Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ze Sobotky se stal dokonce ´máslový táta´… Drzost a hloupost našich politiků je do nebe volající. Voliče už chtějí lákat i přes máslo

komentář 30.09.2017
Ze Sobotky se stal dokonce ´máslový táta´… Drzost a hloupost našich politiků je do nebe volající. Voliče už chtějí lákat i přes máslo

Autor: Vláda ČR / fotomontáž Ondřej Vanča

Popisek: Zdražení mléčných výrobků dopadá zejména na důchodce a rodiny s dětmi, proto jsem požádal o cenovou kontrolu, prohlásil v pátek Sobotka

KOMENTÁŘ Předvolební nereálné sliby a rozdávání peněz z cizího u nás nejsou ničím novým. Také tentokrát se čeští politici rozhodli využít všechny možné i nemožné způsoby, jak před volbami nabírat hlasy a udržet si tak svoje pozice. Mimořádně vynalézavé jsou přitom všechny strany současné vládní koalice. Poté, co na poslední chvíli slíbili některým vyvoleným zvýšit platy a důchody, rozhodli se zneužít i zdražení másla a nařídit další buzerování obchodníků.

Premiér Bohuslav Sobotka tento týden  prohlásil, že je nutné zkontrolovat cenu másla, zda k němu nedochází kvůli příliš vysokým maržím a ke kontrolám vyzval ministerstvo financí a zemědělství. A to přesto, že cena másla roste prakticky v celé Evropě. Zcela právem se mu za to občané vysmívají a obchodníci  se do něj pořádně pustili. V médiích se mezitím dočkal přezdívky „máslový táta“. 

Může za to  EU?

Podle vedení Svazu obchodu a cestovního ruchu, není vysoká cena způsobená nepřiměřenými maržemi obchodníků. „Provedení požadovaného šetření určitě nezajistí snížení ceny másla, které je dáno cenovým výkyvem dané komodity na kterou působí celosvětový vývoj. Pokud bychom chtěli hledat nějakého viníka, tak je to právě dotační politika Evropské unie,“ říká  mluvčí svazu Irena Vlčková. Také ona, je podobně jako veřejnost a média, přesvědčená, že jde o pouhý předvolební populismus. 

Tradičně mimo

Kromě toho postoj premiéra Sobotky i některých jeho kolegů dokazuje, jak tradičně jsou čeští politici zcela mimo. Je absurdní, že před voliči najednou exhibují kvůli tomu, jestli mají ty či ony cukrovinky v Evropě stejné složení nebo jak dalece jsou ošizené rybí prsty. Naprosto přitom ignorují, že jde  o potraviny, jejichž konzumaci by se měli snažit spíše všemožnými způsoby omezovat, protože prokazatelně patří mezi ty, co zdraví příliš neprospívají. A podobné je to i s máslem, především kvůli vysokému obsahu nasycených tuků. Vědci se shodují na tom, že sice existují nezdravější potraviny, například uzeniny, ale rozhodně doporučují, aby se nasycené tuky konzumovaly s mírou. A právě této radě zvýšení ceny másla samo napomáhá.  

Opak je pravdou

Premiér a jeho „spin“ doktoři nejspíše nezaznamenali, že prudký nárůst ceny másla způsobil velmi pozitivní efekt. Češi jej totiž začali kupovat podstatně méně a máslo nahrazují rostlinnými tuky. Během jediného roku u nás tak klesla spotřeba másla o celých šestnáct procent  a o deset procent vzrostl prodej rostlinných margarínů. Spotřeba másla před tím, než bylo drasticky zdraženo téměř o čtyřicet procent, přitom v posledních  letech neustále stoupala a dosáhla již více než pěti kilogramů na osobu  za rok, zatímco před deseti lety to bylo o kilogram méně. Stejně tak vládní tým, který dělá prakticky vše špatně, od nesmyslné podpory průmyslových zón, které způsobily fatální nedostatek lidí na trhu práce, až po šílený nárůst byrokracie, ignoruje, že ve světě jsou nezdravé potraviny zatíženy speciálními daněmi, zvyšujícími jejich cenu a tím i logicky spotřebu.  Podobně  je tomu  i s cenami cigaret a alkoholu, který je v naší zemi velmi levný, a tak se k nám jezdí opíjet půlka světa.  

Češi jsou nejnezdravější na světě

Ostatně, tento týden byly zveřejněny výsledky studie jisté britské firmy, podle níž Češi žijí nejnezdravěji na světě, přejídají se, kouří a příliš pijí alkohol. Také z jiných statistik vyplývá, že Česko figuruje na prvních místech ve spotřebě cigaret a alkoholu. A ještě děsivější je, že naše země má také smutné prvenství v konzumaci alkoholu mladistvými. Zdražit alkohol by se však čeští politici před volbami jistě neodváželi. Ostatně,  celá léta u nás platí, že vláda, která zdraží pivo, padne. Kéž by.

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .     

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace