiny.

Z celého dokumentu vyplývá, že se jedná o dotační podvod. Banka považovala Andreje Babiše za faktického vlastníka Farmy Čapí hnízdo a tuto farmu pak za součást holdingu Agrofert. Babiš tuto skutečnost ale zamlčel a zakryl ji při podání žádosti o dotaci z evropských fondů na pomoc malým a středním firmám, na kterou by neměl při uvedení pravdivých skutečností nárok.

Trestnej čin jak vyšitej! Babiš půjde do kriminálu, raduje se Kmenta

Šéfredaktor serveru Forum24.cz Pavel Šafr zajásal nad knihou novináře Jaroslava Kmenty o Andreji Babišovi. Svou knihu okomentoval i sám Kmenta. Novinář je přesvědčen, že Babiš premiérem nebude a může si za to sám.

Jaroslav Kmenta napsal knihu Boss Babiš, kterou vydává jen pár dní před volbami. V knize Kmenta možného příštího premiéra popisuje jako klasický bílý límeček, který se neštítí provést ledacos. Třeba dokáže tvrdit o farmě Čapí hnízdo, že jde opravdu o projekt, který lze zařadit do kategorie malé a střední firmy, nad nímž neměl miliardář kontrolu v době, kdy firma čerpala desítky milionů dotací z Evropské unie.

Anonymní skupina Šuman však zveřejnila dokument, podle kterého měl Babiš nad Čapím hnízdem kontrolu po celou dobu, po kterou byly čerpány evropské dotace. Kmenta nepochybuje o tom, že podání žádostí o dotace nebylo v případě farmy Čapí hnízdo ničím jiným než podvodem.   „Trestnej čin podvodu jako vyšitej. Pět až deset let vězení. Není o čem polemizovat. Babiš premiérem nebude. Sám si to zavařil,“ napsal na sociální síti Twitter Jaroslav Kmenta. Také podle Šafra a jeho serveru bylo jasné, že v případě kauzy Čapí hnízdo šlo o podvod s dotacemi a bankéři, kteří poskytli farmě prostředky, si toho byli pravděpodobně vědomi.

Novinář varuje: Co když Šuman vypustí bombu dva dny před volbami

Novinář a pedagog David Klimeš se na svém blogu na serveru Aktuálně.cz zamyslel nad tím, proč se bát anonymní skupiny Šuman, která včera zveřejnila sadu interních dokumentů z banky HSBC. Dokumenty ukazují, že se v ústavu vždy vedlo financování Čapího hnízda jako projekt spjatý s Agrofertem. V minulosti pak skupina zveřejňovala tajně pořízené nahrávky Babiše.

Klimeš se úvodem zamýšlí nad tím, zda jsou dokumenty zveřejněné na twitterovém účtu skupiny pravdivé. „A co když dva dny před volbami Šuman vypustí do éteru své vrcholné antibabišovské dílo, a než se rozkoukáme (a třeba i zjistíme, že to byla lež), bude už po volbách?“ zeptal se dále Klimeš. Šumana pak rozebírá do detailů. „Pokud by se ukázalo, že i poslední únik je pravdivý (což by tedy znamenalo Babišovo totální čapí Waterloo), pak tu tedy máme anonyma, který je schopen odposlouchávat vicepremiéra vlády, zároveň má přístup ke spoustě utajovaných dokumentů a nyní se ukazuje, že i dokáže prolamovat bankovní tajemství,“ sdělil jasně Klimeš. 

Tančíme, jak Šuman píská?

„Žádný ze šíbrů, který tu čachruje s informacemi, tu neměl a nemá při zachování anonymity tak velký vliv na veřejnou debatu jako právě Šuman. Vždyť co o něm víme: Je to anonym, který se připojil ke Twitteru tento červenec. Ale to nebyl rozhodně začátek této skupiny. Když si nyní stáhnete profilovou fotku Šumana, v detailech už správně je, že je z 11. července tohoto roku. Pokud jste to ale stihli dříve, u staré fotky jste ještě našli, že je z 13. února. Anonymní akce se tedy připravovala už hodně dlouho dopředu,“ popisuje dále Klimeš a dodává, že ačkoliv nevíme o motivacích skupiny nic, její vliv je pozoruhodný. 

Klimeš pak také dodává, že tančíme, jak Šuman píská, a naplňujeme také Thomasův teorém: „Jestliže je určitá situace lidmi definovaná jako reálná, stává se reálnou ve svých důsledcích.“ Nic moc se s tím však podle jeho slov dělat nedá. „Pokud policie a tajné služby neodhalí tvůrce, Šuman může tweetovat vesele dál. Přesto tu dvě poučky jsou. Jedna pro média: Než se Šumanovy spisky uveřejní, měla by média udělat maximum pro ověření a nabídnout čtenáři kontext, co je to za podezřelý zdroj informací. A druhá je pro voliče. Šuman zjevně pointuje své křižácké tažení proti Babišovi k volbám. Můžeme se obávat, že během volebního týdne vypustí to nejhorší, co na Babiše má. Možná to bude pravda, možná ale také ne. A mnohé z voličů to může ovlivnit a těžko říct jak,“ uzavřel Klimeš.

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .     

Vložil: Anička Vančová

Galerie