Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Rusnok se svou vládou asi uspěje. Důvod? Obrovské dluhy poslanců!

02.07.2013
Rusnok se svou vládou asi uspěje. Důvod? Obrovské dluhy poslanců!

Foto: Profimedia.cz

Popisek: Jiří Rusnok s prezidentem, který „tahá za nitky“

Premiér Jiří Rusnok přiznal, že zatím nemá podporu žádné sněmovní strany pro svou vládu, aby získala důvěru dolní komory. Na její vyjednání je prý času dost, řekl v diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Jenže ti, co chtějí vyvolat předčasné volby, musejí sehnat 120 hlasů poslanců. Čili těch, o nichž jsme se dnes dozvěděli, jak velké dluhy mají a jak moc potřebují štědrý poslanecký plat plus ještě daleko štědřejší náhrady.

Mnozí poslanci tak mají kvůli svým hypotékám velkou motivaci hlasovat proti rozpuštění Sněmovny a předčasným volbám, jak napsala iDnes, která s poslaneckými dluhy přišla. A pokud sněmovna své rozpuštění neschválí, k čemuž je třeba 120 hlasů, může vládnout Rusnokův kabinet i bez důvěry třeba až do jarních řádných voleb.

MF DNES si dala tu práci a prošla letošní nebo loňská majetková přiznání všech 200 poslanců. Výsledek je šokující! Existuje 80 poslanců, kteří mají úvěry vyšší než 300 tisíc korun. Mezi rekordmany patří Michal Babák (VV) s desetimilionovou hypotékou. Josef Dobeš, sociální demokrat Jeroným Tejc či Jiří Besser z TOP 09 dluží každý mezi třemi a čtyřmi miliony.

Největší podíl zadlužených politiků mají malé strany - Věci veřejné a LIDEM. Z původních čtyřiadvaceti poslanců VV, kteří se později rozdělili do dvou partají, jich dluží velké peníze 19. U TOP 09 dluží značné obnosy necelá polovina politiků (17), u ODS asi třetina (také 17). I mezi sociálními demokraty je třetina dlužníků (20). Poslanec a bývalý ministr za Věci veřejné Josef Dobeš má hypotéku 3,2 milionu korun, k větším dlužníkům patří i poslanec LIDEM Viktor Paggio - musí splatit hypotéku 3,2 milionu korun. A všichni ti mají jen malé šance, že budou sedět v další, povolební sněmovně. A tak současný poslanecký plat nezbytně potřebují.

Kolik berou poslanci?

Základní poslanecký plat je 56.000,- Kč. Takový předseda výboru (těch je v PS 18) má už 79.000,- Kč. A k tomu ony slavné náhrady: 8.300,- měsíčně na reprezentaci a stravné,  20.700,- měsíčně na cestovné, 12.930,- měsíčně na administrativní a odborné práce, 28.800,- měsíčně na pronájem poslanecké kancelář a jejího vybavení, 35.875,- měsíčně na služby asistentů a 7.000,- měsíčně na telefonní poplatky a připojení k internet. Takže třeba takový Marek Benda (ODS) si přijde dohromady na 192. 605,- korun.

Kdo zvažuje podporu Rusnokovi?

„Kdybych říkal, že nezískám důvěru, nemusím tam sedět," prohlásil. Případnou podporu Rusnokově vládě zatím nevyloučili komunisté, část sociálních demokratů, blízkých Zemanovi, kteří to ale neřeknou zatím naplno, lavíruje Peake s LIDEM a Véčka, kteří se chtějí rozhodnout až podle programového prohlášení vznikající vlády.

Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek na to uvedl, že koaliční vláda pod vedením Miroslavy Němcové (ODS) má přislíbenu podporu 101 poslanců, zatímco podpora Rusnokově vládě se „limitně blíží nule". „Možná ji podpoří komunisté, možná (předseda VV) Vít Bárta. Podpora Víta Bárty možná potěší, ale to je tak, co tahle vláda získá v Poslanecké sněmovně," řekl Kalousek. Rusnokova vláda je podle něj „invazním komandem, které vstupuje na okupované území, protože tam nemá žádnou parlamentní frakci a žádnou podporu".

Kalousek k tomu ještě poznamenal, že s ohledem na současnou situaci ČSSD ani po vítězných volbách nebude mít jistotu, že se „gosudar – pardon, pan prezident" nerozhodne pro pokračování Rusnokova kabinetu, který místopředseda TOP 09 označil za vládu „přátel Miloše Zemana".

Nový premiér Jiří Rusnok nehodlá obsadit členem vlády post vicepremiérky pro boj s korupcí Karolíny Peake (LIDEM) ani ministerskou funkci šéfa Legislativní rady vlády po Petru Mlsnovi (za LIDEM). „Jako ministerská místa určitě zaniknou," řekl novinářům.  Rusnokův kabinet by tak měl mít místo současných 17 pouze 15 členů. Slučovat další ministerské úřady se premiér nechystá. "Každé ministerstvo bude mít svého šéfa, není čas na podobné reorganizace," uvedl Rusnok.

Legislativní rada vlády podle ministerského předsedy zůstane zachována, ale povede ji náměstek ministryně spravedlnosti, předpokládá Rusnok. Nad zachováním úřadu boje proti korupci ale ještě visí otazníky. „Na ten úřad boje proti korupci, na to se musíme podívat. To se přiznám, že mi není moc úplně detailně známo, jak to vlastně ta organizační struktura vypadá," dodal.

Kdo už přijal místo v Rusnokově vládě

Jan Kohout - ministr zahraničí
Martin Pecina - ministr vnitra
Marie Benešová - ministryně spravedlnosti
František Koníček - ministr práce a sociálních věcí
Miroslav Toman - ministr zemědělství
Jiří Balvín - ministr kultury
Dalibor Štys - ministr školství
Martin Holcát - ministr zdravotnictví

Jaká je podpora veřejnosti? Podívejte se na grafy společnosti SANEP

 

Výzkum SANEP

 

Výzkum SANEP

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace