Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

´Socdemácká agitka´, anebo mrazivá zpráva o zhuntovaném zemědělství, na něž se Babiš vrhnul jak Hun Attila? Kdo tu má selský rozum a kdo lže

komentář 17.09.2017
´Socdemácká agitka´, anebo mrazivá zpráva o zhuntovaném zemědělství, na něž se Babiš vrhnul jak Hun Attila? Kdo tu má selský rozum a kdo lže

Autor: D1film

Popisek: Protest zemědělce Rady u Úřadu vlády

KOMENTÁŘ Zprávy o Babišově činnosti na hraně zákona se na nás hrnou z médií jako uprchlíci přes hranice Itálie. A i jeho nejposlednější volič už musí vědět, co je Babiš zač. Násilné přebírání konkurence, zneužití medií a funkce ministra financí pro vlastní prospěch, likvidace českého zemědělství, dotační heroinismus, masné výrobky bez masa, ale z odpadu, a nekonečné lhaní a překrucování skutečnosti… Andrej Babiš to vidí zcela pochopitelně jinak; jeho vyjádření v článku samozřejmě nechybí.

Dokumentární film Selský rozum se dostal v poslední době do řečí. Jejím koproducentem byla Česká televize a právě kolem ní se strhly všechny kontroverze. Dokument Selský rozum, který odhaluje mnohé doposud neznámé činnosti Babiše na hraně zákona nebo morálky, nebude před volbami Českou televizí vysílán. Prý se na něj můžeme těšit až v listopadu. Tedy po volbách.

 

Generální ředitel České televize Dvořák prohlásil, že všechny kopie filmu, které kolují po internetu, jsou nelegální. Proč tolik snahy ututlat pravdu o Babišovi? Je v tom politická objednávka? Koupil si Babiš už i Českou televizi? Máme nárok, s vědomím toho, že žijeme v demokracii a máme zaručenou svobodu slova a přístup ke svobodným informacím, film vidět? Otázky, které musí vyvstat. 

Film byl hotový už v květnu, ČT ho nestačila zařadit do programu dodnes

Tvůrci filmu, Zuzana Piussi a Vít Janeček, po promítání „pracovní verze“ v rozhovoru pro iROZHLAS.cz prozradili, že Česká televize dokumentární film striktně nezakázala. Proběhlo jen protahování a oddalování rozhodnutí. Boj o prostor ve vysílacím programu ČT nastal už v červnu tohoto roku. A tvůrci vyjadřovali obavu, zda se stihne premiéra odvysílat do začátku prázdnin. Nyní, v polovině září a měsíc před volbami, mají přislíbeno, že dokument půjde na obrazovky v listopadu. Ze strany České televize se tedy zcela očividně jedná o účelové oddalování až do doby, kdy dokument bude pouze rekapitulovat to, co jsme si zvolili do parlamentu na post premiéra země a co nás čeká další čtyři roky. 

Hlavní byl strach. Dostat z někoho informace bylo někdy doslova nemožné

Tvůrci Zuzana Piussi a Vít Janeček natočili materiálu na čtyři filmy. Ale jak přiznali, ne vše se dalo použít. Proč? Zásadním aspektem byl strach o vlastní existenci protagonistů filmu. Lidé se báli vypovídat o Babišově činnosti. V samotném filmu vidíme velké množství svědků Babišovy činnosti, kteří si pro jistotu nechali v dokumentu anonymizovat tvář i hlas. Jeden z hlasů, který v dokumentu zazní, tvrdí – já tady podnikám, nic říkat nebudu, zlikvidují mě.

 

„Možnost získat rozhovor od někoho, kdo se nejdřív ujistí, že jsou vypnuté mobily, a pak teprve něco řekne novinářům, je rozdíl,“ řekl Vít Janeček, poukazuje tím na strach, který natáčení provázel. „Každý, kdo promluví, má strašné problémy,“ doplnila Janečka Zuzana Piussi. Z toho lze usoudit, že spolupráce s Babišem musí být jako spolupráce s italskou mafií. Neustále se bojíte, kdy vám přijde kulka v obálce. Tak radši mlčíte a posloucháte rozkazy. 

Zničil nám domy, ale my mlčíme, bojíme se

Část dokumentu se točí kolem Kroměříže, kde má Babiš výrobnu salámu Kmotr. Tamní situace je velmi obtížná. Infrastruktura Kroměříže není a nebyla připravená na nápor kamionové dopravy, která se kolem výrobny Kmotra začala rozvíjet. Vinou toho obyvatelům praskají zdi domů, a přesto nedošlo k žádné nápravě stavu. „Byla jsem šokovaná. Těm lidem praskají domy a oni jsou ticho. Boji se říct na kameru, že jim praská dům,“ řekla k tomu Zuzana Piussi.

 

Tvůrci filmu, Zuzana Piussi a Vít Janeček, se moc fotograficky neprezentují. Tento snímek jsme nalezli na Facebooku pana Janečka - jsou tam oba, spolu se slavnou francouzskou herečkou Catherine Deneuve

Přišla řeč i na kroměřížského starostu Jaroslava Němce, který kandidoval a vyhrál za politické hnutí ANO Andreje Babiše. K němu řekl Vít Janeček: „...je tam nějaký šéf, který těm lidem řekne, ty tohle uděláš, ale oni sami jednají ve prospěch majitele tak, jak vytuší, že nebudou mít problém.“ Veškerá kroměřížská otázka se řeší tím, že se neřeší. Nikdo z hnutí ANO nepůjde proti šéfovi. Ani starosta Jaroslav Němec. Tlak obyvatel sice starostu donutil podat žádost o přezkoumání vlivu na životní prostředí, ale žádost byla za zvláštních okolností stažena. 

Jste sprostý otrokář, Adreji!

Celý dokument Selský rozum vyznívá vůči Babišovi nesmírně kriticky. Neřeší například ekonomický přínos Babišovy korporace, ale pouze kritizuje. Babiš jako důležitý zaměstnavatel, který dává velké množství pracovních pozic, je líčen prakticky jako otrokář. V dokumentu jsou k tomu použiti zahraniční pracovníci z Ukrajiny či Rumunska, kteří tvrdí, že berou v Babišově firmě Agrofert 7 000,- až 7 500,- Kč měsíčně až za čtrnáctihodinové služby. 

Svědkyně z dokumentu dokonce tvrdí, že práce těchto zahraničních pracovníků není daněna, není za ně hrazené pojištění. Babiš je zkrátka zaměstnává načerno. 

Nenávidíte Adreje, zní na adresu tvůrců

Objevilo se i obvinění, že tvůrci dokumentu jsou vůči Babišovi předpojatí. Plánem bylo natočit dokument o českém zemědělství. Ale výsledek je pouze o Babišovi. Chtěli tvůrci Babiše poškodit? Nebo dokonce zničit? „Nejsme policie, nejsme žádný soud. Ukazujeme, co znamená ve společnosti, když podnikatel jeho formátu dostane zákonodárnou moc. To je všechno. Ale že bychom Babiše tímto filmem zničili, to se nikdy nemůže stát,“ říká k tomu Zuzana Piussi. 

Jste neobjektivní, lžete, manipulujete s fakty, rozčílil se Babiš 

Po obvinění, že je dokument jednostranný, se Vít Janeček ohradil slovy: „Vodňanské kuře se vůbec neozvalo, Babiš se neozval. Agrofert napsal, že nemají zájem na dokumentu jakýmkoli způsobem participovat.“ Janeček tím dokazoval, že se snažili o to, aby se vyjádřila i druhá strana. Ale komunikace byla už v počátku zastavena nezájmem Babiše a jeho podniků. A po prvních zmínkách v médiích byl s dokumentem konfrontován i Andrej Babiš. Co na to řekl? 

„Jedná se o zcela neobjektivní, nevyvážený dokument, který hrubě účelovým způsobem manipuluje s fakty, uvádí nepravdivé informace a porušuje základní pravidla novinářské práce. Pan Patočka, který je autorem knihy i ´reportérem´ vystupujícím ve filmu, je aktivním členem ČSSD a stejně tak je aktivistou ČSSD pan Janeček, který film režíroval a který například před minulými parlamentními volbami veřejně agitoval ve prospěch ČSSD. Celý film je tak v podstatě skrytou agitkou ČSSD a má za cíl mě poškodit v rámci volební kampaně. Je přitom skandální, že takový film vznikl v koprodukci veřejnoprávní České televize, jejíž kodex přesně tento způsob zpracování dokumentárního filmu zakazuje. Česká televize má plnit veřejnou službu nezávislým a objektivním způsobem a nemá se podílet na účelovém očerňování vybraných politických subjektů v rámci volební kampaně. Vyjádření jsem autorům neposkytl, protože už od počátku jsem k nim neměl důvěru. Ukázalo se, že jsem se nemýlil. Tvrdili, že točí dokument ´o českém zemědělství po roce 1989´. Samozřejmě natočili manipulativní dokument jenom o Babišovi."

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace