Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

K večeři obložený chleba a sliby politiků... Všechno to jede jako přes kopírák a bolí z toho leda břicho. Pondělní komentář Štěpána Chába

komentář 09.10.2017
K večeři obložený chleba a sliby politiků... Všechno to jede jako přes kopírák a bolí z toho leda břicho. Pondělní komentář Štěpána Chába

Foto: Hans Štembera

Popisek: Seděli ve společné vládě, ale vzájemně se obviňují, co kdo z nich pohnojil...

Pustil jsem si k večeři na Internetu jednu z mnoha předvolebních debat. Ano, snad k příjemnému zažívání. Špičky naší politiky mi k večeři povyprávěly o tom, jak si představují budoucnost země. Na talíři se mi rozkládal obložený chleba, nějaká zelenina, po ruce jsem měl skleničku vody a v hlavě mi vířily myšlenky na to, jakou že to šaškárnu zase sleduji.

Je vlastně nepodstatné, kterou z debat a na jaké téma jsem sledoval. Debaty se začínají postupné slévat do jedné dlouhé věty bez přerušení na nádech, kde se zúčastnění předhánějí v tom, jakou růžovou budoucnost nám připravují a z jak černé minulosti přicházíme. A nebýt zástupců SPD a komunistů, nejspíš by nedošlo ani k žádnému názorovému střetu či vyhranění se. Napříč stranami, napříč politickým spektrem, jak se teď rádo říkává, zaznívala až překvapivá shoda. 

Všichni jedno jsou

Ano, řeší se zásadní otázky jako je výše mezd, srovnání mezd se Západem, zahraniční politika, zdravotnictví, školství a všechno to jede, zdá se, jako přes kopírák. To, co strany v minulosti dokonale pohnojily, to teď odsuzují a tvrdí, že budoucnost musíme změnit, musíme se od minulosti odtrhnout a nastavit svou vysněnou budoucnost. A volby to změní… když zvolíte nás, tvrdí politické špičky stran, které současný bídný stav zařídily svou politikou minulých volebních období. Zdálo by se, jako kdyby směr České republiky řídil skutečně někdo na pozadí, protože politici ve shodě tvrdili, že musíme vše, co bylo pohnojeno, napravit. A že to půjde. Když je zvolíme. 

A když už došlo ke střetu, nebyl to střet názorový, ale střet záštiplný, který nemluvil o budoucnosti republiky, ale o antipatiích jednotlivých aktérů, kteří na sebe házeli prohřešky vládnoucích stran minulosti a snažili se tím cosi dokázat. Cosi. Ale co? Protože následně si zase, až na maličkosti, notovali a lajnovali budoucnost v krásných barvách svých volebních programů, které jsou obdobně jako samotná debata, jako přes kopírák. Až na neznatelné rozdíly a priority. 

Zacinkáme rolničkou a do uren se sypou hlasy

V debatách tak nedochází k názorovým střetům moudrých lidí, ale k upevňování nebo vyvracení stereotypů ve smýšlení voličů. Staré strany mají své voličské základny, nové strany své vznikající základny a s těmi hrají tenis. Bez zájmu, ve shodě, jen se značkami jako u komerčních nadnárodních společností. Povrchnost a vyprázdněnost politiků ucházejících se o hlasy lidí byla ohromující. 

A tak nějak mi připadlo, při prokousnutí kůrky rajčete a rozčileného klení, že ta mrcha vyprskla na monitor počítače své vnitřnosti, že je to jen entertainment. Odvádění pozornosti od nějaké vyšší podstaty člověka a jeho života. Protože kdybychom do Parlamentu posadili nějaký hloupoučký počítač, který umí sám sebe urážet, sem tam něco vytunelovat a následně zvolit cestu nejmenšího odporu, možná bychom ušetřili dost peněz. Protože je zcela očividné, že další čtyři roky budou na politické scéně republiky némlich to samé, jako roky předešlé. Bez výrazné změny, jen s turbulencemi, které stejně vzejdou z Parlamentu evropského. A kterému se ty naše politické špičky s tradičním brbláním přizpůsobí. 

Příště k večeři…

Sledovat k večeři politickou debatu je přímá cesta k žaludečním vředům. Snad si příště pustím Křemílka a Vochomůrku. Tam je ta podstata života o dost zásadnější.

 

 

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Piště, foťte, posílejte na .

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace