Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nejúčinnější zbraní není láska a soucit, ale dobře promazaný kvér. Čtvrteční komentář Štěpána Chába

komentář 21.09.2017
Nejúčinnější zbraní není láska a soucit, ale dobře promazaný kvér. Čtvrteční komentář Štěpána Chába

Foto: Ilustrační foto; Youtube repro

Popisek: Boj proti terorismu začíná u hlavně vlastní zbraně

Evropský parlament se snaží o odzbrojení obyvatelstva Evropské unie. A to pod zaklínací formulí – obrana proti terorismu. Evropští politici a byrokrati vycházejí z logického vývodu – čím méně je zbraní, tím méně bude teroristických útoků nebo útoků jedinců s psychickými potížemi. Ale když si vezmeme poslední násilné útoky ve Francii a Německu, dojdeme ke zcela opačnému výsledku. Kdyby byli na místě útoků ozbrojení lidé, s největší pravděpodobností nebudeme počítat tak vysoká čísla obětí.

Člověk se zbraní se může bránit 

Protože člověk, který si udělá zbrojní průkaz, člověk, který nosí pod kabátem zbraň, takový člověk si zpravidla zbraň pořizuje pro ochranu svojí a svých bližních, nikoliv proto, aby někoho v pominutí smyslů pozabíjel. A můžeme si být naprosto jistí, že takový člověk by při spatření nákladního automobilu klestícího si cestu davem lidí prostě zbraň vytasil a střílel. A střílel by, jak jistě každý uzná, zcela oprávněně. A mohl by zastavit šílence s pochybnými pohnutkami o dost dříve, než policie. Prostě by byl ve správný čas na správném místě. 

To samé v Německu. To samé kdekoliv v Evropě nebo na světě.

Terorista si nekupuje zbraň na zbrojní pas

Informace o násilném útoku v Mnichově, Londýnu, Bruselu, Paříži,… nehovoří o tom, že by vrah nabyl zbraň legální cestou. Informace nepíší o tom, že si horko těžko vychodil zbrojní průkaz, že prošel prověrkami. Naopak, píše se o pořízení zbraně nelegální cestou. Člověka, který se rozhodl spáchat podobný zrůdný čin, neodradí odzbrojené obyvatelstvo. Naopak, takové odzbrojení jej jedině povzbudí, protože jeho šílenství může trvat do doby, než se policisté a zásahové jednotky odlepí od kávičky, než přijedou na místo činu, než se zorientují, zorganizují, naplánují akci… 

Člověk, který by byl přímo na místě činu se zbraní pod kabátem, by s útočníkem byl hotov raz dva. Obětí by bylo méně. Ušetřilo by to lidské životy.

Evropská unie nás chce odzbrojit, aby nás ochránila před terorem

Snaha Evropského parlamentu o odzbrojení obyvatelstva je velmi pochybná. Je přeci nutné uznat, že policejní hlídky nemohou být všude. Nemohou ochránit všechny. Policejní hlídky mohou pouze přijet řešit problém, když ten doroste absurdní velikosti. 

V České republice je téměř jeden milion zbrojních průkazů. A rozhodně se v tisku denně nedočítáme hrůzné skazky o tom, kterak někomu přeskočilo a postřílel legálně nabytou zbraní půl města. Takový případ se vyskytl jeden. Z milionu. Pokud někomu přeskočí, je přeci schopen vraždit čímkoliv. Nožem, mačetou, kladivem, sekyrkou, šroubovákem. Čímkoliv, čím jde ublížit člověku. 

V Německu je přitom nošení zbraní zákonem velmi, ale velmi omezené. Pokud chce člověk v Německu chodit ozbrojen, musí si podat žádost u příslušných úřadů, podat řádné vysvětlení a počkat si na zamítnutí. Protože povolení se dávají většinou pouze lidem s rizikovým zaměstnáním. Obyčejné lidi čeká skutečně zpravidla jen odmítavý postoj. 

Státní složky z ozbrojené společnosti mohou být ve výsledku nervóznější. Ale to je nepodstatné v porovnání s tím, kterak by byli nervózní z ozbrojeného obyvatelstva teroristé.

Stát neochrání všechny

Stát přeci není schopen ochránit každého. Ovšem neměl by brát možnost lidem, aby se mohli bránit sami. Bez ozbrojeného obyvatelstva jsou tu teroristi jako vlk v ohradě s ovcemi. Začne zabíjet pro zábavu. Jen proto, že to jde a že je to tak snadné. 

Důvěřuji tomu, že můj soused, pokud by došlo k teroristickému útoku, zamíří a střelí do útočníka. Za absurdní považuji to, že by se někdy vplížil do mého bytu a vyvraždil mě i s mou rodinou. 

Zásadní je ovšem jediné – násilník si zbraň pořídí i přes zákaz zbraní. Obyčejný člověk, který by násilníka při útoku mohl případně včas zastavit, si zbraň pořídí legální cestou. Ovšem zemře stejně jako mnoho dalších obětí, když mu to státní a evropská zvůle nedovolí.

Další z hřebíků do rakve Evropské unie

Evropská unie si svou snahou o odzbrojení, a mnohým dalším, zadělává na nesmírné problémy s vlastními obyvateli. Je to politika, kterou naprostá většina obyvatel Evropské unie chápe jako politiku proti obyvatelům Evropské unie. A stane se jedním z mnoha dalších mezníků, které povedou k rozpadu Unie. 

Lásku a soucit můžeme posílat na oltář obětem. Ale mnohem propracovanějším plánem by bylo, nestát se těmi oběťmi. Nikdo nechce, aby nad jeho zohavenou mrtvolou pronášel „dojemný“ projev nějaký falešný politik. Cílem každého z nás je dožít se důstojného stáří a poklidného spočinutí dle zákonů přírody, nikoliv dle zákonů džungle a práva silnějšího.

 

 

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste nebo viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .  

Vložil: Štěpán Cháb