Tuto okouzlující českou filmovou hvězdu nechtěli pustit zpět domů. Skončila proto v zapomnění
21.09.2017
Foto: YouTube / repro
Popisek: Helena Bušová patřila k největším hvězdám předválečného filmu. Na snímku s Danou Medřickou v populární komedii Počestné paní pardubické
Seriál České televize Bohéma nedávno připomněl velmi pohnuté osudy velkých českých filmových hvězd, které dodnes baví publikum v nesmrtelných komediích. Málokdo ovšem tuší, jak dramatické okamžiky se skrývaly za jejich smíchem. O Vlastovi Burianovi, Oldřichu Novém, Adině Mandlové, Nataše Gollové nebo Lídě Baarové toho již byly napsáno dost a dost. V jejich stínu však neprávem zůstali mnozí další umělci. Na příklad něžná blondýnka Helena Bušová, která hrála ve čtyřiceti (!) českých filmech.
Sličná dívka se původně vyučila v rodinné škole švadlenou a později se jí tato profese velmi hodila. Ale stále více jí to táhlo k divadlu a ve dvaceti letech se jí podařilo dostat na Státní konzervatoř v Praze, kterou ale nakonec nedostudovala. V té době již totiž hrála milovnice v Divadle Vlasty Buriana, což studenti konzervatoře nesměli. Díky svému atraktivnímu zevnějšku zaujala i slavného režiséra Vladimíra Slavínského a ten jí nabídl roli ve svém filmu Právo na hřích. Ve stejném roce se objevila také v komedii Před maturitou. Nejvíce na sebe upozornila jako partnerka Voskovce a Wericha v komedii Martina Friče Hej-rup! A následovaly další a další, dodnes promítané snímky, například Barbora řádí, Počestné paní pardubické, Řeka čaruje, Čapkovy povídky nebo O ševci Matoušovi. K její značné popularitě přispěl film Švanda dudák, kde hrála Dorotku.
Láska na první pohled
Podobně jako její kolegové, i o na se dostala do potíží v období okupace. Především proto, že po rodičích byla položidovkou a hrozil jí koncentrační tábor. Nakonec ale měla štěstí, protože jejím skutečným otcem byl strýc. Po podrobném vyšetření získala potvrzení, že má árijský původ a díky tomu mohla hrát dál. Během války se provdala za šéfredaktora časopisu Ahoj M. Klace, ale manželství nebylo šťastné a brzy skončilo. V roce 1946 se v jednom z pražských barů seznámila s pilotem R.A.F. Karlem Kasalem. Byla to láska na první pohled a do půl roku se vzali. Přesto, že šlo o skutečného válečného hrdinu, který velel slavné 313 peruti a získal pět válečných křížů, byl po návratu do Čech uvězněn. Na svobodu se dostal teprve až po přímluvě Jana Masaryka.
Matkou až ve čtyřiceti
Když se Heleně podařilo získat povolení natáčet v Londýně, s manželem, který se vrátil do služby u královského letectva, zůstali v Anglii. Ve čtyřiceti letech tam porodila svého jediného syna Charlieho. Načas zůstala ženou v domácnosti, právě tehdy se jí hodila její rodinná škola. Její syn na ni vzpomíná jako na úžasnou maminku, která mu zašívala ponožky a vařila výborné polévky. Jako filmovou hvězdu ji totiž vůbec nezažil. K herecké profesi se ale vrátila v Kanadě, kde později rodina žila. Hrála v divadle a účinkovala dokonce v televizních seriálech celoplošné kanadské televize CBC TV.
Zapomenutá hvězda
Když se chtěli Kasalovi po uvolnění poměrů v Československu vrátit domů, museli do dvou dnů republiku opustit, protože odmítli spolupracovat se Státní bezpečností. Stejná situace se opakovala v osmdesátých letech, od tehdejšího režimu však bývalá hvězda nedostala vízum. „Komunistický režim se snažil, aby se na tyto lidi, kteří byli před válkou úspěšní a odešli ze země, zapomnělo,“ vysvětlil tuto skutečnost v pořadu České televize „Zapomenutá hvězda Helena Bušová“ filmový historik Pavel Jiras.

Snímek z dokumentu ČT
Helena Bušová zemřela v roce 1986 v kanadském Winnipegu. Je však i se svým mužem pohřbena v rodinné hrobce na pražském Olšanském hřbitově. Její syn Charlie se do Čech vrátil a dodnes zde žije.
Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .
Vložil: Adéla Hofmanová