Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vraha už už mají. Největší ´pomník´ československé kriminalistiky: Kdo zavraždil a rozřezal Otýlii Vranskou? Historici tvrdí, že to jméno budou mít na konci září

17.09.2017
Vraha už už mají. Největší ´pomník´ československé kriminalistiky: Kdo zavraždil a rozřezal Otýlii Vranskou? Historici tvrdí, že to jméno budou mít na konci září

Foto: TV Prima

Popisek: Otýlie Vranská, oběť dosud nejzáhadnější vraždy československé historie

KRIMI Případ rozřezané prostitutky Otýlie Vranské je jeden z tzv. pomníků, tedy kriminálních případů, který se nepodařilo vyřešit. Policejní badatelé ale ani v tomto případě nesložili ruce do klína a nyní přišli s odvážným tvrzením, že i tento případ po mnoha desetiletí rozlousknou. Pomoci by jim měla analýza DNA.

Tělo bez hlavy a hlava bez těla

Tenhle obrázek zná asi každý. Otýlii Vranskou našli rozřezanou ve dvou kufrech, jeden kufr cestoval do Žiliny, druhý do Bratislavy. Nebohou Otýlii někdo zbavil hlavy a končetin a ty naskládal do dvou kufrů. Ačkoliv případ již v roce 1933, kdy mrtvolu objevili, vzbudil obrovský zájem veřejnosti, pachatele se nepodařilo vypátrat a vražda se stala nejznámějším českým neobjasněným zločinem. Podle policejních badatelů však tehdejší práce policie nebyla perfektní a ti se ochudili hned o několik důležitých stop. 

Dívka pochybné pověsti

Kdo byla oběť Otýlie Vranská? Šlo o dívku ze Slovenska, která se do Prahy přistěhovala s vidinou sňatku, který by ji zaopatřil. Ještě jako velmi mladé děvče měla na svědomí mnohé krádeže a útěky z domu a o její cti by se dalo pochybovat. V Praze si snažila vydělávat všelijak, u žádné práce nezůstala dlouho, a tak se stalo, že začala nabízet i sexuální služby, klidně jen za jídlo, alkohol, nebo nocleh. Je jasné, že s takovou reputací se jí najít zajištěného nápadníka moc nedařilo.

 

Nasliboval sňatek a přišel s jinou

Na jednoho měla však spadeno, mělo jít o rotmistra Josefa Pěkného. Co asi ne zrovna příliš inteligentní dívce Pěkný napovídal, se už nedozvíme, jisté je, že to s Otýlií moc vážně nemyslel. Jinak by se zřejmě nemohlo stát, že na dohodnutou schůzku dorazí i se svou novou partnerkou, mimochodem také prostitutkou Koklesovou. A to muselo ve Vranské, v tu dobu už značně posílené alkoholem, vzbudit pěkný vztek a žárlivost… Co se stalo dále? Podle některých kriminalistických historiků se Vranská v průběhu večera ještě více opila, měla se vydat na tah po několika pražských podnicích, kde ji viděli svědci. Část večera strávila v přítomnosti mladého muže, který nebyl nikdy vypátrán. To ale prý není hlavní stopa, ke které historici směřují.

 

Umlčel ji navždy

Vše prý nasvědčuje tomu, že dostala Otýlie na Pěkného vztek a vydala se ho v opilosti hledat k němu domů do Nuslí, kde trávil noc i s novou milenkou. Pěkný prý nechtěl žádný skandál, a tak měl Vranskou umlčet, nedopatřením navždy. „Jsme už jen malý kousíček od objasnění vraždy Otýlie Vranské. Dospěli jsme dále než všichni historici před námi. Máme vytypované dva pachatele. Jsme poměrně daleko za pomoci DNA. Vycházíme z trestních spisů, pokud jsou dochovány, stane se jen někdy, že je trestní spis celý. Nikdy nezjistíme, jestli je spis kompletní. Nechci říci, že jsme chytřejší než naši předkové, ale na nás netlačí stres, jen náš historický zájem,“ řekl pro iDnes Radek Galaš, vedoucí správy sbírek Muzea Policie ČR.

 

Inkriminovaný kufr (jeden ze dvou), v němž našli její rozřezané tělo. Snímek pochází ze stránek Muzea policie, kde mají i další, mnohem, mnohem horší...

Pomůže analýza DNA?

Právě metoda analýzy DNA by měla přinést stoprocentní výsledky a odhalit případně vraha Vranské. Oběť totiž měla za nehty zbytky vlasů zřejmě útočníka. Pro tehdejší policii šlo o stopu nevyužitelnou, pro dnešní policejní badatele má však cenu zlata. Policie totiž našla dva žijící potomky dvou podezřelých. Pokud prý budou souhlasit, provede se porovnání jejich DNA s DNA vzorku vlasů, což může dát jméno vraha: „Všichni si zaslouží znát pravdu. Jsme ale schopni, a to bude jedna z podmínek, zachovat absolutní anonymitu obou pozůstalých. Není nejmenší důvod zveřejnit jejich jména“ uvádí Radek Galaš v rozhovoru pro iDnes. Pokud vše dobře dopadne, měli bychom jméno vraha znát již na konci září. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Vložil: Michaela Špačková

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace