Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vraha už už mají. Největší ´pomník´ československé kriminalistiky: Kdo zavraždil a rozřezal Otýlii Vranskou? Historici tvrdí, že to jméno budou mít na konci září

17.09.2017
Vraha už už mají. Největší ´pomník´ československé kriminalistiky: Kdo zavraždil a rozřezal Otýlii Vranskou? Historici tvrdí, že to jméno budou mít na konci září

Foto: TV Prima

Popisek: Otýlie Vranská, oběť dosud nejzáhadnější vraždy československé historie

KRIMI Případ rozřezané prostitutky Otýlie Vranské je jeden z tzv. pomníků, tedy kriminálních případů, který se nepodařilo vyřešit. Policejní badatelé ale ani v tomto případě nesložili ruce do klína a nyní přišli s odvážným tvrzením, že i tento případ po mnoha desetiletí rozlousknou. Pomoci by jim měla analýza DNA.

Tělo bez hlavy a hlava bez těla

Tenhle obrázek zná asi každý. Otýlii Vranskou našli rozřezanou ve dvou kufrech, jeden kufr cestoval do Žiliny, druhý do Bratislavy. Nebohou Otýlii někdo zbavil hlavy a končetin a ty naskládal do dvou kufrů. Ačkoliv případ již v roce 1933, kdy mrtvolu objevili, vzbudil obrovský zájem veřejnosti, pachatele se nepodařilo vypátrat a vražda se stala nejznámějším českým neobjasněným zločinem. Podle policejních badatelů však tehdejší práce policie nebyla perfektní a ti se ochudili hned o několik důležitých stop. 

Dívka pochybné pověsti

Kdo byla oběť Otýlie Vranská? Šlo o dívku ze Slovenska, která se do Prahy přistěhovala s vidinou sňatku, který by ji zaopatřil. Ještě jako velmi mladé děvče měla na svědomí mnohé krádeže a útěky z domu a o její cti by se dalo pochybovat. V Praze si snažila vydělávat všelijak, u žádné práce nezůstala dlouho, a tak se stalo, že začala nabízet i sexuální služby, klidně jen za jídlo, alkohol, nebo nocleh. Je jasné, že s takovou reputací se jí najít zajištěného nápadníka moc nedařilo.

 

Nasliboval sňatek a přišel s jinou

Na jednoho měla však spadeno, mělo jít o rotmistra Josefa Pěkného. Co asi ne zrovna příliš inteligentní dívce Pěkný napovídal, se už nedozvíme, jisté je, že to s Otýlií moc vážně nemyslel. Jinak by se zřejmě nemohlo stát, že na dohodnutou schůzku dorazí i se svou novou partnerkou, mimochodem také prostitutkou Koklesovou. A to muselo ve Vranské, v tu dobu už značně posílené alkoholem, vzbudit pěkný vztek a žárlivost… Co se stalo dále? Podle některých kriminalistických historiků se Vranská v průběhu večera ještě více opila, měla se vydat na tah po několika pražských podnicích, kde ji viděli svědci. Část večera strávila v přítomnosti mladého muže, který nebyl nikdy vypátrán. To ale prý není hlavní stopa, ke které historici směřují.

 

Umlčel ji navždy

Vše prý nasvědčuje tomu, že dostala Otýlie na Pěkného vztek a vydala se ho v opilosti hledat k němu domů do Nuslí, kde trávil noc i s novou milenkou. Pěkný prý nechtěl žádný skandál, a tak měl Vranskou umlčet, nedopatřením navždy. „Jsme už jen malý kousíček od objasnění vraždy Otýlie Vranské. Dospěli jsme dále než všichni historici před námi. Máme vytypované dva pachatele. Jsme poměrně daleko za pomoci DNA. Vycházíme z trestních spisů, pokud jsou dochovány, stane se jen někdy, že je trestní spis celý. Nikdy nezjistíme, jestli je spis kompletní. Nechci říci, že jsme chytřejší než naši předkové, ale na nás netlačí stres, jen náš historický zájem,“ řekl pro iDnes Radek Galaš, vedoucí správy sbírek Muzea Policie ČR.

 

Inkriminovaný kufr (jeden ze dvou), v němž našli její rozřezané tělo. Snímek pochází ze stránek Muzea policie, kde mají i další, mnohem, mnohem horší...

Pomůže analýza DNA?

Právě metoda analýzy DNA by měla přinést stoprocentní výsledky a odhalit případně vraha Vranské. Oběť totiž měla za nehty zbytky vlasů zřejmě útočníka. Pro tehdejší policii šlo o stopu nevyužitelnou, pro dnešní policejní badatele má však cenu zlata. Policie totiž našla dva žijící potomky dvou podezřelých. Pokud prý budou souhlasit, provede se porovnání jejich DNA s DNA vzorku vlasů, což může dát jméno vraha: „Všichni si zaslouží znát pravdu. Jsme ale schopni, a to bude jedna z podmínek, zachovat absolutní anonymitu obou pozůstalých. Není nejmenší důvod zveřejnit jejich jména“ uvádí Radek Galaš v rozhovoru pro iDnes. Pokud vše dobře dopadne, měli bychom jméno vraha znát již na konci září. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Vložil: Michaela Špačková