Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Na vlastní kůži

Na vlastní kůži

Ivan Břešťák dělal krimi na Nově, má na kontě 1 200 reportáží. Nyní se vydává pro Krajské listy.cz tam, kam se bojí i benga

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ty poslední roky už hezké nebyly, ale to se v životě stává, říká spisovatelka, dnes už s lecčím smířená. Jediný chlap je ´jejím matriarchátem´ bezmezně milován…

01.10.2017
Ty poslední roky už hezké nebyly, ale to se v životě stává, říká spisovatelka, dnes už s lecčím smířená. Jediný chlap je ´jejím matriarchátem´ bezmezně milován…

Autor: ČT

Popisek: Irena Obermannová na place při natáčení Trapných padesátek v ČT: „Bohužel jsem moc času na place nestrávila. Protože jak už to tak u scenáristů bývá, musela jsem už pracovat na něčem jiném. Mezi těmi třemi hlavními postavami vzniklo, řekla bych, až magické pouto.“

Spisovatelka Irena Obermannová není rozhodně nějaká tichá voda. Samu sebe nazvala „nejkrásnější českou spisovatelkou“ a to v románu, který se zabýval jejím mileneckým vztahem k národnímu idolu, prezidentu Václavovi Havlovi, který byl ale tehdy ženatý… Nedávno dostala „na frak“ od kritiků za seriál Trapný padesátky, což ji ale pěkně naštvalo a kritikům se sama postavila. Přitom v rozhovoru pro magazín Ona Dnes vypráví o tom, jaká je milující a hlídací babička.

Irena Obermannová má dvě dcery, herečku Bereniku, která se vdala za producenta Pavla Čecháka (což je zase bývalý muž Táni Vilhelmové, kterého opustila pro Vojtu Dyka), a režisérku Rozálii. Právě té se narodil malý Samuel, o kterého se Irena Obermannová vzorně stará: „Šmuel, jak mu někdy říkám, je naším matriarchátem bezmezně milován, jde z náruče do náruče a mám pocit, že mu to velmi prospívá. Pořád se směje, takhle pohodové miminko jsem neviděla. Když jsme v létě letěly do Maroka, ostatní děti v letadle plakaly, on se smál,“ vyprávěla v rozhovoru. 

Poslední roky manželství hezké nebyly, ale nelituji

Ačkoliv proslula coby nejznámější česká milenka, Irena Obermannová tvrdí, že má s muži poněkud problematický vztah. S manželem, hudebníkem Danem Kohoutem se brali velmi mladí, první dcera se narodila ještě na FAMU. Manžel od ní po deseti letech odešel, konec jejich vztahu nebyl idylický, Irena Obermannová přesto říká: „Jsem ráda, že to bylo, jak to bylo, zažili jsme deset krásných let, pak se to sice hodně zvrtlo, ty poslední roky už hezké nebyly, ale to se v životě stává. Asi jsem si mohla vybrat „lépe", ale nevím, co by bylo. Zase bych nenapsala Deník šílené manželky. V manželství jsem se nechovala jako já a dobrovolně jsem upozadila svoji profesi. Sice jsem psala, ale jen tak na okraj,“ vypráví v magazínu Ona Dnes o svém jediném manželství. 

Dcery jsem měla s mámou

To, že se jí rozpadla rodina a dcery tak přišly o tátu, bere dodnes jako prohru. Dcery poté vychovávala s pomocí maminky: „O svých dcerách říkám, že jsem je měla s mámou, vyrostly v matriarchátu,“ směje se dnes s tím, že po letech cítí, že je solitér a nejlépe je jí samotné: „Měla jsem vztahy, ale nebydleli jsme spolu. Pravda je, že někdy mám pocit, že jsem zasnoubená s psaním a že dnes už mě ruší, když po zemi leze mravenec, natož aby byl v bytě chlap,“ tvrdila v rozhovoru pro magazín Ona Dnes. 

V Tajné knize práskla vztah k Havlovi

Jedním z těchto vztahů byl k Václavu Havlovi, tehdy již ženatému s herečkou Dagmar Veškrnovou. Irena Obermannová celý vztah „práskla“ do své ´Tajné knihy´, a to se všemi detaily. Ostatně, prezident se zřejmě se vztahem příliš netajil, běžně ho prý potkávali v michelském činžáku, kde tehdy Irena Obermannová bydlela. A zlé jazyky tvrdí, že prý nebyl jediný… Václav Havel se ovšem sám ke vztahu nikdy nepřiznal, oficiálně ho s Irenou Obermannovou pojila jen jedna fotografie a zakrátko po publikování knihy zemřel, což Obermannové mnozí zazlívali. Její kniha prý k jeho odchodu přispěla. 

Klidně riskuju ublížení

Irena Obermannová dnes tvrdí, že svých chyb nelituje a že se nebojí navazovat nové vztahy: „Znám některé ženy ve svém věku, které už nejsou schopné si k sobě někoho pustit, bojí se, protože už jim pár chlapů ublížilo. Tohle já nemám. Riskuju ublížení, stojí mi za to. Přílišná opatrnost je v rozporu s plnohodnotným životem. A neplatí to jen o lásce a vztazích, ale i o práci a psaní speciálně. Schopnost nechávat si dát přes hubu je docela dobrá.“ 

Trapné padesátky to slízly

V současné době je možné na obrazovkách sledovat seriál Trapné padesátky, ke kterému napsala scénář a který byl po prvním dílu kritikou naprosto strhán. To ale Irenu Obermannovou pěkně naštvalo a třeba do Reflexu osobně napsala. Podle ní je špatné kritizovat po prvním díle: „Někdy trvá déle, než lidé seriál přijmou, než si věci sednou, než se obrazovce dobře rozprostře. U sitcomu to platí dvojnásob. Jsou to skoro kouzla. Už jsem psala, že seriál se rozjíždí a mohu vám to slíbit, byť mé výhrady k režii trvají, ale jsem jen scenárista, že. Žijeme v Česku, Padesátky byly zatraceny a ztrhány, aniž by se počkalo.“  A kritici z Reflexu jí dávají zapravdu, další díly jsou prý mnohem lepší. 

Úspěšná spisovatelka i scenáristka s pověstí potížistky 

Irena Obermannová je spisovatelka na volné noze, byť občas říká, že ji tato volnost až tíží. Původně absolvovala FAMU, obor dramaturgie a scenáristika. Poté pracovala jako dramaturgyně v České televizi v pořadech Domácí štěstí, nebo Ženský hlas. První knihu Frekvence tygra napsala po třicítce, proslavila se hlavně Deníkem šílené manželky. Je rozvedená, oficiálně delší dobu bez partnera. Naposledy napsala román Dobré duše. 

Pro televizi vytvořila scénáře k filmům Deník šílené manželky, Divnovlásky, seriálu Život je ples, povídkám Škoda lásky a naposledy seriálu Trapný padesátky. Chvíli psala také scénář pro seriál Ordinace v růžové zahradě, i když v rozhovoru pro Ona Dnes říká: „Mám pověst potížistky. Nikdo mě třeba nevezme jako nájemní scenáristku do seriálu, protože jsem příliš výrazná.“  Knihami se prý v Česku uživí jen někdo, ona sama jak kdy: „Ale je to zároveň krásný život,“ říká spokojeně, i když miliony prý vážně nemá. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .     

Vložil: Michaela Špačková

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace