Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Profesi klidně pověsí na hřebík, bude nás to ale něco stát. První dáma potřebuje aparát a rozpočet, vysvětluje napohled křehká plavovláska, ve skutečnosti fanatická feministka

08.10.2017
Profesi klidně pověsí na hřebík, bude nás to ale něco stát. První dáma potřebuje aparát a rozpočet, vysvětluje napohled křehká plavovláska, ve skutečnosti fanatická feministka

Foto: Facebook

Popisek: Michaela Horáčková s dcerou Julinkou

Prezidentské volby se blíží, jedním z kandidátů na prezidenta je i Michal Horáček, kterého veřejnost dobře zná. Co ale ví o jeho manželce, která by se v případě jeho zvolení stala první dámou? Něco ze svých postojů odkryla v pořadu Výzva na Seznamu.

V historii České republiky jsme měli různé první dámy. Patřila by mladá Michaela Horáčková spíš k těm neviditelným typu Ivany Zemanové, nebo by se snažila aktivně působit, třeba jako Olga Havlová? Zatím to vypadá, že spíš druhá možnost bude ta správná. Ve Výzvě Seznamu se pokoušela vcítit se do toho, jaká by ta její první dáma byla. „Byla by to velká životní změna, které bychom se snažili přizpůsobit, ale tak, aby tím netrpěla naše dcera Julie. Pokouším se formulovat nějakou vizi,“ nechala se slyšet s tím, že se spíš přiklání k tomu, aby první dáma byla svým způsobem placená funkce. „Je to pozice, pro kterou neexistují pravidla. Není zahrnuta v ústavě. Dovedu si představit, že když má někdo silnou vizi, tak potřebuje nějaký aparát a rozpočet, ale určitě záleží na konkrétní osobnosti, jak moc chce být viditelná a aktivní. Zda chce být jen reprezentativní, nebo zda je to vize k práci a skutečnému konání.“

Jak pomáhat dětem

Michaela Horáčková by prý chtěla být aktivní první dámou, i když si uvědomuje všechna negativa, která jsou případně s touto funkcí spojena. „Já bych chtěla zůstat taková, jaká jsem, pracovitá. Všechno, co dělám, dělám, jako by šlo o život. Snažím se vše dotahovat, přistupovat zodpovědně. Chtěla bych to uplatnit i na tomhle poli. Tahle pozice přináší i negativa, jako ztrátu soukromí, zásah do rodinného i pracovního života.“ Tím hlavním, čemu by měla pozice první dámy sloužit, je podle ní pomoc potřebným, která je takto snazší. „Z téhle pozice může člověk daleko víc pomoci v řešení konkrétních problémů. Má větší prostor, aby pomohl. Mám blízko k dětem, kterým nebylo vyměřeno tolik lásky. Tohle jsou oblasti, které mě nesmírně zajímají, sama jsem zrealizovala několik projektů,“ svěřila se. A je jí jasné, že pokud by pozici první dámy zastávala naplno, asi by se musela se svou profesí kostýmní návrhářky na čas rozloučit. „Myslím, že bych nemohla zůstat u své profese. Každá životní situace se na vás usměje po svém, občas je třeba se odklonit jiným směrem a dělat něco jiného.“

Fanatická feministka

U manželky, která je kvůli kandidatuře svého životního partnera připravena opustit svou profesi, by asi málokdo čekal, že se bude hlásit k feminismu. Michaela Horáčková vysvětlila, jak je to právě v jejím specifickém případě: „Jsem hlavně žena, která má ráda, když jsou muži opravdu muži, jsou velkorysí a létají vysoko, a z výšky je nesrážím. Ale že bych ho submisivně následovala, to nemyslím. Nastává mezi námi dialog. Snášela jsem argumenty pro a proti. Dlouho jsme o tom mluvili. Řekla jsem, že ho podpořím,“ prozradila ve Výzvě a dodala: „Považuji se za fanatickou feministku. Myslím, že by měl muž doma třeba vytřít, ale jedna věc je, co si člověk myslí, a druhá věc je, co se potom děje.“

Rodinné foto s manželem a dcerou

Rodinné foto s manželem a dcerou

Rozdíly mezi muži a ženami – drzost a hloupost

Rozdíly, které jsou stále činěny mezi muži a ženami, se jí prý osobně dotýkají. „Napětí mezi mužským a ženským světem cítím. Ženy expandovaly do typicky mužského světa a daří se jim tam, v 95 procentech dokáží vykonávat stejnou práci jako muži, kdy není potřeba fyzická síla. Nastávají tam pnutí, že ženy nejsou ohodnoceny stejně, což mě trýzní. Přijde mi to jako drzost a hloupost, sama s tím mám osobní zkušenost. Muži mají častěji problém se s tímto vyrovnat, z toho vznikají konflikty a napětí. Mužům bych doporučila totéž, co udělaly ženy, když šly do mužského světa. Aby šli do toho ženského,“ radí Michaela.

I muž má umět utišit dětský pláč

Podle ní by si muži měli někdy prohodit role se ženami a zkusit si i to, co dělají tradičně jen ženy. „Každý muž by měl myslet na to, aby se stal skutečným otcem, aby věděl, co to znamená mít tu moc a sílu utišit dětský pláč, nebo být s dítětem, když mu není dobře. Tohle je i v době pokročilého feminismu s výjimkou severských států vyhrazeno ženám. Mužům to dodá sílu,“ prorokuje Michaela. U nich doma prý vše funguje podle běžného modelu. „Michal se Julince věnuje intenzivně, hodně si s ní povídá. Učil ji písmenka, říká jí, že je třeba věci dotahovat, dělat, co ji skutečně baví.“

Současný obraz Česka odmítá

Michaela Horáčková věří, že právě osoba jejího manžela by vrátila republice bývalý lesk, který měla za Václava Havla. „Republika patří tam, kde se v rámci vnímání i v zahraničí nacházela za dob Václava Havla. Tuhle pozici ztrácela a teď je náš obraz v zahraničí takový, s kterým já se odmítám ztotožňovat. Mně to hrozně vadí, podle mě si to tahle republika nezaslouží.“ I pozice první dámy by prý mohla této snaze napomoci. „První dáma může pomoci tím, že bude svou pozici brát zodpovědně, že se bude orientovat v případě návštěv hlav států a bude pro ně vymýšlet zajímavý program. V cizině na návštěvě bude mluvit minimálně jedním světovým jazykem na úrovni, za kterou by se neměl nikdo stydět. Že bude stát reprezentovat a dělat mu čest,“ svěřila je ve Výzvě Seznamu smělé plány.

Michaela Hořejší – Horáčková je osmatřicetiletá scénografka a kostýmní výtvarnice, která spolupracuje s českými, ale i rakouskými divadly. Před pěti lety si vzala Michala Horáčka, má s ním dceru Julii.

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste nebo byli viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .

Vložil: Michaela Špačková