Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Když se tlačí na pilu, vztah nevyjde. Návody z ženských časopisů ode mě ale nečekejte, říká krásná herečka, která má čtvrt století jediného muže

04.10.2017
Když se tlačí na pilu, vztah nevyjde. Návody z ženských časopisů ode mě ale nečekejte, říká krásná herečka, která má čtvrt století jediného muže

Foto: Facebook

Popisek: Dana Morávková

Herečka Dana Morávková získala značnou popularitu díky kladné roli lékařky Zdeny Tiché v Ordinaci, nebo účinkováním v pohádkách Zdeňka Trošky. A určitě také tím, že žije přes dvacet s jedním mužem, hudebním skladatelem Petrem Maláskem, se kterým vychovává syna. Nejenom o tom, jak takový vztah udržet, vyprávěla v rozhovoru pro přílohu Domov MF Dnes.

Ačkoliv se dnes dává často prostor všem možným alternativním směrům, Dana Morávková věří tradiční medicíně: „Doktoři jsou frajeři, a pokud ještě mají sociální cítění, je to super.

Myslím si, že medicína je povolání, které má největší smysl,“ prohlásila v rozhovoru pro MF Dnes. Alternativní medicína ji neláká: „U žádného šamana, léčitele či kartářky jsem nikdy nebyla. Vždyť ani neumíme zjistit, zda tito lidé opravdu vědí, co dělají,“ vyjádřila se Dana Morávková. U druhých ale příklon k ´alternativnu´ nehaní: „Když někdo onemocní, ať si vyzkouší všechno, nevysmívám se ničemu. Ale já s akutním problémem chodím k normálnímu doktorovi. A kdyby mi řekl, paní Morávková, já bych to řešil tak a tak, poslechla bych ho. Rozhodně si nemyslím, že všechno vyřeší bylinky, mastičky a čáry. Bolest zubů vám žádný šaman neodčaruje,“ uvedla v rozhovoru. 

Můj život je pestrý mix

Dana Morávková pochází ze zcela neherecké rodiny, maminka ekonomka a tatínek matematik, malou Danu ale vodili na balet a na krasobruslení, kterému se věnuje coby choreografka různých muzikálů na ledě, ostatně choreografii vystudovala na HAMU. Kromě toho ještě navrhuje kabelky, což dává dohromady opravdu pestrý pracovní život: „Vedu teď celkem pestrý pracovní život. Naprosto ideální mix. Ani jedna z mých prací se nedá dělat doma do šuplíku - potřebuju kolem sebe lidi. A to mi vyhovuje,“ pochvalovala si v rozhovoru pro MF Dnes. Nejnověji natáčí Dana Morávková seriál VIP vraždy, kde hraje drsnou Irenu Drexlerovou z Generální inspekce bezpečnostních sborů: „Policistku hraju úplně poprvé. Domyslela jsem si k ní příběh a scenáristky Kateřina a Jitka Bártů mi ho posvětily,“ svěřila se deníku Aha. 

Potvory i ´klaďasky´

Asi nejvíce ji proslavila role v Troškově pohádce Z pekla štěstí, ve které hrála pěknou potvoru, na druhou stranu v Ordinaci ztvárňuje naprosto kladnou postavu bez jediné poskvrnky: „Na herecké profesi je krásné, že pokaždé můžete hrát někoho jiného. Člověka, který jinak uvažuje, člověka, který se jinak vyjadřuje, člověka, který se jinak chová. Zbožňuju hrát potvory, ale těším se teď na linku Zdeny Tiché. Ta opravdu potvora není, je to milující matka dvou dětí, vynikající kardioložka, která bude mít fakt velkou smůlu,“ nakousla další děj populárního seriálu. Dana Morávková má pověst osoby, která se snese s každým, oceňuje ale určitou zapálenost: „Ale nejradši mám posedlé lidi. Posedlí lidé jsou zapálení, horliví, připravení...“ 

Návody na manželství nečekejte

V manželství s Petrem Maláskem, hudebním skladatelem, je skoro čtvrt století, což je na showbyznys neuvěřitelně dlouho. Přiznává, že to není jen tak že se musí na vztahu zamakat: „Věřím tomu, že každý člověk má někde na světě svůj ideální protějšek. Teď jde o to, jestli poslechne své srdce, nebo ne. My s Petrem jsme ho poslechli a jsme šťastní. Když se na něčem maká a tlačí na pilu, nevyjde to. Takže žádné návody z ženských časopisů ode mě nečekejte. Jediný recept, který funguje, je žít podle toho, jak je vám přirozené. Co vyhovuje mně, nevyhovovalo by třeba vám,“ pochvaluje si. Její manžel Petr Malásek je navíc nekonfliktní člověk: „Já se hádat neumím, to je ten problém. Já přestanu mluvit, stáhnu se do pracovny a ono to ze mě vyprchá,“ uvedl před časem pro magazín Topstar.

 

Čtvrt století spolu, v dobrém i ve zlém

Se synem jsme kamarádi

Manželé mají syna Petra, který s nimi i v devatenácti neodmítá jezdit na dovolené a svou maminku klidně doprovodí do společnosti: „Jsme s Péťou odmalička parťáci a kamarádi. A doufám, že budeme i dál,“ vyjádřila v rozhovoru pro MF Dnes přání. I se synem Petrem jezdí rádi na kole, v klasickém obtaženém cyklistickém oblečení, které dokáže zdůraznit všechny nedostatky postavy ale Danu nečekejte: „Co ale absolutně odmítám, je cyklistická móda. Nesluší mi. V ní mě nikdy nikdo neuvidí. Oblékám si normální tričko a kraťasy a jezdím bez helmy. Odborníci by mi asi vynadali. Ale nebojte se, syn i manžel helmu používají, těm sluší!“ směje se v rozhovoru. 

Popularita mě neobtěžuje

Dana není jednou z celebrit, které by v rozhovoru tvrdily, jak je sláva a to, že vás někdo pozná, obtěžující. Dobře si uvědomuje, že právě díky svým fanouškům je tam, kde je: „Když mě někdo někde zastaví, chová se většinou strašně mile a slušně, nikdy se mi nestalo, že by mi do očí někdo řekl něco protivného nebo nehezkého. Tak se vyjadřují jen internetoví diskutéři, které nikde tváří v tvář nepotkáte. Praví bojovníci,“ říká trefně. Na facebookovém profilu Dany se ale žádné výpady nekonají. Přitažlivá herečka negativní komentáře nevzbuzuje, snad jen nedávno si kdosi povzdechl, že je škoda, že už Dana není blondýnka: „Pořád stejně krásná. Škoda, že změnila barvu vlasů. Vyvracela by mýtus o hloupých blondýnkách.“ Jak je vidět, tahle herečka, dabérka, choreografka a módní návrhářka asi nemá nepřátele. 

Dana Morávková je šestačtyřicetiletá herečka, která se objevila v mnoha pohádkách, seriálech a televizních inscenacích. Hrála ve filmu Líbáš jako Bůh, Kameňák, nebo Van Helsing. Moderovala Snídani s Novou, vystudovala nejprve herectví na DAMU, hned poté choreografii, má tedy dva tituly z vysoké školy. Narodila se v Písku, její tatínek zemřel, když jí bylo 15 let. Od dětství se věnovala baletu, gymnastice a krasobruslení, je dvojnásobnou juniorskou mistryní České republiky v tancích na ledě. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .     

Vložil: Michaela Špačková