Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nedělní Kapitán Exner na Primě s velkým otazníkem vysílání

komentář 17.09.2017
Nedělní Kapitán Exner na Primě s velkým otazníkem vysílání

Foto: TV Prima

Popisek: Kapitán Exner v podání Michala Dlouhého

KOMENTÁŘ Přichází o sledovanost vcelku rapidním způsobem. Premiéru si nenechal ujít necelý milion diváků, další díly sestoupily těsně nad hranici 500 000. Takto rychlý sešup znamená pro většinu komerčních stanic jediné: Přesun z hlavního vysílacího času do pozdějšího období. Televize Prima s tím doposud váhá. Svůj megaprojekt stáhnout nemůže. Není náhrada a zároveň se jedná o dramaticky vysokou investici.

Největší devízou herce Michala Dlouhého není dabing, ale komediální sklony. Kdokoli jej někdy viděl na divadle, bude souhlasit. Televize Prima jej samozřejmě po vzoru knižní předlohy položila do stylu elegána, vždy připraveného odpovědět a jednat. Navzdory tomu chybí nejen humor, ale především logika. Ta v tomto případě nemá co dělat s inteligencí hlavní postavy.

Uhlazený bonviván a lamač srdcí

A kdo je vlastně kapitán Exner? Jeho autor, Václav Erben, ho pojal jako uhlazeného bonvivána a lamače dívčích srdcí. Za socialismu svým způsobem šokoval i kabrioletem a případy řešil jaksi mimochodem, během svádění žen a dívek, nezřídka o mnoho mladších než je on sám. Během dvanácti večerů se divákům Primy postupně představuje šest nově zfilmovaných klasických detektivních příběhů s kapitánem Exnerem v hlavní roli: Osamělý mrtvý muž, Poslední pád mistra Materny, Denár v dívčí dlani, Znamení lyry, Na dosah ruky a Bláznova smrt. Ta byla mimochodem zfilmována v roce 1973.

 

Sázka na jistotu aneb kdysi milenecký pár (Dlouhý a Lucie Vondráčková) znovu na scéně

Pojďme si nejprve projít pozitiva seriálu, na který jsme se skutečně těšili a zprávy o něm nasávali přibližně rok. Primem je herecké obsazení: Jan Novotný, Zuzana Stivínová, Vlastimil Harapes, Simona Krainová, Klára Issová, Karel Zima, Oldřich Navrátil, Jan Kanyza, Jitka Němcová, Václav Knopp, Milan Šteindler, Jitka Schneiderová, Petr Nárožný, Anna Polívková, Lucie Vondráčková, Viktor Preiss, Oldřich Kaiser, Alena Šeredová, Chantal Poullain, Hanuš Bor. Prima v tomto ohledu (i v upoutávkách) velice upozadila tento výrazný ansámbl právě na úkor Michala Dlouhého. Herci jsou zde spíš v zanedbatelných rolích a málokterá je něčím zajímavá či plastická. A to navzdory faktu, že každá epizoda je rozložena do dvou dílů a prostor ukázat se je tudíž násobně atraktivnější jak pro diváka, tak právě pro herce.

Kámen úrazu: Scénář

Což bude prvním negativem cyklu. I americké produkce, které chrlí jedno krimi za druhým, se snaží o takzvané cyklické projekty. I když má ten, který kriminální seriál mnoho řad a dílů, každý je svým způsobem zakončený: Jde proto spíše o epizody. Pak tu máme druhou stranu mince, seriály brilantní, dlouhé svou stopáží, postavené vyloženě na logice a nečekaném úsudku. Hovoříme o Poirotovi a Columbovi. Oba vynikají hlavou, logikou, myšlením, nesmírným citem pro detail. Zde si vybavíme například fakt, když si Columbo všimne nedopalku v popelníku, ale bez klasických žlutých skvrn, které doprovází nasávání nikotinu. Ačkoli jsme pečlivě a s chutí sledovali dosavadní díly Kapitána Exnera, ani jednou jsme si podobného přístupu k látce nevšimli. Ani jednou se nestalo nic, čím by nás scenáristé překvapili.

Většina recenzentů hodnotí seriál nadprůměrně. To je pravda. Jenže těch padesát a výše procent není za kumšt, ale rutinu. Skvěle zvládnutá kamera, hudba a střih, výborný a nenucený Michal Dlouhý. Za to do kriminalistiky má tato očekávaná štace televize Prima daleko. Chybí opakovaně zmíněná logika, chybí nám napětí, chybí nám vytvarované postavy a chybí nám klasický život. Postavy vlastně nejedí, nepijí, jsou stále krásné, upravené. Takhle bohužel normální život nevypadá.

 

Snímky z filmu Smrt talentovaného ševce s Jiřím Kodetem v roli Exnera

Když jste viděli Smrt talentovaného ševce, v samém závěru se Kodet rozhodne sundat svršky a v bílých slipech skočit do rybníka. Působil svou hudebnou a vytáhlou postavou možná směšně, srandovně, ale to byl přesně ten dotek lidství (neboli režie Jana Schmidta). V případě Exnera roku 2017 nám chybí vlastně vše. Mastné vlasy, nahá těla, vtip. Šarm je fajn, ale vzhledem k obrovské televizní produkci není ničím výjimečný.

Seriál Primy je mistrně zvládnutá práce. Po všech profesních stránkách není co vytknout. I večerní nasvícení scén je parádní. Jenomže my nejsme v galerii, abychom obdivovali mistra malíře a jeho výsledné dílo. My jsme ti, co chceme pozorovat, jak tvoří. To nám bohužel televizní stanice Prima nenabízí.

Kdo byl spisovatel Václav Erben?

Václav Erben (2. listopadu 1930 Náchod – 19. dubna 2003 Dobříš) byl český spisovatel, známý zejména svými detektivními příběhy s kapitánem Exnerem. Absolvoval Obchodní akademii v Náchodě a divadelní dramaturgii a rozhlasovou režii na pražské DAMU. Pracoval jako novinář, redaktor a do roku 1990 jako dramaturg ve Filmovém studiu Barrandov. Psal od poloviny 60. let, debutoval povídkami psanými pro rozhlas. Kromě detektivek, z nichž mnohé byly zfilmovány nebo inscenovány v Československé televizi, psal také psychologická a historická díla.

Od roku 1947 až do roku 1989 člen KSČ (byl i místopředsedou ZO KSČ ve Filmovém studiu Barrandov), po sovětské okupaci ČSSR v srpnu 1968 normalizační publicista, činný v propagaci branně-bezpečnostní politiky komunistického státu. V listopadu 1989 se stal předsedou České asociace autorů detektivní literatury. Od roku 1993 působil tři roky jako tiskový mluvčí předsedy ČSSD. V roce 1996 neúspěšně kandidoval do Senátu ve volebním obvodě Ústí nad Orlicí (skončil v 1. kole na 3. místě se ziskem necelých 18 procent hlasů).

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .                     

Vložil: Zdeněk Svoboda