Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Dva důvody (a dva viníci), proč jsme v Česku chudí jak kostelní myši. Prstem ukázala ne nějaká paní od vedle, ale známá ekonomka

07.10.2017
Dva důvody (a dva viníci), proč jsme v Česku chudí jak kostelní myši. Prstem ukázala ne nějaká paní od vedle, ale známá ekonomka

Foto: Facebook

Popisek: Markéta Šichtařová

Ekonomka Markéta Šichtařová tvrdí, že kvůli nízkým příjmům na obyvatele jsme jako společnost relativně chudí. Na vině je spousta faktorů, ale Šichtařová se zaměřila na dva, které považuje za zásadní. Prvním z nich je chování státu ve věci investičních pobídek. Druhým markantním faktorem chudoby je pak chování České národní banky (ČNB). V devadesátých letech jsme byli výborně nastartovaní, mohlo dojít k rychlému, ale stabilnímu zbohatnutí. Ale nedošlo. Rozhovor se známou ekonomkou přinesl magazín Marie Claire.

Zlom nastal v okamžiku, kdy začalo prosazování zahraničních investičních pobídek za každou cenu. Vláda usilovala o každou zahraniční investici. A tedy i o ty horší, které se následně promítly do stavu našeho průmyslu a zaměstnanosti. Touha mocenských struktur po zahraničních investicích vedla k tomu, že jsme přijímali investice, které z nás, jako ze státu, udělaly montovnu. Jako příklad uvádí Šichtařová společnost Amazon, která si za asistence vládních pobídek vystavěla nedaleko Prahy obří sklad. A jaký má sklad společnosti Amazon přínos pro Českou republiku? Podle Šichtařové nulový. Ne-li se zápornými hodnotami. 

Amazon jako příklad špatné politiky

Šichtařová upozorňuje na to, že snaha nalákat do republiky firmu Amazonu, byla jednou z nejhorších, které se státní struktury za poslední dobu dopustily. Proč? Protože se tímto dostáváme na úroveň levných čínských montoven. Ano, Amazon zaměstná za mizerné platy několik stovek lidí. Ale právě nízká hladina platů bude snižovat celý region, protože v něm nebude docházet k mzdové konkurenci. Živnostník v regionu tak nebude tlačen k tomu, aby zvedl platy svým zaměstnancům a platy pak stagnují. Dochází kvůli tomu k potřebě platy zvyšovat vládním nařízením, tedy zvyšováním minimální mzdy. Vedlejší, ač stejně důležitou, je pak skutečnost, že Amazon své sklady bude brzy robotizovat, lidé tedy přijdou o práci a region se dostane do neskutečných problémů. 

Česká národní banka – bandita České republiky

ČNB si vzala za svou ekonomickou politiku to, že budeme konkurovat pouze cenou. A to je zásadní chyba, která nás zase snižuje na levnou montovnu. Vinou jejich intervencí se koruna dlouhou dobu držela na velmi slabé hodnotě. To mělo nahrávat právě zahraničním investicím. Ale jsme zase tam, kde jsme skončili u politiky státu. Kvůli oběma zásahům jsme neustále konkurovali nízkou cenou, ale zároveň i nízkou kvalitou. Nedokázali jsme si vybudovat značku. Model – nízká cena, nízká kvalita – nemá pro budoucnost žádnou hodnotu. My jsme si právě takový model zvolili. 

Daňová progrese je čistý populismus

Progresivní zdanění je pak pro Šichtařovou cesta do pekel. Jedná se o čistý populismus politiků, kteří prosazováním progresivního zdanění (před volbami, samozřejmě), chtějí pouze oslovit občany s nízkými příjmy, kterých je bohužel většina. Pokud by se u nás progresivní zdanění zavedlo, dočkáme se jediného, lidé s vyššími příjmy, a tedy i s vyšší odborností, by začali utíkat za hranice. Finančně by tam byli ohodnocení mnohonásobně více. Zároveň je důležité brát v patrnosti, že pro nás je plat 50 000,- Kč relativně vysoký, v zahraničí je ovšem tragicky nízký. 

Korektnost je hrobníkem naší budoucnosti

O těhotných ženách se začíná mluvit jako o „těhotných lidech“, básničky o maminkách ve slabikářích jsou brány jako genderově nekorektní, podnikatelé jsou zavedením EET braní jako sprostí podezřelí, kteří musí státu do omrzení dokazovat, že oni nekradou, upozorňuje Šichtařová a dodává, že má pocit, že se svět pomátl a tím vyjádřila obavy nad obratem společnosti k méně svobodné budoucnosti. Tvrzení, že jsme se nikdy neměli v historii lépe pak rozporuje tím, že peníze nejsou všechno, důležitá je svoboda. A současná rozpolcenost a tíhnutí ke spoutání naší svobody je nebezpečné. Ve společnosti vře nesmírné napětí.

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Piště, foťte, posílejte na .

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace