Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Mareš a Gondík moderují v České televizi. Diváci si stěžují, že se vyčichlé hvězdy z privátních stanic stěhují na veřejnoprávní

komentář 03.10.2017
Mareš a Gondík moderují v České televizi. Diváci si stěžují, že se vyčichlé hvězdy z privátních stanic stěhují na veřejnoprávní

Foto: ČT

Popisek: Zdravotní test národa moderoval Dalibor Gondík (vpravo)

KOMENTÁŘ Možná je to pouze náhoda, ale každopádně stojí za pozornost. Známý moderátor Leoš Mareš se hned dvakrát po sobě objevil v České televizi. Poprvé dokonce na výběrovém kanále ČT Art, kde ve středu uváděl slavnostní zahajovací koncert Mezinárodního televizního festivalu Zlatá Praha. V sobotu pak moderoval na ČT 1 taneční soutěž Galashow s latinou. A Dalibor Gondík, bývalá tvář televize Nova, se zase stal průvodcem projektu Zdravotní test národa.

Pokud bylo cílem šéfů České televize zvýšit sledovanost, příliš se jí to nepodařilo.  Zdravotní test národa, vysílaný v sobotu, s přehledem porazila show TV Nova Tvoje tvář má známý hlas.  Galashow s latinou se propadla úplně, vidělo ji pouze 227 tisíc zájemců. Oba pořady navíc opět naštvaly koncesionáře. Jasně to dokazuje diskuse na samotném webu České televize. Z ní vyplývá, že na těchto „veřejnoprávních“ estrádách divákům nejvíc vadili právě moderátoři. 

Vyčichlé hvězdy

Zdravotní test národa je podle většiny z nich ani nepoučil, ani nepobavil. „Moderátor vypadá spíše jako reklama na smrt a ne na zdraví. Jsou to vyhozené peníze,“ myslí si například Jana Fišerová. A Hanýsek k tomu poznamenává: „Je zajímavé sledovat, jak se vyčichlé hvězdy z privátních stanic stěhují na obrazovky veřejnoprávní televize.“  A nejen, že se na ni stěhují vyčichlé hvězdy, ale  některé  formáty. Mnohý divák při sledování prvního kanálu České televize stále často přemýšlí, čím se liší od těch privátních a proč za něj vlastně musí platit koncesionářské poplatky. Vždyť s nimi nepokrytě soutěží v přehlídce detektivních seriálů, kutilských a kulinářských magazínů a rádoby zábavných pořadů, které se neobejdou bez celebrit a pseudocelebrit v porotě, uměle provokovaného potlesku a jásotu, při němž je publikum degradováno na úroveň stáda. Není od věci se také pozastavit nad tím, že v době, kdy se Zdravotní test národa vysílal, účinkovali Dalibor Gondík a Aneta Krejčíková na Nově, právě v show Tvoje tvář má známý hlas.  Byla to opravdu pouze náhoda? 

Ničení vkusu národa

Ještě výrazněji svoje znechucení projevili lidé na jiných diskusních fórech.  Myslí si například, že Česká televize, jejíž ředitel předtím šéfoval soukromé televizi Nova, na ČT úspěšně pokračuje v ničení a prznění vkusu národa. „Pořad pro tu hloupější polovinu národa,“ myslí Petr Vepřek o tomto národním testu. A  má pravdu. Je zcela evidentní, že program ČT 1 je určen skutečně pro méně náročné publikum, jemuž k zábavě stačí české i zahraniční detektivky či donekonečna opakované staré estrády. Na ČT 2 a ČT art pak ukrývá skutečně kvalitní díla, ať už jde o vynikající filmy nebo nejlepší zahraniční seriály a koncerty. 

Místo koncertu Místo zločinu

Poněkud překvapivé ovšem bylo, když v předvečer státního svátku vysílala stanice Čt art  zahajovací koncert letošního  Mezinárodního televizního festivalu Zlatá Praha, jehož hlavní hvězdou byl vynikající basbarytonista Adam Plachetka. Moderoval ho také Leoš Mareš, údajně na Plachetkovo přání, což o lecčems vypovídá. Tím, že v něm spoluúčinkovali populární umělci, například Štefan Margita, Dasha nebo Eva Pilarová, byl dostatečně „středněproudý“, aby jej přežilo i neartové publikum a zaregistrovalo jméno tohoto operního sólisty, v zahraničí již mimochodem dosti  známé.

 

Ze zahajovacího koncertu letošního  mezinárodního televizního festivalu Zlatá Praha si moderátor Leoš Mareš pořídil selfie

Atraktivní program a některá skutečně senzační čísla, například duel Adama Plachetky a Štefana Margity, bohužel viděla jen zanedbatelná část koncesionářů České televize. Především proto, že  veřejnoprávní dramaturgové patrně dospěli k názoru, že by většinový divák koncert vážné hudby nevydýchal ani s Leošem Marešem, a tak mu raději naservírovali na ČT 1 Místo zločinu Plzeň.

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .     

Vložil: Adéla Hofmanová