Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tuto okouzlující českou filmovou hvězdu nechtěli pustit zpět domů. Skončila proto v zapomnění

21.09.2017
Tuto okouzlující českou filmovou hvězdu nechtěli pustit zpět domů. Skončila proto v zapomnění

Foto: YouTube / repro

Popisek: Helena Bušová patřila k největším hvězdám předválečného filmu. Na snímku s Danou Medřickou v populární komedii Počestné paní pardubické

Seriál České televize Bohéma nedávno připomněl velmi pohnuté osudy velkých českých filmových hvězd, které dodnes baví publikum v nesmrtelných komediích. Málokdo ovšem tuší, jak dramatické okamžiky se skrývaly za jejich smíchem. O Vlastovi Burianovi, Oldřichu Novém, Adině Mandlové, Nataše Gollové nebo Lídě Baarové toho již byly napsáno dost a dost. V jejich stínu však neprávem zůstali mnozí další umělci. Na příklad něžná blondýnka Helena Bušová, která hrála ve čtyřiceti (!) českých filmech.

Sličná dívka se původně vyučila v rodinné škole švadlenou a později se jí tato profese velmi hodila. Ale stále více jí to táhlo k  divadlu a ve dvaceti letech se jí podařilo  dostat na  Státní konzervatoř v Praze, kterou ale nakonec nedostudovala. V té době již totiž hrála milovnice v Divadle Vlasty Buriana, což studenti konzervatoře nesměli. Díky svému atraktivnímu zevnějšku zaujala i slavného režiséra Vladimíra Slavínského a ten jí nabídl roli ve svém filmu Právo na hřích. Ve stejném roce  se objevila také v komedii Před maturitou. Nejvíce na sebe upozornila jako partnerka Voskovce a Wericha  v komedii Martina Friče Hej-rup! A  následovaly další a další, dodnes promítané snímky, například Barbora řádí,  Počestné paní pardubické, Řeka čaruje, Čapkovy povídky nebo O ševci Matoušovi. K její značné popularitě přispěl film Švanda dudák, kde hrála  Dorotku. 

Láska na první pohled

Podobně jako její kolegové, i o na se dostala do potíží v období okupace. Především proto, že po  rodičích  byla položidovkou a hrozil jí  koncentrační tábor. Nakonec ale měla štěstí, protože jejím skutečným otcem byl strýc. Po podrobném vyšetření získala potvrzení, že má árijský původ a díky tomu mohla hrát dál. Během války se provdala za šéfredaktora časopisu Ahoj M. Klace, ale manželství nebylo šťastné a brzy  skončilo. V roce 1946 se v jednom z pražských barů seznámila s pilotem R.A.F. Karlem Kasalem. Byla to láska na první pohled a  do půl roku se vzali. Přesto, že šlo o skutečného válečného hrdinu, který velel slavné 313 peruti a získal pět válečných křížů,  byl po návratu do Čech uvězněn. Na svobodu se dostal teprve až po přímluvě Jana Masaryka. 

Matkou až ve čtyřiceti

Když se Heleně podařilo získat povolení natáčet v Londýně, s manželem, který se vrátil do služby u královského letectva, zůstali v Anglii. Ve čtyřiceti letech tam porodila svého  jediného syna Charlieho.  Načas zůstala ženou v domácnosti, právě tehdy se jí hodila její rodinná škola. Její syn na ni vzpomíná jako na úžasnou maminku, která mu  zašívala ponožky a vařila výborné polévky. Jako filmovou hvězdu ji totiž vůbec nezažil. K herecké profesi se ale vrátila v Kanadě, kde později rodina žila. Hrála v divadle a  účinkovala dokonce v televizních seriálech  celoplošné kanadské televize CBC TV. 

Zapomenutá hvězda

Když se chtěli Kasalovi po uvolnění poměrů v Československu vrátit domů, museli do dvou dnů republiku opustit, protože odmítli spolupracovat se Státní bezpečností. Stejná situace se opakovala  v osmdesátých letech, od tehdejšího  režimu však  bývalá hvězda nedostala vízum.  „Komunistický režim se snažil, aby se na tyto lidi, kteří byli před válkou úspěšní a odešli ze země, zapomnělo,“  vysvětlil tuto skutečnost v pořadu České televize „Zapomenutá hvězda Helena Bušová“ filmový historik  Pavel Jiras.

Snímek z dokumentu ČT

Helena Bušová  zemřela  v roce 1986 v kanadském Winnipegu. Je však i se svým mužem pohřbena v rodinné hrobce na pražském Olšanském hřbitově. Její syn Charlie se do Čech vrátil a dodnes zde žije.

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .     

 

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace