Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Nostalgická kavárnička Ondřeje Suchého

Nostalgická kavárnička Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vladyka ani Miroslav Noga neměli čas. Tak mě poslali za Menzelem a ten mi řekl slavnou větu… Milan Šteindler musel nakonec hrát hlavní roli i režírovat

15.09.2017
Vladyka ani Miroslav Noga neměli čas. Tak mě poslali za Menzelem a ten mi řekl slavnou větu…  Milan Šteindler musel nakonec hrát hlavní roli i režírovat

Foto: ČT

Popisek: Vrať se do hrobu: Milan Šteindler a Klára Trojanová

Film Vrať se do hrobu, který měl premiéru v roce 1989, působil jako zjevení. Neuvěřitelně vtipný, mladí lidé se v něm chovali a mluvili zcela přirozeně a navíc nesl přece jenom nějaké hlubší sdělení. V pořadu Příběhy filmů na televizi Stream jeho režisér Milan Šteindler zavzpomínal na natáčení a na to, jak vlastně snímek vznikl.

Důležitou roli ve filmu hraje panelák, kde Víťa Jakoubek, hlavní postava filmu v podání Milana Šteindlera, se svou rodinou bydlel. Bydlení to bylo pěkně depresivní, jenže v osmdesátých letech za ně byli lidé ještě náramně vděčni, protože bytů byl fatální nedostatek. Panelák, ve kterém se natáčelo, stojí v pražských Bohnicích a je to nejdelší panelový dům v Česku, jeho chodba měřila 300 metrů. Touto chodbou odchází Víťa Jakoubek do práce a cestou potká svou sousedku, která si prozpěvuje známou písničku o tom, že jde s písničkou jako ptáček… Na tuto scénu vzpomínal v televizi Stream Milan Šteindler následovně: „Byla to scéna, která mi přišla, že to není nic tak extra. Když to ta paní zahrála a hrála to v tomhle prostředí, tak to tomu dávalo najednou úplně jiný charakter.“ Nejdelší chodbou byste ale dnes už neprošli, kvůli nebezpečí šíření požáru je totiž rozdělená.

 

Skutečný nový žák byl pomocný režisér

Film líčí, jaké to je, když se třicetiletý člověk s rodinou převtělí do „snadného“ života studenta střední školy před maturitou: „Je to věčné téma touhy po svobodě, být volný a mladší a žít zase tím bezstarostným životem,“ hodnotí dnes Milan Šteindler. Ten film režíroval, ale také v něm hrál hlavní roli. Vzhledem k tomu je před kamerou skoro neustále a potřeboval někoho, kdo by mu pomáhal vše sledovat zpoza kamery. Tím pomocníkem se stal Oskar Reif, který se ale ve filmu také objevil. Je to ten skutečný nový žák, se kterým si vyučující Ivo Jakoubka splete: „Byl to dokumentarista a spolužák s FAMU, pomohl mi obsadit ty neherce. Předsedu družstva hrál třeba taxikář,“ uvedl Milan Šteindler pro Stream. 

Vladyka ani Noga neměli čas

Milan Šteindler stvořil ve Víťovi Jakoubkovi svou zásadní filmovou postavu. Původně ale chtěl jen režírovat: „Do hlavní role jsem uvažoval Miroslava Vladyku, nebo Miroslava Nogu. Nevyhovoval jim termín natáčení,“ prohlásil Milan Šteindler, který měl na krku zásadní problém. Natáčení muselo začít už zanedlouho, ale on neměl herce do hlavní role. Co teď? „Hledal jsem jiného herce, ale pan produkční Jaroslav Bouček řekl, že buď si to budu hrát sám, nebo se to točit nebude,“ řekl v pořadu Příběhy filmů Milan Šteindler. Producent ho poslal za režisérem Jiřím Menzelem, který se také někdy sám obsazovat do svých filmů, aby ho poučil. Ten mu prý dal následující radu: „Uvědomte si, že se na to budou dívat i vaši nepřátelé a tak to hrajte!“ 

Na Trojanovou volají stále Málková

Milan Šteindler vytvořil svým „ňoumovským“ pohledem Víťovi Jakoubkovi zcela jiný charakter, těžko si dnes už představit, jak by asi vše vypadalo, kdyby se s Klárou Trojanovou líbal Miroslav Vladyka. Na Kláru Trojanovou, tehdy Pollertovou (Ivana Trojana si vzala až později), což byla vlastně jediná skutečná herečka v bandě středoškoláků, prý dodnes pokřikují: Málková! Za zmínku stojí také účinkování Ivy Taťounové coby třídní sexbomby Princové, která se tak ráda svlékala. Ani Iva Taťounová nebyla profesionální herečka, v životě se z ní stala tisková mluvčí, a to například takové organizace, jako byl Eurotel, kdy měla být dokonce odsouzena za vydírání zákazníka Eurotelu, vyhrožovat měla ukončením smlouvy. Dnes pracuje pro protonové centrum a válčí za něj v boji s VZP. Ředitelku školy hrála Věra Vlčková, která bohužel těsně před premiérou zemřela na infarkt. Bylo jí pouhých pětačtyřicet let. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .   

Vložil: Michaela Špačková