Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Co vše se hodí před volbami? I loterie, která bude stát přes sto milionů. Komu slouží ? A vážné podezření…

komentář 02.10.2017
Co vše se hodí před volbami? I loterie, která bude stát přes sto milionů. Komu slouží ? A vážné podezření…

Autor: Facebook

Popisek: Andrej Babiš, ´táta´ účtenkové loterie

KOMENTÁŘ Čeští politici se před volbami neštítí využít skutečně vše, aby dosáhli svého. Hlasy voličů se snaží získat s pomocí másla, plýtváním penězi daňových poplatníků nebo šmírováním a buzerováním těch, co vydělávají na jejich dobře placenou, ale nezřídka mizerně odváděnou práci. Tři týdny před volbami odstartovali účtenkovou loterii, jejímž cílem je prý zvýšit výběr daní. Prosadil ji politik, čelící vážnému podezření, že daně sám krátil.

Zatímco „Máslový táta“ premiér Bohuslav Sobotka se snaží zjistit, proč je u nás drahé máslo, hlavní tvář hnutí ANO 2011 Andrej Babiš vsadil na své sny. Mimo jiné na účtenkovou loterii, která má podle něj v návaznosti na kontroverzní projekt elektronické evidence tržeb narovnat podnikatelské prostředí a zvýšit výběr daní v Česku. Jistě není náhodné, že tzv. „účtenkovka“ byla spuštěna pouhé tři  týdny před volbami. 

Ministr v tričku

Ministr financí  Ivan Pilný přitom  bezprostředně po svém nástupu do úřadu  uvedl, že by  loterie měla být spuštěna až prvního listopadu.  Navíc se nechal slyšet, že jejímu efektu příliš nevěří a pokud se neosvědčí, tak ji zarazí: „Přínos zavedení zvážíme. Když nebude odpovídat nákladům, které tam byly, tak nemá smysl v tom pokračovat,” uvedl Pilný letos v  květnu.  Jenže za pár týdnů začal mluvit jinak a nedávno se dokonce na veřejnosti objevil v tričku s logem účtenkovky. Stačilo pár týdnů v křesle ministra a dosud uznávaný podnikatel se začal veřejně ztrapňovat. Kvůli účtenkové loterii a obhajobě zajišťovacích příkazů  začal hazardovat se svou, léta budovanou dobrou pověstí. 

Nebezpečná ignorance

Na jeho obranu je ovšem nutné uvést, že účtenkovou loterii hlasitě podpořil i  samotný premiér Bohuslav Sobotka. Ten je přesvědčený, že loterie by mohla v lidech podpořit  zvyk, aby si brali účtenky, což by prý mohlo pomoci ke kontrole EET. Jako by ji již tak nekontrolovaly stovky úředníků, často velmi pochybným způsobem.  Členové vlády, která se jinak naoko tváří, že jí jde o blaho občanů  a zakazuje vše, co by mohlo poškodit jejich zdraví, zcela vědomě ignorují, že účtenky, vyrobené z termopapíru, které vydávají obchodníci, jsou toxické a prostřednictvím výher v účtenkové loterii je chtějí donutit, aby si je brali co nejvíce.

Jak už jsme několikrát informovali, většina účtenek obsahuje látku  bisfenol A, která mimo jiné ohrožuje imunitní nebo  reprodukční systém. Do těla se může dostat přes kůži a je již  prokázáno, že vyšší koncentraci této látky mají například lidé, vykonávající profesi pokladních  Před účtenkami z termopapíru varuje také ekologický expert, doktor Miroslav Šuta: „Součástí termopapíru je celá řada nebezpečných chemikálií, z nichž nejproblematičtější jsou bisfenoly. Bisfenol A je endokrinní disruptor, který je zařazen mezi látky vzbuzující mimořádně obavy.“ 

Vážné podezření

Pomineme-li vážná zdravotní rizika, související s EET a účtenkovou loterií, jejich hlavní problém je etický. Je opravdu skandální, že  ji pod záminkou  zlepšení výběru daní prosazuje   politik a podnikatel, který čelí podezření z dotačního podvodu a krácení daní s pomocí korunových dluhopisů.  Podle známé investigativní novinářky Sabiny Slonkové  hodnotí policie toto podezření z daňového úniku jako vážné. „Andrej Babiš se nákupem dluhopisů chytil do své vlastní pasti bojovníka za maximální výběr daní. Coby politik totiž využil mezeru v zákoně, která majitelům firem umožňovala vyhnout se dani z dividend a vytáhnout si ze svých firem nezdaněně libovolnou sumu. Babiš nakoupil dluhopisy Agrofertu s vysokým úrokem a nulovým zdaněním. Optimalizoval tak daně ve velkém. A kromě toho,  pro mnohé překvapivě,  nebyl schopen veřejně doložit, že měl v daný okamžik nákupu takové zdaněné příjmy, aby si mohl obchod za 1,5 miliardy sám bez pomoci dovolit,“ konstatuje  na serveru Neovlivni.cz Slonková .

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .     

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace