Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2022

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Je potřeba sprostej hlas chlápka, který rokenrol i žije… Herec a muzikant o tom, proč nemusel Gotta, svobodě jménem cigarety i jak praskají ´pilíře´ života

22.09.2017
Je potřeba sprostej hlas chlápka, který rokenrol i žije… Herec a muzikant o tom, proč nemusel Gotta, svobodě jménem cigarety i jak praskají ´pilíře´ života

Foto: ČT

Popisek: Petr Vondráček v seriálu První republika

Petr Vondráček vešel ve známost coby pianista kapely Lokomotiva z pořadu S politiky netančím Miroslava Šimka a Zuzany Bubílkové. Od té doby se z něj stal známý zpěvák, moderátor, ale i herec, nyní dokonce i muzikálový. V rozhovoru pro magazín Doma MF Dnes přiznal, že při vší té slávě a rokenrolovém způsobu života je jeho hlavním smyslem života osmiletá dcerka Anička.

Na klavír hrál i nohama

Ještě před tím, než se proslavil u Miloslava Šimka, hrál Petr Vondráček v rokenrolové kapele. Návštěvníci jeho tehdejších koncertů si pamatují na mladíka s nezdolnou energií, který hrál na piano i nohama a pro rokenrol i dýchal: „Bere mě odmalička. Měli jsme doma čtyři rokenrolová elpíčka, táta mi ukázal, jak se pouští gramofon, a já pak Elvise sjížděl hodiny a hodiny pořád dokola. Furt. Posedlost,“ říká v rozhovoru Petr Vondráček s tím, že třeba Karel Gott ho ale nikdy nebral: „Karel Gott mě nebavil. Nesmírně Karla uznávám, ale snad můžu říct, že ač tedy umí všechno, rokenrol zpívat neumí. Kantilénová barva se na rokenrol absolutně nehodí — je potřeba sprostej hlas chlápka, který rokenrolově i žije.“ 

S kapelou Lokomotiva (Petr Vondráček nejvíce vpravo)

Víno, ženy, zpěv…

O Petrovi Vondráčkovi je známé, že se pozemských slastí nezříká, ať už je to víno, ženy, zpěv, či třeba i cigarety. A to u zpěváka není to pravé: „Mám poloviční plíce. Ale makám na správném témbru, rozumíte. Petr Janda z Olympiku chtěl přestat kouřit a docela se mu to i dařilo. Jenže ztratil chraplák, a tak se musel vrátit na tři čtyři denně. Pro hlas se prostě musí něco vytrpět. Jednou jsem se ocitl v debatě s profesorem Pavlem Pafkem. Vůbec jsme se s ním nechtěl přít, jestli je, nebo není špatné kouření, jistě že je to minus, z hlediska zpěvu jasná věc — tam, kde jsem se dřív nadechnul jednou, dneska musím dát nádechy dva. Ale cigára jsou prostě... svoboda,“ přiznal se v rozhovoru pro MF Dnes. 

S cigaretou má šmrnc Jamese Deana (tato fotka z Vondráčkova Facebooku je ale také z roku 2011)

Místo na přednášky chodil po barech

Ačkoliv dnes občas „zazlobí“, jako dítě byl Petr Vondráček jedničkář, po maturitě se dostal na Vysokou školu ekonomickou, obor mezinárodní obchod, a sám přiznává, že spíše než na přednáškách a seminářích ho bylo možné potkat v přilehlých barech. A tak nakonec školu neudělal: „Se svým IQ bych na tom byl zhruba stejně, jako jsem teď, čili žádná sláva, takže mi to líto není. Ale tehdy jsem byl docela nabušenej student. Jenže víc než přednášky mě bavilo chodit po kavárnách a diskutovat o smyslu života,“ vyprávěl v rozhovoru MF Dnes. 

Dítě vyplní tolik mezer!

Ten ale nakonec neobjevil na dně skleničky, ale ve své dceři Aničce, kterou si pořídil s herečkou Bárou Janatkovou: „Dítě vám vyplní tolik mezer! Protože když se dostanete do středního věku, bolí vás klouby a dojde vám, že mládí jaksi vyprchalo a do důchodu daleko. Říkáte si, co všechno jste nestihl, a začnete si splašeně říkat, že jste toho mohl dokázat mnohem víc, kdybyste nebyl takovej lempl. Všechno začne pórovatět. Pilíře, na kterých stavíte svůj život, začnou praskat jako vyschlá půda. Přijde dítě a všechny ty popraskané mezírky vyplní.“ S Bárou Janatkovou strávil herec a zpěvák zhruba dvanáct let (ještě před ní chodil s herečkou Kateřinou Hrachovcovou), vztah bohužel nevydržel. Petr Vondráček ale tvrdí, že s maminkou svého dítěte vychází velmi dobře a na péči o dceru se dokáží domluvit: „Máme takový volnější systém, vždycky se nějak domluvíme, kdy Anička bude u mě. Jsem rád, že si maximálně vycházíme vstříc. Když mám čas a maminka Aničky má práci v divadle, vynechám fotbal s klukama a rád si ji vezmu.“ 

Internetové seznamky, to je Sodoma Gomora

Petr Vondráček je stále svobodný a zřejmě to tak i zůstane. Pro Nedělní Blesk se ke svatbě vyjádřil takto: „Je to možná škoda, jako se v českém národě úplně ztratila víra, tak i svatba se stala přežitkem. Bývala to krásná věc, ale nepatří to do téhle globalizované internetové doby. Teď se v něčem lidi chovají jako zvířata. Vždycky se říkalo, že metlou lidstva je alkohol. To už neplatí, je to internet. Na něj dojíždějí vztahy, Facebook, internetové seznamky, to je Sodoma Gomora,“ poznamenal a člověk se nemůže ubránit dojmu, že hovoří sám o sobě. Věrnost totiž zřejmě nebude jeho silnou stránkou, reportéři Blesku ho načapali před šesti lety s milenkou a Petr je zřejmě přesně ten typ, pro kterého je lepší se nevázat a zbytečně neslibovat. 

Janek si to napsal jednoduše, taky má neškolený hlas 

Jednačtyřicetiletý Petr Vondráček je dnes moderátor, zpěvák a herec. Pochází z Ústí nad Labem, odkud v roce 1992 přesídlil do Prahy, kde studoval Vysokou školu ekonomickou: „Třikrát mě vyhodili a třikrát vzali zpět,“ směje se dnes. Již během studia na vysoké po Praze koncertoval, hrál rockenroll: „Nejdříve jsme se jmenovali Crazy Rock´n´Roll Train a naší touhou bylo rozsekat to všechno rokenrolem,“ stojí  v informacích o jeho dnešní kapele Lokomotiva. Později se mu podařilo uchytit se s celou kapelou v satirických televizních pořadech Slávka Šimka a Zuzany Bubílkové. K tomu jim dopomohla šťastná náhoda, otec baskytaristy kapely Víta Fialy hrál se svou skupinou na večírku Semaforu, což se Miloslavovi Šimkovi líbilo a nabídl jim hostování. Otec Víta Fialy však raději „dohodil“ kapelu svého syna. 

Petr Vondráček začal hrát v seriálech, a to ve Velmi křehkých vztazích a v Ordinaci v růžové zahradě či v První republice, moderoval pořad Hádej, kdo jsem. Hrál v Hudebním divadle Karlín ve hře Vražda za oponou, v muzikálu Adéla ještě nevečeřela roli detektiva Nicka Cartera v divadle Broadway. Dodnes vystupuje s kapelou Lokomotiva, se kterou v létě projel několik festivalů. Chystá se na roli v muzikálu Iago Janka Ledeckého: „Střídám se s Jankem Ledeckým, který si roli napsal jednoduše, aby se mu dobře zpívala. Má taky neškolený hlas, čímž je mi sympatický. Mám rád zpěváky, kterým to jde zevnitř, kteří používají zobák, jak jim narostl. Takže budu hrát baziliška, který vzbudí v Othellovi umělou žárlivost vůči Desdemoně,“ těší se v rozhovoru pro Dnes. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .     

Vložil: Michaela Špačková