Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Hřebejkovi tak dlouho odmlouvala, až přišla o roli v Pelíšcích. Proč si o ní mysleli, že není pro film dost hezká?

20.09.2017
Hřebejkovi tak dlouho odmlouvala, až přišla o roli v Pelíšcích. Proč si o ní mysleli, že není pro film dost hezká?

Foto: FTV Prima

Popisek: Iva Janžurová v Show Jana Krause

Je jednou z mála českých hereček, kterou můžeme bez váhání označit za komičku. Kromě komediálních rolí ale vytvořila i úctyhodné množství postav v dramatických dílech. A to jí doma hereckou školu rozmlouvali, jak přiznala v rozhovoru pro časopis Instinkt. Navíc si k herectví nedávno přibrala ještě režii a scenáristiku. Iva Janžurová jede zkrátka v šestasedmdesáti letech opět naplno i po operaci srdce.

To, že se vrhla na režii představení Báječná neděle v parku Créve Coeur, přičítá vlivu svého zesnulého muže, herce a režiséra Stanislava Remundy. „Nikdy jsem se nezaobírala představou, že budu režírovat, to spíš můj muž, který byl herec, se v pětatřiceti stal režisérem. Já věděla, že ne všichni kolegové to uměli akceptovat. Na druhou stranu jsem se od něj mohla spoustu věcí naučit – třeba pochopit, že každý herec by měl vědět, o co a proč jeho postava ve svém nitru usiluje, zvolit z mnoha možností tu optimální a umět ji podřídit celku.“ Představení je uváděno v Divadle Kalich, hraje v něm také její dcera Sabina Remundová. „Tennesseee Williams je pro mne tím nejvýsostnějším dramatickým autorem a vždy bylo mým snem sejít se s jeho dokonalými kresbami lidských duší na jevišti,“ uvedla Iva Janžurová ještě před premiérou.

Přívětivá režisérka

Paní Iva je pečlivka, představení stále analyzuje a někdy se prý až týrá tím, co mohla udělat lépe. „Nemůžu tvrdit, že se mi v tomhle představení úplně všechno povedlo, vím o řadě míst, která bych neúnavně chtěla zkoušet a upevnit – nejsem režisérka, která na klíč nazkouší inscenaci a jde od ní. Sama mám v té hře malou roli, takže jsem u každého představení a můžu kolegyním dávat připomínky.“ Recenze jejího režisérského debutu byly spíš laskavé. „Režie v podání Janžurové je však možná přívětivá až příliš, herečka režíruje nenápadně, starosvětsky,“ komentoval představení například server iDnes.cz.

Nebyla pro film dost hezká

Doposud natočila obrovské množství filmů, je jednou z našich nejobsazovanějších hereček, přitom si ale herectví vlastně vydupala, protože si rodiče nepřáli, aby šla k divadlu. Studentka pedagogické školy šla ke zkouškám na DAMU potají a kvůli nervozitě ji původně ani nepřijali, ale poté co měla ‘nahazovat‘ jiné uchazečce repliky z Maryši, komise své rozhodnutí naštěstí přehodnotila. Jenže rodiče nebyli rádi: „Tatínek začal slibovat, že koupí ty nejkrásnější šaty, které si vyberu, jen když se té školy vzdám. To už ale byli rodiče bez šance. Měla jsem po maturitě a tvrdou hlavu,“ líčila v rozhovoru pro Instinkt. Hned několikrát se prý v životě dozvěděla, že na herečku není příliš hezká, což jí naštěstí neubralo na sebevědomí a chuti jít si za svým cílem: „I na škole mi jeden profesor řekl, že mám asi mindrák, že nejsem hezká. Trochu neúspěšně mi nadbíhal a zřejmě usoudil, že tudy vede cesta, ale já docela upřímně odsekla, že můj komplex to není!“ prozradila skvostnou reakci. A pak v mnoha filmech předvedla, že dokáže být cokoli, co si umane, včetně nádherné femme fatale, vzpomeňme třeba Herzův film Morgiana s její excelentní dvojrolí...

 

Morgiana: Iva Janžurová vpravo

V Pelíškách nechtěla v půlce umřít

I když dnes tvrdí, že na nějaké vybírání rolí je Česko malá země, kvůli své dišputaci přišla o roli v jednom z nejpopulárnějších českých filmových projektů. „Když jsem měla hrát v Pelíškách, tak dlouho jsem na Hřebejkovi a Jarchovském škemrala, aby mou roli přepracovali, protože se mi nechtělo umřít v polovině filmu, až jsem to prohádala. Nakonec toho měli dost a obsadili Emílii Vášáryovou. A protože Hebejk má svoje ustálené filmové soubory, Emilka s ním spolupracuje dodnes,“ prozradila, jak přihrála důležitou roli slovenské kolegyni.

Audience u královny byla jako zázrak

Místo k souboru Jana Hřebejka dnes Iva Janžurová patří k oblíbeným herečkám režisérky Alice Nellis, hrála v jejích filmech Ene bene a Výlet. Alice také režírovala představení Audience u královny v Národním divadle, ve kterém hraje britskou královnu Alžbětu II. „Když jsem dostala text, dívala jsem se na něj jako na zázrak i proto, že v tu dobu jsem jistojistě myslela, že už nikdy žádnou větší šanci u divadla mít nebudu,“ dodala paní Janžurová.

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .     

Vložil: Michaela Špačková

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace