Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Českou Matu Hari muži zbožňovali i zneužívali. Smutný konec slavné operní divy. Tajnosti slavných

08.10.2017
Českou Matu Hari muži zbožňovali i zneužívali. Smutný konec slavné operní divy. Tajnosti slavných

Foto: repro/ČT

Popisek: Ema Destinnová

Patřila k největším operním hvězdám dvacátého století, ale její osud byl zpočátku podobný mnoha dalším českým umělcům, o nichž platí, že doma není nikdo prorokem. Z Národního divadla ji vyhodili, a tak touhu zpívat málem vzdala. Zatímco ve Zlaté kapličce neuspěla, o pár let později ležel Emě Destinnové svět u nohou. Do Prahy se vrátila jako mezinárodní hvězda a nakonec byla oslavována jako národní hrdinka.

Její kariéra v mnohém připomíná její slavnou kolegyni Marii Callas. Také ona nemohla zpočátku najít solidní angažmá, mimo jiné protože ji považovali za málo talentovanou i atraktivní, a podobně jako Callas na sebe upozornila díky náhodnému záskoku. Když Ema Destinnová odešla z Prahy do Drážďan, ředitel tamního divadla ji odmítl se slovy, že je ošklivá a nemá hlas. Naštěstí se opět nenechala odbýt a ještě jako Emilie Kittlová zkusila štěstí v Berlíně. A do třetice to vyšlo, na scéně Státní opery okouzlila publikum, nadchla kritiky a během svého angažmá vyprodala každé představení. Po své učitelce hudby přijala umělecké jméno Emmy Destinn. Jako jedna z mála českých operních zpěvaček prorazila i na slavném wagnerovském festivalu v Bayreuthu.

První americká Mařenka

Z německých scén pak zamířila do slavné londýnské Covent Garden, kde triumfovala společně s legendárním Enricem Carusem, největší operní hvězdou té doby. Nakonec stejně jako on dobyla i  newyorskou Metropolitní operu, kde zářila v hitech Pucciniho, Verdiho či Bizeta. Jako vůbec první zde zazpívala Mařenku z Prodané nevěsty a v Americe tak zpopularizovala dílo Bedřicha Smetany. Obrovský úspěch k ní poutal pozornost mnoha mužů, kteří jí leželi u nohou. Dokázala je získat zvláštní, oduševnělou krásou, mimořádnou inteligencí (hovořila několika jazyky) i svým smyslem pro humor, a v neposlední řadě i různými výstřednostmi. Na své tělo si například nechala vytetovat obrazy hadů.

Životní omyl

Jenže s partnery zacházela tak, že o jejich přízeň záhy přišla, což byl i případ jejího prvního vztahu s úspěšným českým cyklistickým závodníkem Jindřichem Vodílkem. Sebevědomě odmítla i zamilovaného G. Pucciniho nebo kolegu E. Carusa. Patrně nejdelší byl její bouřlivý poměr s francouzským barytonistou Dinhem Gillym. Po deseti letech ho opustila kvůli výrazně mladšímu lesnímu inženýrovi Vilému Kunstovnému, který však stárnoucí divu využíval pro svoji kariéru. Ta ovšem jeho vypočítavost prohlédla a dala mu rychle sbohem. Záhy se provdala za Josefa Halsbacha, o dvacet let mladšího vojenského letce, ale manželství skončilo fiaskem. Destinnová přiznala, že to byl její životní omyl, a na muže definitivně zanevřela.

Česká Mata Hari a národní hrdinka

Velmi zajímavou a méně známou částí jejího života byla spolupráce s českým odbojem. Podle některých informací dokonce působila jako špiónka ve prospěch své vlasti a měla za úkol předávat jistým osobám přísně utajené informace. Různé šifry a vzkazy prý rafinovaně ukrývala ve svých šatech a kostýmech nebo se je prostě naučila nazpaměť, aby nemohly být prozrazeny. Zůstala pod policejním dohledem, měla zákaz vycestovat z Rakouska a nemohla dále koncertovat za hranicemi. Uchýlila se proto na svůj zámek ve Stráži nad Nežárkou, kde se věnovala psaní a také svým četným zálibám, například rybaření. Dosti věrně toto dramatické období její kariéry popisuje vynikající film Jiřího Krejčíka Božská Ema. V roce 1917 se jí podařilo vrátit se do Národního divadla a s velkým úspěchem zde zpívala Libuši. Nakonec byla ve své vlasti oslavována jako velká operní hvězda s nádherným hlasem, ale také jako národní hrdinka. Jednou z největších poct, jaké se dočkala, je skutečnost, že je vyobrazena na našich bankovkách té nejvyšší hodnoty. Konec jejího života však byl velmi smutný. Zemřela ve svých dvaapadesáti letech, zadlužená, nemocná a opuštěná.

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste nebo byli viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .

Vložil: Adéla Hofmanová