Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Všechno se změnilo. I stěny toho bytu vypadaly jinak, vypráví herečka o tragickém dni, který ji změnil život. Přitom platí za proslulou komičku a…

29.09.2017
Všechno se změnilo. I stěny toho bytu vypadaly jinak, vypráví herečka o tragickém dni, který ji změnil život. Přitom platí za proslulou komičku a…

Autor: Facebook

Popisek: Jana Synková v představení Ypsilonky Škaredá středa

Herečku Janu Synkovou známe jako věčně rozchechtanou komičku, jako Mufa ze Studia Kamarád, který děti rozesmívá už více než třicet let. I ona ale skrývá jednu obrovskou bolest na duši, když jako malé děvče přišla o maminku. Odhalila ji v pořadu 13. komnata České televize.

Když Jana Synková vzpomíná na dětství, celá se rozzáří. S maminkou, tatínkem a sestrou bydlela v bytě v Nuslích a vše prý bylo zalité sluncem: „Měla jsem obrovský pocit bezpečí,“ vzpomínala v pořadu 13. komnata. To se ale mělo bohužel změnit: „Jednou jsem přišla domů ze školy a všude bylo spousta lidí. Podařilo se mi projít až do ložnice,“ vypráví o dni, který navždy změnil její život. Její maminka totiž zemřela na srdeční vadu, stalo se tak náhle, aniž by tomu cokoliv nasvědčovalo, nebo nějak varovalo: „Maminka nikdy nepolehávala, jen se vědělo, že je slabá na srdce,“ říká Jana Synková v pořadu 13. komnata a dodává: „Všechno se změnilo. I stěny toho bytu vypadaly jinak.“ |Hrozný zážitek si odnesla také z pohřbu: „Babička měla černý závoj. Hrozný to bylo.“ Smutek prý bohužel nepolevoval: „Čím rostete, tím víc to narůstá. Ta ztráta.“ 

Ochromující stydlivost

Jana zůstala sama s tatínkem a sestrou: „My jsme si se sestrou dělaly, co jsme chtěly, protože otec byl celý den pryč. Tak jsme se vychovávaly samy. Když nám bylo deset let, tak to začalo vadit. To člověk potřebuje nějakou ženu, která by ho nějak směřovala. Ve škole jsem moc kamarádů neměla, považovali mě za šprta, což jsem nebyla. Šlo mi to prostě samo,“ připomněla si školní léta. „Našla jsem si knihy, máma nám četla. Nebála jsem se čarodějnic, ale trollů. Na to jsem se upnula,“ říká dnes. Děti ve škole si prý o ní mylně mysleli, že je namyšlená. Přitom se pouze styděla za své silné brýle, které nenosila, a tak nikoho nepoznávala: „Trpěla jsem ochromující se stydlivostí,“ připomněla Jana.

 

Vloni na Výstavišti s kolegy z Ypsilonky (Jana Synková vlevo)

Našla si dramaťák

Babička, která byla primabalerína, ji odrazovala od baletu, prý je to příliš velká dřina, raději chtěla svou vnučku vidět v rozhlase. Jana se skutečně vrhla na dramatický kroužek a napadlo ji, že by se mohla stát herečkou. Na DAMU ji přijali až napodruhé, už v prvním ročníku se jí narodila dcera a Jana si překvapivě vyvolila na tu dobu hodně odvážné řešení, stát se svobodnou matkou: „Já jsem se nechtěla vdávat, ale cítila jsem, že to mimino chci,“ prohlásila Jana v pořadu 13. komnata. „Přitom si ji chtěl vzít nejenom otec jejího dítěte,“ vzpomíná dnes její kamarádka. Jana jezdila s malou Janičkou s kočárkem do jeslí a ani jednou si prý nepostěžovala, že nemůže se spolužáky třeba na pivo. Z DAMU ji po druhém ročníku vyloučili: „Ironizovala jsem Fučíkovu Poemu, netušila jsem, že je to tak nebezpečné,“ vzpomněla si na důvod. Naštěstí ji po roce opět přijali.

 

Kdo by neznal tetu Kateřinu ze Saturnina...

S Naivním divadlem do Prahy

Jana Synková nastoupila do divadla F.X. Šaldy v Liberci, poté do Naivního divadla, ze kterého vykrystalizovala pražská Ypsilonka. Natočila mnoho filmů, nezapomenutelná je jako teta Kateřina v Saturninovi. A dařilo se jí i v soukromém životě. Osudové setkání bylo to s hercem, režisérem a dlouholetým šéfem Ypsilonky  Janem Schmidem: „Ona si na něj počkala,“ říká dnes její kamarádka. Jejich manželství je z těch, které jsou velmi stabilní, možná protože oba už měli nějaký vztah za sebou. „Zaujala mě, že je jiná. Že umí improvizovat. Věděl jsem ale, že to bude těžkej život. A že tam je něco, aby se to žilo,“ vzpomněl si na začátek jejich vztahu Jan Schmid. S ním je Jana Synková dodnes. Společně si pořídili ještě syna Jakuba, a tak se sen o velké rodině Janě Synkové skutečně splnil. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .     

Vložil: Michaela Špačková

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace