Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Všechno se změnilo. I stěny toho bytu vypadaly jinak, vypráví herečka o tragickém dni, který ji změnil život. Přitom platí za proslulou komičku a…

29.09.2017
Všechno se změnilo. I stěny toho bytu vypadaly jinak, vypráví herečka o tragickém dni, který ji změnil život. Přitom platí za proslulou komičku a…

Foto: Facebook

Popisek: Jana Synková v představení Ypsilonky Škaredá středa

Herečku Janu Synkovou známe jako věčně rozchechtanou komičku, jako Mufa ze Studia Kamarád, který děti rozesmívá už více než třicet let. I ona ale skrývá jednu obrovskou bolest na duši, když jako malé děvče přišla o maminku. Odhalila ji v pořadu 13. komnata České televize.

Když Jana Synková vzpomíná na dětství, celá se rozzáří. S maminkou, tatínkem a sestrou bydlela v bytě v Nuslích a vše prý bylo zalité sluncem: „Měla jsem obrovský pocit bezpečí,“ vzpomínala v pořadu 13. komnata. To se ale mělo bohužel změnit: „Jednou jsem přišla domů ze školy a všude bylo spousta lidí. Podařilo se mi projít až do ložnice,“ vypráví o dni, který navždy změnil její život. Její maminka totiž zemřela na srdeční vadu, stalo se tak náhle, aniž by tomu cokoliv nasvědčovalo, nebo nějak varovalo: „Maminka nikdy nepolehávala, jen se vědělo, že je slabá na srdce,“ říká Jana Synková v pořadu 13. komnata a dodává: „Všechno se změnilo. I stěny toho bytu vypadaly jinak.“ |Hrozný zážitek si odnesla také z pohřbu: „Babička měla černý závoj. Hrozný to bylo.“ Smutek prý bohužel nepolevoval: „Čím rostete, tím víc to narůstá. Ta ztráta.“ 

Ochromující stydlivost

Jana zůstala sama s tatínkem a sestrou: „My jsme si se sestrou dělaly, co jsme chtěly, protože otec byl celý den pryč. Tak jsme se vychovávaly samy. Když nám bylo deset let, tak to začalo vadit. To člověk potřebuje nějakou ženu, která by ho nějak směřovala. Ve škole jsem moc kamarádů neměla, považovali mě za šprta, což jsem nebyla. Šlo mi to prostě samo,“ připomněla si školní léta. „Našla jsem si knihy, máma nám četla. Nebála jsem se čarodějnic, ale trollů. Na to jsem se upnula,“ říká dnes. Děti ve škole si prý o ní mylně mysleli, že je namyšlená. Přitom se pouze styděla za své silné brýle, které nenosila, a tak nikoho nepoznávala: „Trpěla jsem ochromující se stydlivostí,“ připomněla Jana.

 

Vloni na Výstavišti s kolegy z Ypsilonky (Jana Synková vlevo)

Našla si dramaťák

Babička, která byla primabalerína, ji odrazovala od baletu, prý je to příliš velká dřina, raději chtěla svou vnučku vidět v rozhlase. Jana se skutečně vrhla na dramatický kroužek a napadlo ji, že by se mohla stát herečkou. Na DAMU ji přijali až napodruhé, už v prvním ročníku se jí narodila dcera a Jana si překvapivě vyvolila na tu dobu hodně odvážné řešení, stát se svobodnou matkou: „Já jsem se nechtěla vdávat, ale cítila jsem, že to mimino chci,“ prohlásila Jana v pořadu 13. komnata. „Přitom si ji chtěl vzít nejenom otec jejího dítěte,“ vzpomíná dnes její kamarádka. Jana jezdila s malou Janičkou s kočárkem do jeslí a ani jednou si prý nepostěžovala, že nemůže se spolužáky třeba na pivo. Z DAMU ji po druhém ročníku vyloučili: „Ironizovala jsem Fučíkovu Poemu, netušila jsem, že je to tak nebezpečné,“ vzpomněla si na důvod. Naštěstí ji po roce opět přijali.

 

Kdo by neznal tetu Kateřinu ze Saturnina...

S Naivním divadlem do Prahy

Jana Synková nastoupila do divadla F.X. Šaldy v Liberci, poté do Naivního divadla, ze kterého vykrystalizovala pražská Ypsilonka. Natočila mnoho filmů, nezapomenutelná je jako teta Kateřina v Saturninovi. A dařilo se jí i v soukromém životě. Osudové setkání bylo to s hercem, režisérem a dlouholetým šéfem Ypsilonky  Janem Schmidem: „Ona si na něj počkala,“ říká dnes její kamarádka. Jejich manželství je z těch, které jsou velmi stabilní, možná protože oba už měli nějaký vztah za sebou. „Zaujala mě, že je jiná. Že umí improvizovat. Věděl jsem ale, že to bude těžkej život. A že tam je něco, aby se to žilo,“ vzpomněl si na začátek jejich vztahu Jan Schmid. S ním je Jana Synková dodnes. Společně si pořídili ještě syna Jakuba, a tak se sen o velké rodině Janě Synkové skutečně splnil. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .     

Vložil: Michaela Špačková